KOMENTÁŘ: Obraz se sám zničil. Je to Banksyho umění, vtip, či podraz?

  10:55aktualizováno  10:55
Vtip to byl bezesporu originální. Graffiti od záhadného autora Banksyho vydražené v přepočtu za skoro třicet milionů korun se vzápětí po londýnské aukci samo zničilo. V rámu obrazu se totiž ukrývala skartovačka, takže z Dívky s červeným balónkem nasprejované na plátno zbyly za chvíli jenom proužky.

Jako žert opravdu povedené, jako reklama nedostižné, jako obchodní trik ojedinělé a co se technické stránky načasování či „odpálení“ týče, mají moudřejší hlavy zase o čem přemítat.

Ale je to pořád ještě umění?

Pokud autor posedlý tvůrčí krizí roztrhá vlastní dílo v soukromí své chudičké mansardy, protože s ním není vnitřně spokojen, lze s ním soucítit, ba dokonce před ním smeknout.

Jestliže však svůj výtvor zničí na veřejnosti zcela účelově, demonstrativně a přitom v bezpečí osobní anonymity, dá se to chápat jako výraz pohrdání nejen tím, co ho živí, ale i těmi, kdo ho živí.

Možná dokonce jako podraz, jestliže se přijme nepopulární teze, že umění je zboží jako každé jiné. Kdyby se zákazníkovi pod rukama rozpadla právě zakoupená lednička, dostal by jinou s omluvami a se slevou, zatímco majitel Banksyho odřezků nemá zmetek kde reklamovat. Navíc se mu už závistivě podsouvá, jak báječně se napakoval, protože po výstředním demoličním představení bude mít rozporcované dílo vyšší hodnotu než jako celek.

Mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Pohled do útrob rámu obrazu ukazuje motor, ostré hrany skartovačky a zřejmě...

Vážně? A pro koho? Leda pro snoby, kteří by snad uvěřili i nápadu, že staromódní Mona Lisa by získala na pravé kráse a hodnotě teprve po zásahu nůžek.

Půl kouzla Banksyho zkrátka tvoří provokace, druhou půlku jeho záhadná totožnost. Kdyby za svým obrazem statečně stál jako leckterý hrdý autor tklivých rachitických srnek na pozadí šumavských hvozdů, mystérium by se vypařilo. Natož kdyby se za svou veselou klukovinu s úsměvem omluvil a nabídl poškozenému klientovi, že mu náhradou vymaluje obývák.

Jenže takový druh slávy dlouho nevydrží s dechem. Vedle prokazatelného výtvarného talentu je to právě a pouze tajemný způsob sebeprezentace zabalený do protestních postojů, který Banksyho odlišuje od řadových sprejerů stíhaných radnicemi za neumělé malůvky na šedých fasádách.

Postupně se spekulovalo, že se za pseudonymem skrývá Robin Banks, případně Robert Del Najo z kapely Massive Attack, nejnověji Robin Gunningham z Bristolu. Ale co když se jednou zjistí, že ve skutečnosti jde o kolektivní legraci asijské party tapetářů? Nebo ještě hůř, že pod jménem Banksy řádí na sociálních sítích důstojná důchodkyně, která absolvovala kurz počítačové gramotnosti?

Fotogalerie

Recesistická destrukce ceněného graffiti, které Banksy původně nasprejoval v jedné z londýnských ulic a v loňské anketě se stalo „oblíbeným uměleckým dílem“ Velké Británie, nyní spíše než kunsthistoriky zaměstnává právníky aukční síně Sotheby’s – včetně otázky, zda po konečném přiklepnutí kladívkem už dílo patřilo novému majiteli, nebo ještě předchozímu či dražitelům. A samozřejmě celá aféra baví internet.

Ostatní smrtelníci si mohou jenom gratulovat, že nemají zrovna po ruce milion liber, který by mohli utratit za výbušné moderní umění, a s úlevou vzpomenout na dávné mistry, poctivé řemeslníky typu Michelangela, kteří své zakázky odváděli bez žertíků se zárukou trvanlivosti. Protože kdyby se zčistajasna nad hlavami milovníků fresek „odpálil“ třeba strop v Sixtinské kapli, mělo by to tragičtější dopad než pár proužků posprejovaného plátna, nad nimiž se tak hýká nadšením.

Na druhou stranu existuje spousta exemplářů „umění“, které by svým tichým sebezničením prokázaly světu obrovskou službu. Díky Banksymu, že ukázal cestu.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Převaděči slibují imigrantům americký sen. Vítěz World Press Photo byl v Praze

Na Staroměstské radnici v Praze byla 5. června 2019 zahájena výstava snímků z...

Fotograf John Moore se snímkem z americko-mexických hranic vyhrál letošní World Press Photo. Nyní zahájil stejnojmennou...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz