Czech Press Photo zná vítěze. Zaujala orangutanice i Babišův polibek

  18:30aktualizováno  18:30
Fotografií roku se v prestižní soutěži Czech Press Photo stal snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem. Jeho autorem je Lukáš Zeman. Z vydavatelství MAFRA uspěli v nové kategorii Foto měsíce Dan Materna, Yan Renelt a Michal Růžička.

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf – Orangutaní matka s umírajícím potomkem: Orangutaní matka s umírajícím potomkem v náručí v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea) doplácí na kácení původního primárního pralesa. | foto: Czech Press Photo

Podle poroty Zemanův snímek zřetelně ukazuje okamžitý dopad zásahu člověka do přirozeného řádu života. „Znečištění, zničení přirozeného prostředí a vyčerpání ozonové vrstvy jsou některé z příkladů, jak měníme naši planetu na neúrodnou skálu. Pokud umře příroda, tak zemře i lidská rasa,“ odůvodnil rozhodnutí fotograf deníku The New York Times Joao Silva.

Všechny vítězné fotografie Czech Press Photo 2018

Lukáš Zeman fotku pořídil na ostrovu Borneo, kde se přírodní a čisté prostředí národních parků dostává do styku s rychle se rozrůstajícími palmovými plantážemi a dalším průmyslem.

„Fotografii matky orangutana s umírajícím mládětem jsem pořídil v národním parku Tanjung Puting, který je oddělený řekou od obrovské plantáže palmy olejné, kde zůstává pouze úzký pruh původní vegetace, ve kterém tato zvířata nemají dostatek potravy ani životního prostoru, a tak jsou zde v podstatě uvězněna,“ vzpomíná Zeman.

Uspěl i polibek pro Prchala

V kategorii Aktualita single uspěl snímek Michala Čížka (AFP), na kterém zachytil premiéra Andreje Babiše těsně po vyhraných volbách. Na fotce vyjadřuje svůj vděk šéfovi kampaně Marku Prchalovi. S Babišem je spojená i vítězná série v Aktualitách. Získal ji Tomáš Benedikovič (Denník N) za zachycení jednoho z jeho posledních předvolebních mítinků.

V kategorii Problémy dnešní doby rezonuje téma ohrožených rohingů. V rámci sérií uspěly snímky z vazební věznice pro mladistvé. Každodennímu životu vévodí snímek Posilovna na pláži Jana Wünsche a série Delta Dunaje. Vítěze všech kategorií naleznete v galerii výše.

Všechny nominované snímky Czech Press Photo 2018

Vůbec poprvé letos organizátoři soutěže Czech Press Photo vybrali i tzv. Foto měsíce. „Cílem je upozorňovat na tvorbu profesionálních fotografů v průběhu celého roku, ne pouze v období, kdy se odehrává soutěž Czech Press Photo,“ vysvětlují. Hned třikrát v kategorii uspěli fotografové vydavatelství MAFRA.

V lednu to byl Dan Materna se snímkem aktivistky skupiny Femen vybíhající na prezidenta Miloše Zemana. V únoru uspěl Michal Růžička se snímkem Ester Ledecké při olympijském závodě a o tři měsíce později pak fotografie Yana Renelta zachycující poslance Jaroslava Foldynu hájícího Noční vlky.

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

V sekci video uspěla dvakrát Česká televize. Poprvé Silvie Kleková za feature Příliš drahá naděje, podruhé pak Lenka Klicperová a Markéta Kutilová za Královny chalífátu. V kategorii Aktualita a reportáž uspěla Jarmila Štuková a Andrej Štuk.

Pravidelnou součástí soutěže je i roční tvůrčí stipendium nazvané Grant Prahy, které slouží k fotografování proměn české metropole. Jeho držitelem se letos stal Tomáš Vocelka. Nominován byl se svým projektem Pod pražskými věžemi.

Do letošního dvacátého čtvrtého ročníku se přihlásilo 430 fotografů, kteří porotě ke zhodnocení nabídli přesně 6 456 fotografií. Do kategorie video přispělo 26 autorů s celkovým počtem 41 videí. Pravidelnou součástí soutěže Czech Press Photo je i výstava na Staroměstské radnici, která letos potrvá od 21. listopadu do 30. ledna. Veřejnosti bude přístupná denně od 10 do 19 hodin.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

VIDEO: Film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu má první ukázku

Z plakátu filmu Tenkrát v Hollywoodu

Po plakátech, kde se v dobových úborech představilo ústřední herecké trio Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Margot Robbie,...

RECENZE: Opsané, průhledné. Ale byly už horší kousky než LOVEní

Veronika Žilková hraje ve filmu LOVEní matku Ester Geislerové.

Důvod, proč se Česko vrhlo na romantické komedie ve velkém, je jasný: loni v kinech vyhrál titul Po čem muži touží,...

Další z rubriky

Národní galerie zve na Jungrové Burlesku i Slovensko Tomkiho Němce

Tomki Němec, Slovensko. Z výstavy 400 ASA: FOTOGRAFIE

Fotografie slavného Josefa Koudelky v Národní galerii střídají snímky členů nově založeného spolku 400 ASA, který se...

Šanci na World Press Photo má i Čech. Podívejte se na nominované snímky

SPORT (série): Michael Hanke -  Nikdy jsem ho neviděla plakat

Český fotograf Michael Hanke má se svou sérií věnovanou paralympionikovi Zdeňku Šafránkovi šanci na vítězství v jedné z...

OBRAZEM: Průlomem bylo Toy Story. Výstava ukáže dějiny studia Pixar

Z výstavy Pixar - 30 let animace

Na pražské Výstaviště míří výstava s názvem Pixar - 30 let animace. Oficiální putovní expozice ukáže vývoj studia,...

Najdete na iDNES.cz