Diskuse k článku

Dědicové Josefa Lady překazili výstavu

Práce nedávného laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Tomáše Vaňka ve Veletržním paláci v Praze, parafrázující Josefa Ladu, jsou na žádost Ladových dědiců zakryty závěsem. Dědicové se odvolávají na nové znění autorského zákona, který prodloužil ochrannou lhůtu děl na sedmdesát let po smrti autora. Podle něj jde autorské dílo jiného tvůrce zpracovat či jinak upravit, ale pouze se svolením dědice autorských práv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lucie

Nehroťte to...
Je mi líto, že dnes nikdo nemá smysl pro humor Asi si budeme muset publikum vychovat... Taky tvořím a mimochodem mi práce Josefa Lady připadají dosti kýčovité... Ale co, jeho věc... Proč je ale špatné, když někdo vyjádří názor na jeho dílo? Sranda musí být
0/0
25.2.2002 15:27

Josef

Omezeni umelecke svobody?
No jistě. Kdyby Josef Lada žil, šel by s tím k soudu. A nebo taky ne. Vždyť jeho dcera Alena Ladová ho vykrádala daleko bezohledněji vyráběním falz a ilustrováním knih v jeho stylu. Když ukradnu něčí styl, který je obecně znám, je to sice známka mé umělecké prázdnoty,ale na žádný soud to podle mne není.
0/0
9.1.2002 22:00

Marin

Omezeni umelecke svobody!
Nase totalne komercni spolecnost opet ukazala, jakych zhovadilosti je schopna. Podivni "dedicove" pana Lady maji oci zaslepene penezi, takze bez uplatku nedovoli nikomu vyjadrit umelecky projev, ktery se nahodou inspiruje tvorbou jejich predka. Pan Lada by je za to asi proklel a vydedil. Skoda, ze to neudelal. Komercni zajmy nesmi byt na prekazku umelecke svobode! Jinak ztraci smysl vubec neco tvorit. Jedinou cestou je ignorovat pochybne zakony o autorskych pravech a jako umelec se povznest nad prizemni a malomestackou spolecnost nasi doby. Umelec se nesmi bat. Ani dedicu, ani soudu. Umelec musi tvorit za kazdou cenu! To je jeho prace a jeho poslani.
0/0
8.1.2002 14:02

zly

Re: Omezeni umelecke svobody!
Nevim, jestli je zrovna umelecke ukrast nekomu namet a parafrazovat ho velmi podivne a jeste se snazit "zadarmo" udelat na to sve jmeno a pro sebe penize!! Jak byste se zachoval vy, pane, kdyby vam nekdo ukradl vas styl prace (v jakemkoliv oboru, nejenom umeleckem) a snazil se na tom vydelat jen on sam!! Co vy na to? Myslim, ze kdyby byl mistr Lada ziv, sam by sel ihned k soudu!!
0/0
9.1.2002 8:09

Lucie

Re: Re: Omezeni umelecke svobody!
Pochybuji, že se pan Vaněk snaží na Ladovi vydělat... umělec netvoří pro peníze!
0/0
25.2.2002 15:31

Najdete na iDNES.cz