Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Porsche jako skutečné. Do aukce jde největší obraz Theodora Pištěka

  10:09
Více než 450 děl s celkovou vyvolávací cenou téměř 83 milionů korun nabídne Aukční den, který se uskuteční 30. listopadu v Praze na Žofíně. Prodávat se budou zásadní díla od Schikanedera nebo malířky Toyen a „hrát“ se bude o několik možných rekordů.

Theodor Pištěk, Racek letící do snu, 1984 | foto: Galerie Kodl

Naprosto unikátní, výsostně galerijní, mnohokrát vystavovaná a publikovaná je malba Sen od Toyen. Vrcholně surrealistická práce vznikla v roce 1937, prakticky ve stejné době jako její dosud nejdražší obraz Spící, jenž se v roce 2009 prodal za 20 milionů korun.

Nedávno se v Londýně nenašel zájemce o malbu Poselství lesa od stejné autorky, odhadní cena aukční síně Sotheby’s byla až milion liber (35 milionů korun). Sen se bude vyvolávat za příjemnějších 12 milionů korun.

Nejméně 5,5 milionu (plus aukční přirážku) si musí kupci připravit na Holandské zátiší od Emila Filly pocházející z roku 1914, tedy autorova výtvarně nejdůležitějšího období. Metamorfóza IV od Josefa Šímy se bude vyvolávat za 3,9 milionu korun a rozměrné plátno Jakuba Schikanedera nazvané Samota začíná na ceně 3,5 milionu. Zajímavostí je, že dílo z roku 1908 zvolil Schikaneder jako svou poslední prezentaci na výstavě Krasoumné jednoty v tomtéž roce. Následujících sto let byl obraz veřejnosti nedostupný.

Racek si letí pro rekord

Všechny položky svou velikostí překonává obraz nazvaný Racek letící do snu. Svůj oblíbený motiv sporťáku značky Porsche na něm v roce 1984 zpracoval Theodor Pištěk a s rozměry 2,3 krát 3,2 metru jde o jeho největší dílo. Hyperrealistický obraz spadá do raného období, jímž se proslavil u nás i ve světě.

Pištěk je aktuálně nejdražším žijícím českým výtvarníkem. Racek letící do snu s vyvolávací cenou 2,5 milionu korun má šanci jeho autorský rekord ještě překonat.

Josef Čapek, Touha, 1939

V nabídce jsou i dvě díla od Josefa Čapka. Velmi optimistická malba nazvaná Hra je datovaná rokem 1937 a inspirovaná autorovou dětskou tvorbou. Sběratel pořídil olejomalbu ještě před druhou světovou válkou přímo od Čapkovy rodiny. Vyvolávat se bude za 2 miliony.

Jako jistý kontrapunkt působí o dva roky mladší Čapkovo plátno Touha, z něhož čpí dobová melancholie kombinovaná s láskou k rodnému kraji. Jedno z posledních děl vzniklých před tím, než byl Čapek odvlečen do koncentračního tábora, má vyvolávací cenu 1,5 milionu korun.

Aukční den odstartuje na Žofíně v neděli ve 13 hodin. Nabízené položky jsou vystavené v Galerii Kodl a Aukční síni Vltavín do pátku denně od 10 do 18 hodin.

  • Nejčtenější

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Zemřela hvězda Pomády Olivia Newton-Johnová. Bylo jí 73 let

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Rozloučí se Policie Modrava, stálice Novy doplní dva nové seriály

Když Kerkonošák řekne houno. Autorku Trautenberga večerníček nepotěšil

RECENZE: Predátor konečně po letech ukořistil povedený film

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

  • Další z rubriky

Na konci jeho tvorby je vidět hrůza z toho, co může přijít, říká Muchův vnuk

Rodinná sbírka Alfonse Muchy odhaluje ve Valdštejnské jízdárně světové premiéry

PODCAST: Malba je nádhernej sport. Ruka se učí i sama, říká umělkyně

Kouzlo uhrančivého pohledu. Skutečná Mona Lisa netušila, jak slavná bude

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa