Češi na Expu nevsadili na folklórní soubory

  9:37aktualizováno  9:37
Na světové výstavě EXPO nechybí ani Češi. "Doba folklórních souborů, vitrín s úspěchy národního hospodářství a prezentací Třebochovického Betlému je dávno minulá, dnes rozhoduje nápad a jeho zpracování" řekl komisař české sekce Vladimír Darjanin v on-line rozhovoru.
Česká expozice na EXPO 2005

Česká expozice na EXPO 2005 - Vizuál části české expozice na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aiči | foto: www.expo2005.cz

Odpovědi najdete ZDE 

"Před naším pavilonem se tvoří fronty. A nejen před pavilonem. Dnes i před EXPO Hall, kde po celou dobu představení hl. m. Prahy stálo nejméně 300 lidí, kteří čekali, zda-li se neuvolní místo," řekl komisař.

Otázky směřovaly i k problematice financování. "Rozpočet celé výstavy je všeobecně znám - 300 milionů korun. Jen pro srovnání - Itálie do své prezentace investovala téměř 2 miliardy korun, Francie a Německo se pohybují ve stejných relacích," dodal komisař.

Od úterý až do konce května běží na EXPO nový projekt Vzkazy Praha - Aiči, Aiči - Praha , který zahrnuje prezentaci v Českém pavilonu, umělecká vystoupení v Expo Hall a doprovodnou informační kampaň.

Návštěvníkům se během týdne představí například Divadlo Spejbla a Hurvínka, Talichovo kvarteto, Pražský žesťový kvintet a Dětská opera Praha.

Divadlo Spejbla a Hurvínka se v Japonsku neobjevilo už 19 let, ale předtím tam jezdilo pravidelně. Mělo pořady v japonštině, a to dokonce i v televizi.

Talichovo kvarteto ještě před rokem 1989 koncertovalo se synem japonského císaře, který studoval hru na violu, a před dvěma lety hrálo i samotnému císaři při jeho návštěvě Prahy.

V českém pavilonu představí Praha návštěvníkům stěnu s plakáty aktuálních akcí, které se v hlavním městě konají. Prahu budou lidé poznávat také prostřednictvím informačních obrazovek a žánrových fotografií.

Podle pražského magistrátu do japonské Nagoje odletěly na přelomu minulého a tohoto týdne téměř dvě tuny leteckého nákladu - techniky, tiskovin, projekčních zařízení, propagačních materiálů, výstavnická konstrukce.

Do prezentace město na základě usnesení rady investovalo tři miliony korun, dalšími třemi miliony přispěly České aerolinie.

Pro Pražany: telekomunikační kostka
Primátor české metropole Pavel Bém souběžně na Staroměstském náměstí otevřel telekomunikační "kostku", v níž mohou Pražané sledovat informace o světové výstavě a české expozici i aktuality přicházející průběžně z Aiči.

Prostřednictvím telekomunikačního mostu mohou lidé v boxu přijímat televizní záznamy vzkazů návštěvníků Expa. Praha má v Aiči vlastní zpravodajské týmy. Bém Týden Prahy 30. května rovněž slavnostně ukončí, a to přímo v Japonsku.

Praha chce využít toho, že nedaleko od dějiště světové výstavy v prefektuře Aiči se nachází její partnerské město Kjóto.

Velká prezentace české metropole by se v něm měla konat 28. května. Bém při té příležitosti zavítá nejen do Kjóta, ale i do jihokorejské metropole Soulu.

Češi na EXPU
Český pavilon v japonském Aiči se mezi technicistně pojatými prezentacemi, na které vsadila většina ostatních zemí, vymyká už svým přírodně laděným průčelím architektky Barbory Škorpilové. -více zde

Pavilon, jehož fasáda připomíná ježčí bodliny, je pojat jako relaxační a interaktivní prostor s restaurací či kinem. Českým národním dnem bude 24. červen.

Začátkem května padl v českém pavilonu rekord v návštěvnosti. Expozici Zahrada fantazie a hudby navštívilo během jediného dne 11 126 lidí - více zde

Aiči převzala štafetu od německého Hannoveru, kde se světový výstava konala před pěti lety. Expo potrvá až do září. Organizátoři očekávají, že výstavu navštíví nejméně 15 milionů lidí. - více zde

Autoři: ,

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Převaděči slibují imigrantům americký sen. Vítěz World Press Photo byl v Praze

Na Staroměstské radnici v Praze byla 5. června 2019 zahájena výstava snímků z...

Fotograf John Moore se snímkem z americko-mexických hranic vyhrál letošní World Press Photo. Nyní zahájil stejnojmennou...

Koonsův Zajíc, symbol postmoderny, byl vydražen za 90 milionů dolarů

Metrová socha amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvaná Zajíc, kterou vydražil v...

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc dražili v newyorské aukční síni Christie’s. Nejmenovaný...

Chobotnice ožívá? Kaplicky předá projekt Národní knihovně, ale trvá na Letné

Vizualizace blobu. Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a ministr kultury Antonín Staněk podepsali s Eliškou Kaplicky Fuchsovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz