Nejdráže vydraženým obrazem se stal v roce 2022 Staropražský motiv od Bohumila Kubišty za 123,6 milionu korun. „Kubišta není příliš často obchodovaný, na aukcích má jednotky děl za rok a jsou to často především fauvistická zátiší nebo krajiny, monochromatický kubistický obraz jako tento je velice unikátní,“ uvedl Jan Stuchlík, šéfredaktor serveru Artplus.cz, který se na ročence podílí.
Devět z deseti nejdráže vydražených děl se loni na trhu objevilo vůbec poprvé, o některých se dokonce nevědělo. Za desítku nejdražších děl nákupčí utratili celkem 391,7 milionů korun, asi o dvacet procent více než v předchozím roce.
Český aukční rekord. Kubištův Staropražský motiv vydražili za 123 milionů |
Zajímavostí je, že některé obrazy se v roce 2022 dostaly až na dvacetinásobek své vyvolávací ceny. Například obraz od Ladislava Šímy Muž s holí. V prosinci se jeho cena vyšplhala z 90 750 korun až na 2 238 500. „Je to také proto, že se Šíma moc často nedraží, z daného roku od něj neexistuje příliš děl a je znám spíše jako krajinář,“ vysvětluje Stuchlík.
Nejprodávanější umělkyní loňského roku byla Toyen, za kterou sběratelé utratili 163,7 milionu korun s tím, že v průměru stál jeden autorčin obraz téměř čtyři milony koruny, nejdražší pak 54 milionů korun. Doslova neuvěřitelný rok pak podle ročenky zažil Josef Lada. Třicet jeho obrazů se prodalo za 40 milionů korun. Autoři ročenky odhadují, že zájem o Ladu roste díky tomu, že jde o „typicky českého autora, který je srozumitelný a se kterým všichni vyrostli.“
Nechtěli nám věřit, že jsme rodina slavného Josefa Lady, říkají pravnuci |
Více než polovina všech vydražených děl se loni prodala v sálových aukcích a nejoblíbenějším dílem ke koupi byly tradičně malby, od kterých sběratelé očekávají nejvyšší zhodnocení.
Koťátková opět první
Kromě ročenky se pravidelně zveřejňuje také takzvaný J&T Banka Art Index, který má sloužit jako „nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně“. Jde o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1960, které se sestavuje na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu za poslední dekádu. V potaz se berou například zahraniční výstavy, ocenění, zastoupení umělce v zahraničí, vydané monografie nebo realizace ve veřejném prostoru.
Rozšířená realita bude brzy běžnou součástí života, míní umělec Jan Kaláb |
Na první pozici se opět dostala Eva Koťátková, která podle art specialistky J&T Banky Štěpánky Veselské získala hodně bodů hlavně za své zahraniční výstavy. Druhé místo pak obsadila Kateřina Šedá a jako třetí se umístil Krištof Kintera.
Nejvýrazněji za loňský rok v první desítce poskočil Jan Kaláb, který se ze čtrnáctého místa dostal na sedmé. Podle Veselské v tom hrály roli především jeho zahraniční výstavy a úspěch na sálových aukcích. Kompletní desítku umělců si můžete prohlédnout v boxu níže. Raritou je, že v top desítce letos figuruje celkem jedenáct umělců. Desáté místo totiž obsadila dvojice Jiří Franta a David Böhm.
J&T Banka Art Index 2023
|