Dokumentární fotografie dvakrát jinak

  15:38aktualizováno  15:38
- V pátek byly v Praze zahájeny dvě výstavy dokumentární fotografie. Snímky Antonína Kratochvíla ve Veletržním paláci přibližují návštěvníkům utrpení dětí v mezních životních situacích, výstava 1999 – fotografie české společnosti, kterou na Pražském hradě pořádá sdružení České foto, zase zachycuje změny v české společnosti za uplynulé desetiletí.

Antonín Kratochvíl se narodil roku 1947 v Lovosicích, o dvacet let později emigroval do Holandska, kde v roce 1972 absolvoval fotografické studium na Akademii Gerrita Rietvelda, poté přesídlil do Kalifornie, kde se stal jedním z předních světových dokumentárních fotografů. Své snímky publikuje v mnoha prestižních časopisech, uspořádal řadu samostatných výstav a obdržel mnoho cen.

V roce 1986 se sešel se šéfredaktorem připravovaného časopisu Parenting a dohodl se s ním na vytvoření rubriky Child Watch. Od té doby systematicky mapuje tragické osudy dětí v místech válečných konfliktů, přírodních, či jiných katastrof. Z této jeho práce také vznikla pražská výstava Mercy/Beze slov, kterou inicioval český výbor UNICEF a která je pořádána Národní galerií ve spolupráci s galerií Pecka.

Kratochvíl zachytil za více než dvacet let osudy běženců v Náhorním Karabachu, postižených válkou v Angole, Afganistánu nebo Zairu. V Guatemale, Mongolsku a Rumunsku zase vznikly jeho snímky zubožených dětí, žijících na ulici, smetištích nebo v kanálech. Kratochvíl se sice ve svých fotografiích vyhýbá prvoplánovému zachycení drastických krvavých scén, nesoustředí se ani na konkrétní osudy jednotlivců, zato ale mistrně snímá obecnou beznaděj, utrpení, strádání a strach všech zúčastněných v daném problému.

Součástí výstavy bude také dražba Kratochvílových portétů známých osobností ve prospěch fondu UNICEF, která proběhne 2. května v rezidenci primátora hlavního města Prahy.

ANTONÍN KRATOCHVÍL: MERCY / BEZE SLOV
Fotografie dětí v krajních situacích

Veletržní palác
28. dubna - 11. června 2000


Druhá výstava, 1999 – fotografie české společnosti pořádá občanské sdružení České foto ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Tento největší fotograficky-dokumentární projekt po roce 1989 vznikal od léta 1996 do konce minulého roku. Jedenáct, především mladších fotografů mělo za úkol zachytit změny, které se za posledních deset let udály, a to ve všech směrech společenského života.

Za čtyři roky vzniklo více než 2000 fotografií, z nichž bylo na výstavu vybráno něco přes 160. Vystavené snímky postrádají nějakou uměleckou stylizaci, vyhýbají se i laciným efektům, jsou to prostě dokumentární fotografie, které zachycují momenty v naší společnosti, což nám umožňuje pozdější reflexi. Snímky zastavují čas, abychom nyní, či s ještě delším odstupem, mohli vidět, co nám v daném okamžiku uniklo. Divákům se sice může zdát, že vybrané fotky o naší společnosti nevypovídají zrovna lichotivě, ale na druhou stranu, jaký by měla význam sebeoslavná prezentace českých úspěchů?

1999 - FOTOGRAFIE ČESKÉ SPOLEČNOSTI

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu
28. dubna. - 18. června 2000

Bernardo Bertolucci

David Bowie

Willem Defoe

Jean Reno

Liv Tylerová

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz