Kupku loni z trůnu nesvrhli. Přesto byl český aukční trh rekordní

  11:07aktualizováno  11:07
Více než 900 milionů korun utratili loni zájemci na českých aukcích s uměním. Nejdražší bylo Zátiší od Bohumila Kubišty, dařilo se i dílům Filly, Zrzavého nebo Toyen. Zamrzl trh s nejdražšími díly a čeká se také na drobné sběratele.

Emil Filla - Malíř | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Aukční rekord, který si v roce 2012 připsal obraz Františka Kupky Tvar modré, se loni na tuzemském trhu s uměním nekonal. Přesto se na dražbách podařilo prodat obrazy za více než 900 milionů korun. To je více než v předchozím roce a jde o historicky nejlepší výsledek. Na svém webu to píše magazín Art+, který se uměleckými aukcemi dlouhodobě zabývá.

Nejdražší obrazy roku 2013

1. Bohumil Kubišta 18,49
Zátiší (1909)
2. Emil Filla 18,38
Malíř (1920–21)
3. Jindřich Štyrský 12,24
Všední probuzení (1937)
4. Toyen 12
Ztroskotání ve snu (1934)
5.–6. Jindřich Štyrský 10,8
Kořeny (1934)
5.–6. František Kupka 10,8
Antropoides (1902)
7. Čchi Paj-š’ 10,79
Vadnoucí lotosy a vážka (nedat.)
8. Konstantin Makovskij 10,2
Zrození Afrodity (nedatováno)
9. Jan Zrzavý 10,05
Benátky I (1928)
10. Antonín Procházka 9,46
Mužská hlava (1916)

Pozn.: Ceny jsou uvedené v milionech korun včetně aukční přirážky.

Vůbec první z nynějšího žebříčku deseti nejdražších loňských obrazů šel do aukce Malíř od Emila Filly. Koncem ledna byl zlatým hřebem dražby společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery a prodal se za více než osmnáct milionů korun. (Uvedené ceny jsou včetně aukční přirážky, která obsahuje odměnu dražební síně a veškeré poplatky a daně. U zmiňovaných děl se pohybuje od 10 do 25 procent.)

Obraz se stal Fillovým "osobním" rekordem, což se s vyvolávací cenou 16 milionů očekávalo. "Malíř patří k nejlepším Fillovým olejům vůbec a má i nejlepší provenienci," řekl k obrazu jednatel aukční síně Vladimír Lekeš. Obraz totiž pochází ze sbírky Vincence Kramáře, věhlasného sběratele a teoretika kubismu. Plátno se stalo manifestačním dílem Filly a českého kubismu jako takového.

130 obrazů nad milion

Zátiší, které namaloval Bohumil Kubišta v roce 1909, potom Fillu lehce překonalo v květnu s cenou 18,49 milionu korun. Je zajímavé, že tato Kubištova malba se u nás poprvé dražila v roce 2000 (za 4,6 milionu), o jedenáct let později ji v Londýně koupil pražský starožitník za 11,7 milionu korun. Loni se prodával v Praze a jeho cena opět povyrostla.

Další obrazy se už během roku dražily pouze za nižší částky, což je podle analýzy Art+ současný trend. "Nejrychlejší růst v současnosti zaznamenává segment děl s dosaženou cenou nad pět milionů korun," píše se tam. V praxi to znamená, že investoři v současné době ukládají své prostředky hlavně do umění ve vyšší cenové hladině, naopak stagnuje obchodování s nejdražšími díly, ale také drobné sběratelství.

Fotogalerie

V uplynulém roce se v Česku na aukcích prodalo 130 obrazů za více než milion korun, dalších 785 děl překonalo hranici sto tisíc korun. Padlo přes šedesát autorských rekordů.

Originály od tisícovky

Kromě obrazů rostl, byť pomalu, také zájem o tuzemské sklo. Společnost Dorotheum například nabídla plastiky od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Jejich Siluety města III se v listopadu prodaly za 1,32 milionu korun.

Šanci však mají i drobní sběratelé, kteří by si chtěli vyzdobit byt cenově dostupnými originály. Drobnější grafiky, ale třeba i zmíněné sklo nebo porcelán se dají v aukcích i v přímém prodeji pořídit v řádu tisícikorun. Například internetový projekt Young Real Art nebo říčanská Galerie Kotelna nabízejí díla současných umělců za příznivé ceny. "A historické sklo se v Česku sbírá od nepaměti. Je to totiž kvalitní záležitost a najdou se i levnější položky, které poslouží skvěle v jakémkoliv interiéru," říká expert Dorothea Miroslav Zíka.

Milionové rekordy jsou atraktivní záležitost, bylo by však hezké, kdyby si lásku k umění začal budovat i "obyčejný člověk". Cenově dostupné možnosti tu totiž jsou.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

Pokud chcete jen úspěch, nemáte šanci, říká oceňovaný fotograf Stranka

Martina Stranku k fotografování přivedla smrt blízkého. To, co se zprvu jevilo jako terapie pohledem do objektivu, brzy...

Od elitářství zpět k lidem? Akademie výtvarných umění slaví 220 let

Akademie výtvarných umění (AVU) slaví 220 let a v průběhu letošního podzimu se chce otevřít široké veřejnosti. Úkol...

Národní galerii dočasně povede Anne-Marie Nedoma. Vznikne garanční rada

Národní galerie je od dubna bez generálního ředitele. Ministr kultury Lubomír Zaorálek ve čtvrtek oznámil, že instituci...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz