Do aukce zamíří skvosty od barokního Škréty po Kubištu, Čapka či Toyen

  6:52aktualizováno  6:52
Obrazy Karla Škréty nebo Bohumila Kubišty budou hlavními taháky aukce, kterou 12. května pořádá společnost 1. Art Consulting. Dražené předměty jsou až do aukce vystavené v pražském Topičově salonu.

Karel Škréta, Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic, před rokem 1660 | foto: 1. Art Consulting

Asi nejvýznamnější položka Zámecké obrazárny v Mělníce z majetku slavného rodu Lobkowiczů jde do dražby. Obraz nazvaný Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic vytvořil barokní malíř Karel Škréta (1610-1674).

Fotogalerie

Škréta byl ojedinělý zjev v dějinách českého malířství. Jako zakladatel a propagátor barokní malby na našem území se stal uznávanou osobností mezi předními evropskými tvůrci své doby. Jeho mistrovství a význam dalece přesáhly hranice našeho regionu.

Portrét zachycuje Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic (1628-1682), jednu z nejznámějších osobností českého baroka. Černín získal během dvou kavalírských cest nebývalý kulturní rozhled a po návratu roku 1650 zahájil svou politickou kariéru. Rozsáhlé majetkové dědictví po prastrýci Heřmanu Černínovi stejně jako přijetí hraběcího titulu a vědomí nutnosti vhodné rodové reprezentace přispěly k formování významného milovníka a mecenáše umění. Proslul zejména jako zakladatel bohaté rodové galerie, jejíž jádro vytvořil během svého benátského pobytu a v jejímž budování cíleně pokračoval i po návratu do Prahy.

Šlechticův portrét vznikl někdy před rokem 1660, objevil se v řadě reprodukcí i na výstavách. Jeho vyvolávací cena je stanovena na 6,5 milionu korun. Jde o památkově chráněné dílo mimořádného významu, takže přednostně bude nabídnuto ministerstvu kultury či Národní galerii.

Návrat po dvaceti letech

Dalším obrazem, který je na uměleckém trhu velkou vzácností a který chystaná aukce nabídne, je Zátiší Bohumila Kubišty z roku 1909. Kubišta (1884-1918) coby výrazná malířská osobnost první poloviny 20. století ovlivnil nejen své současníky, ale i další výtvarnou generaci. Přestože zemřel už ve čtyřiatřiceti letech na španělskou chřipku, položil základy moderního českého malířství.

Bohumil Kubišta, Zátiší, 1909

Bohumil Kubišta, Zátiší, 1909

Nabízený obraz Zátiší se po téměř dvaceti letech vrací ze Spojených států. Společnost jej získala přes londýnský aukční dům Sotheby's. Vyvolávací cena plátna je 12 milionů korun.

Význam olejomalby je daný i tím, že téměř všechny Kubištovy obrazy jsou ve státních galeriích, nadačních fondech či význačných soukromých kolekcích. Po roce 1989 se na trhu s uměleckými předměty objevila pouze tři jeho zásadní plátna. Toto je jedním z nich.

160 děl za 55 milionů

Z dalších dražených děl stojí za zmínku především obraz význačného francouzského malíře Andrého Deraina, původně fauvisty, který později položil základy neoklasicismu. Jeho Zátiší v krajině je mimořádně sofistikovaná malba unikátně propojující klasičnost s revolučností. Vyvolávací cena je 1,5 milionu. V nabídce je také unikátní dílo Obraz z roku 1935 malíře Františka Janouška za 4,5 milionu korun. Surrealistická a imaginativní malba pochází z autorova vrcholného období.

Bohumír Matal, Cihelna I., 1945

Bohumír Matal, Cihelna I., 1945

Zastoupeni jsou rovněž malíři skupiny Osma jako Josef Čapek, Emil Filla a Antonín Procházka. Nechybí ani světově proslulý český malíř František Kupka, členové Skupiny výtvarných umělců kolem Mánesa Václav Špála, Jaroslav Král, František Foltýn, kromě Františka Janouška také surrealistka Toyen a členové Skupiny 42 v čele s Bohumírem Matalem. "Mařákovce" reprezentuje Alois Kalvoda, Václav Radimský nebo Oldřich Blažíček.

Celkem nabídka čítá 160 výtvarných děl exkluzivního výběru v souhrnu za 55 milionů korun vyvolávacích cen. Všechny dražené položky jsou vystavené v Topičově salonu na pražské Národní třídě až do začátku aukce, jež se bude konat v neděli 12. května od 13.30 hodin tamtéž.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Pracovala pro Coldplay i Mattoni. Tvořím, i když to nejde, říká výtvarnice

Malířka a grafička Míla Fürstová žije a pracuje ve Velké Británii, její díla jsou dokonce součástí umělecké kolekce...

Czech Press Photo 2019 zná nominace, ve hře jsou i fotografové MAFRA

Mezinárodní porota oznámila nominace na Czech Press Photo. Prestižní fotografická soutěž vstoupila do 25. ročníku s 270...

Panoráma Prahy nebude takové věčně. I Londýn tím prošel, řekla Jiřičná

Architektka Eva Jiřičná letos oslavila 80. narozeniny, rozvířila debatu nad návrhem nové žižkovské zástavby, podepsala...

Od elitářství zpět k lidem? Akademie výtvarných umění slaví 220 let

Akademie výtvarných umění (AVU) slaví 220 let a v průběhu letošního podzimu se chce otevřít široké veřejnosti. Úkol...

Najdete na iDNES.cz