Dvě aukce, dva rekordy. Dražil se Filla i jeho chorvatský učitel Bukovac

  17:05aktualizováno  17:05
Dvě víkendové pražské aukce nabídly cenná umělecká díla. Obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou, se prodal za 14 milionů korun. Olej chorvatského malíře Vlaha Bukovace dosáhl s cenou 2,6 milionu korun na autorův tuzemský aukční rekord. Utonulý od Josefa Mánesa kupce nenašel.

Vlaho Bukovac, V máji | foto: Dorotheum

Mnohokrát vystavovaný obraz kubistického malíře Emila Filly (1882-1953) Hlava muže s dýmkou z roku 1915 byl na nedělní aukci galerie Kodl a síně Vltavín v Praze vydražen za 14 milionů korun bez aukční přirážky. Vyvolávat se začal na 13 milionech.

Emil Filla, Hlava muže s dýmkou

Emil Filla, Hlava muže s dýmkou (výřez)

Jde o dílo z autorova nejvýše ceněného, takzvaného holandského období a podle renomovaného znalce výtvarného umění Karla Srpa patří k nejvýznamnějším Fillovým obrazům vůbec. Z aktuálního žebříčku nejdráže prodaných děl na tuzemských aukcích se mezi Fillovými díly Hlava muže s dýmkou umístila pátá. Rekord drží loni prodaný obraz Malíř vydražený za 17,5 milionu korun. Všechny ceny jsou bez aukční přirážky, která v případě dnešní aukce činí 20 procent. Mezi obrazy všech umělců se v žebříčku Fillovo dílo zařadilo na patnácté místo.

Nedělní aukci spolu s Galerií Kodl pořádala Aukční síň Vltavín. Ta nabídla unikátní dílo nejvýznamnějšího českého malíře 19. století a klíčového představitele české romantické krajinomalby Josefa Mánesa (1820-1871). Obraz s názvem Utonulý a vyvolávací cenou 10 milionů však sběratele nezaujal a kupce nenašel.

Aukce v pražském Paláci Žofín nabídla na 460 obrazů, kreseb, soch, plastik, objektů a české i světové grafiky s celkovou vyvolávací cenou téměř 85 milionů korun.

Fotogalerie

Rekord pro Vlaha Bukovace

Menší, ale rekordní částky přinesla sobotní aukce Dorothea. Nejvyšší ceny 2,2 milionu korun (bez aukční přirážky) dosáhl olej Vlaha Bukovace V Máji, vyvolávaný za rovný milion. Druhý rekord náleží obrazu Františka Malého Bez názvu. Startoval na 80 tisících a nakonec ho aukční kladívko přikleplo na částce 750 tisíc korun. Podle serveru Artlplus.cz jde o nejdražší prodané obrazy těchto autorů v Česku. "Velkou pozornost přitáhlo i sklo, vzácné české knihy a atraktivní starožitnosti," uvedla ředitelka Dorothea Mária Gálová.

Výjimečný obraz chorvatského malíře Vlaha Bukovace z roku 1989 se stal nejúspěšnější položkou podle očekávání. Část jeho života byla úzce spjatá s Prahou, kde působil jako profesor na Pražské akademii výtvarného umění. Učil mimo jiné právě Emila Fillu nebo Bohumila Kubištu a Bedřicha Feigla.

O obraz Františka Malého Bez názvu bojovalo podle aukční síně jedenáct zájemců, nakonec ho získal sběratel ze Slovenska.

Autoři: ,

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Jan Palach od slavného britského pop artového výtvarníka míří do aukce

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 (1970, koláž)

Do Česka doputovala originální papírová koláž věnovaná sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Jejím autorem je slavný...

Nejsem bohatý dědic Medy Mládkové, ujistil Jiří Pospíšil v Rozstřelu

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz. (8....

Sběratelka umění Meda Mládková se letos dožívá 100 let. Museum Kampa u té příležitosti připravuje výstavu, divadelní...

Exit nebo shift. Fasáda Kunsthalle propojuje jazyk počítačů s běžným životem

Facade Project Adély Součkové pro Kunsthalle Praha

Fásadu původní pražské Zengerovy trafostanice, budoucího prostoru pro umění a kulturu Kunsthalle Praha, pokrylo plátno...

Najdete na iDNES.cz