Czech Press Photo zná vítěze. Zaujala orangutanice i Babišův polibek

  18:30aktualizováno  18:30
Fotografií roku se v prestižní soutěži Czech Press Photo stal snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem. Jeho autorem je Lukáš Zeman. Z vydavatelství MAFRA uspěli v nové kategorii Foto měsíce Dan Materna, Yan Renelt a Michal Růžička.

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf – Orangutaní matka s umírajícím potomkem: Orangutaní matka s umírajícím potomkem v náručí v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea) doplácí na kácení původního primárního pralesa. | foto: Czech Press Photo

Podle poroty Zemanův snímek zřetelně ukazuje okamžitý dopad zásahu člověka do přirozeného řádu života. „Znečištění, zničení přirozeného prostředí a vyčerpání ozonové vrstvy jsou některé z příkladů, jak měníme naši planetu na neúrodnou skálu. Pokud umře příroda, tak zemře i lidská rasa,“ odůvodnil rozhodnutí fotograf deníku The New York Times Joao Silva.

Všechny vítězné fotografie Czech Press Photo 2018

Lukáš Zeman fotku pořídil na ostrovu Borneo, kde se přírodní a čisté prostředí národních parků dostává do styku s rychle se rozrůstajícími palmovými plantážemi a dalším průmyslem.

„Fotografii matky orangutana s umírajícím mládětem jsem pořídil v národním parku Tanjung Puting, který je oddělený řekou od obrovské plantáže palmy olejné, kde zůstává pouze úzký pruh původní vegetace, ve kterém tato zvířata nemají dostatek potravy ani životního prostoru, a tak jsou zde v podstatě uvězněna,“ vzpomíná Zeman.

Uspěl i polibek pro Prchala

V kategorii Aktualita single uspěl snímek Michala Čížka (AFP), na kterém zachytil premiéra Andreje Babiše těsně po vyhraných volbách. Na fotce vyjadřuje svůj vděk šéfovi kampaně Marku Prchalovi. S Babišem je spojená i vítězná série v Aktualitách. Získal ji Tomáš Benedikovič (Denník N) za zachycení jednoho z jeho posledních předvolebních mítinků.

V kategorii Problémy dnešní doby rezonuje téma ohrožených rohingů. V rámci sérií uspěly snímky z vazební věznice pro mladistvé. Každodennímu životu vévodí snímek Posilovna na pláži Jana Wünsche a série Delta Dunaje. Vítěze všech kategorií naleznete v galerii výše.

Všechny nominované snímky Czech Press Photo 2018

Vůbec poprvé letos organizátoři soutěže Czech Press Photo vybrali i tzv. Foto měsíce. „Cílem je upozorňovat na tvorbu profesionálních fotografů v průběhu celého roku, ne pouze v období, kdy se odehrává soutěž Czech Press Photo,“ vysvětlují. Hned třikrát v kategorii uspěli fotografové vydavatelství MAFRA.

V lednu to byl Dan Materna se snímkem aktivistky skupiny Femen vybíhající na prezidenta Miloše Zemana. V únoru uspěl Michal Růžička se snímkem Ester Ledecké při olympijském závodě a o tři měsíce později pak fotografie Yana Renelta zachycující poslance Jaroslava Foldynu hájícího Noční vlky.

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

V sekci video uspěla dvakrát Česká televize. Poprvé Silvie Kleková za feature Příliš drahá naděje, podruhé pak Lenka Klicperová a Markéta Kutilová za Královny chalífátu. V kategorii Aktualita a reportáž uspěla Jarmila Štuková a Andrej Štuk.

Pravidelnou součástí soutěže je i roční tvůrčí stipendium nazvané Grant Prahy, které slouží k fotografování proměn české metropole. Jeho držitelem se letos stal Tomáš Vocelka. Nominován byl se svým projektem Pod pražskými věžemi.

Do letošního dvacátého čtvrtého ročníku se přihlásilo 430 fotografů, kteří porotě ke zhodnocení nabídli přesně 6 456 fotografií. Do kategorie video přispělo 26 autorů s celkovým počtem 41 videí. Pravidelnou součástí soutěže Czech Press Photo je i výstava na Staroměstské radnici, která letos potrvá od 21. listopadu do 30. ledna. Veřejnosti bude přístupná denně od 10 do 19 hodin.

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

Banksy je zpět s chlapcem, který na jazyk chytá vločky z hořícího koše

Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. (20.12.2018)

Britský streetartový umělec Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. Rafinovaným dílem...

OBRAZEM: To nejlepší z Czech Press Photo. Prohlédněte si vítězné snímky

2003. Sedlák Jan Rajter s malým Vašíkem na pastvině. (Ibra Ibrahimovič)

Do konce února si návštěvníci pražského Karolina mohou prohlédnout to nejlepší z prestižní fotografické soutěže Czech...

OBRAZEM: Prohlédněte si originální ilustrace k písním Jiřího Suchého

Ilustrace výtvarníka Lumíra Čmerdy k písním Jiřího Suchého (zleva: Dítě školou...

Malíř, sochař a grafik Lumír Čmerda vytvořil svou originální technikou proškrabávaného voskového pastelu 30 ilustrací k...

Najdete na iDNES.cz