Dokumentární fotografie dvakrát jinak

  15:38aktualizováno  15:38
- V pátek byly v Praze zahájeny dvě výstavy dokumentární fotografie. Snímky Antonína Kratochvíla ve Veletržním paláci přibližují návštěvníkům utrpení dětí v mezních životních situacích, výstava 1999 – fotografie české společnosti, kterou na Pražském hradě pořádá sdružení České foto, zase zachycuje změny v české společnosti za uplynulé desetiletí.

Antonín Kratochvíl se narodil roku 1947 v Lovosicích, o dvacet let později emigroval do Holandska, kde v roce 1972 absolvoval fotografické studium na Akademii Gerrita Rietvelda, poté přesídlil do Kalifornie, kde se stal jedním z předních světových dokumentárních fotografů. Své snímky publikuje v mnoha prestižních časopisech, uspořádal řadu samostatných výstav a obdržel mnoho cen.

V roce 1986 se sešel se šéfredaktorem připravovaného časopisu Parenting a dohodl se s ním na vytvoření rubriky Child Watch. Od té doby systematicky mapuje tragické osudy dětí v místech válečných konfliktů, přírodních, či jiných katastrof. Z této jeho práce také vznikla pražská výstava Mercy/Beze slov, kterou inicioval český výbor UNICEF a která je pořádána Národní galerií ve spolupráci s galerií Pecka.

Kratochvíl zachytil za více než dvacet let osudy běženců v Náhorním Karabachu, postižených válkou v Angole, Afganistánu nebo Zairu. V Guatemale, Mongolsku a Rumunsku zase vznikly jeho snímky zubožených dětí, žijících na ulici, smetištích nebo v kanálech. Kratochvíl se sice ve svých fotografiích vyhýbá prvoplánovému zachycení drastických krvavých scén, nesoustředí se ani na konkrétní osudy jednotlivců, zato ale mistrně snímá obecnou beznaděj, utrpení, strádání a strach všech zúčastněných v daném problému.

Součástí výstavy bude také dražba Kratochvílových portétů známých osobností ve prospěch fondu UNICEF, která proběhne 2. května v rezidenci primátora hlavního města Prahy.

ANTONÍN KRATOCHVÍL: MERCY / BEZE SLOV
Fotografie dětí v krajních situacích

Veletržní palác
28. dubna - 11. června 2000


Druhá výstava, 1999 – fotografie české společnosti pořádá občanské sdružení České foto ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Tento největší fotograficky-dokumentární projekt po roce 1989 vznikal od léta 1996 do konce minulého roku. Jedenáct, především mladších fotografů mělo za úkol zachytit změny, které se za posledních deset let udály, a to ve všech směrech společenského života.

Za čtyři roky vzniklo více než 2000 fotografií, z nichž bylo na výstavu vybráno něco přes 160. Vystavené snímky postrádají nějakou uměleckou stylizaci, vyhýbají se i laciným efektům, jsou to prostě dokumentární fotografie, které zachycují momenty v naší společnosti, což nám umožňuje pozdější reflexi. Snímky zastavují čas, abychom nyní, či s ještě delším odstupem, mohli vidět, co nám v daném okamžiku uniklo. Divákům se sice může zdát, že vybrané fotky o naší společnosti nevypovídají zrovna lichotivě, ale na druhou stranu, jaký by měla význam sebeoslavná prezentace českých úspěchů?

1999 - FOTOGRAFIE ČESKÉ SPOLEČNOSTI

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu
28. dubna. - 18. června 2000

Bernardo Bertolucci

David Bowie

Willem Defoe

Jean Reno

Liv Tylerová

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si originální ilustrace k písním Jiřího Suchého

Ilustrace výtvarníka Lumíra Čmerdy k písním Jiřího Suchého (zleva: Dítě školou...

Malíř, sochař a grafik Lumír Čmerda vytvořil svou originální technikou proškrabávaného voskového pastelu 30 ilustrací k...

Banksy je zpět s chlapcem, který na jazyk chytá vločky z hořícího koše

Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. (20.12.2018)

Britský streetartový umělec Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. Rafinovaným dílem...

Šíma a Zrzavý byli velcí přátelé. Teď spolu vystavují v pražském Mánesu

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína / Lom (1923, olej na plátně, 57,5 x 73 cm)

Výstavní síň v pražském Mánesu v těchto dnech hostí výstavu nazvanou Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných...

Najdete na iDNES.cz