Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava
05:51
Děkujeme vám, že jste s námi i letos strávili filmovou noc. Věříme, že vás výsledky potěšily. Těšíme se, že se s námi sejdete i za rok. Dobrou noc z redakce iDNES.cz.
05:42
A je tu konec. Oscary skončily remízou. Pět sošek včetně ceny za film roku získal němý Umělec francouzského režiséra Michela Hazanaviciuse. Stejný počet cen má i film Hugo Martina Scorseseho. Báječná herečka Maryl Streepová dostala cenu za Železnou lady. Je to po rolích ve filmech Kramerová versus Kramer a Sofiina volba její třetí Oscar.
05:40
Petr Kořínek
Byl to vynikající večer se skvělým Billy Crystalem, i když nevyhrál můj Černobílý svět. Zvítězila ta nejlepší pocta kinematografii Hazanaviciusův Umělec, který byl natočen s upřímnou láskou k filmu. Jsem spokojen a dobré jitro.
05:40
 • Kdo by si dokázal představit, že nezvítězí George Clooney za roli ve filmu Děti...

  Kdo by si dokázal představit, že nezvítězí George Clooney za roli ve filmu Děti moje? Francouzský herec Jean Dujardin získává Oscara za titulní úlohu ve filmu Umělec. Při převzetí ceny poděkoval Douglasovi Fairbanksovi . "Díky Douglasi, tvůj dědeček mne inspiroval, děkuji Micheli, díky za ten neuvěřitelný dar, díky Berenice, mé partnerce, skvělému štábu, tvůrcům, mé ženě, miluji tě... Kdyby George Valentin mohl mluvit, zakřičel by: Formidable, merci beaucoup (úžasné, děkuji mnohokrát)!" / Autor: Reuters

05:39
Mirka Spáčilová
Takže zbytek bez překvapení, letos měli dobrý vkus, teď do sprchy a do reality, díky všem a dobré ráno.
05:37
Přichází producent Thomas Langmann i režisér Michel Hanavicius, který zdraví své děti do Paříže: "Je 6 hodin ráno, měli byste jít za pět minut do postele!" A znovu děkuje své ženě: "Jsi duše toho filmu a ty jsi ho inspirovala."
05:36
A je tu vrchol, Oscara za nejlepší film získává Umělec!
05:30
"Děkuji moc, když řekli moje jméno, tak se polovina Ameriky povzdechla: 'Ale ne, proč zase ona. Ale to je jedno. Nejdřív chci poděkovat Donovi, svému muži, udělal jsi toho nejvíc v našem životě.'" A pak poděkovala i svému maskérovi, který ji provázel už od Sofiiny volby. 'Chci poděkovat Royovi a také, protože vím že už tady nikdy nebudu, všem svým kolegům, přátelům, je to taková čest, Děkuji za tu skvělou kariéru.'"
05:28
A cenu po necelých 30 letech (Kramerová versus Kramer) dostává právem Meryl Streepová!
05:28
 • Radost Jeana Dujardina (snímek Umělec) několik sekund poté, co jeho jméno

  Radost Jeana Dujardina (snímek Umělec) několik sekund poté, co jeho jméno zaznělo při vyhlášení kategorie Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. / Autor: Reuters

05:26
 • Natalie Portmanová nese v obálce jméno vítěze kategorie nejlepší mužský herecký

  Natalie Portmanová nese v obálce jméno vítěze kategorie nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Do otevření obálky, která skrývá sousloví Jean Dujardin (snímek Umělec) zbývají jen sekundy. / Autor: AP

05:25
Colin Firth, oceněný loni za Královu řeč, přichází vyhlásit nejlepší herečku. V krátkých pozdravech se opět stejně jako Natalie Portmanová před ním obrací ke každé z pěti nominovaných.
05:23
Petr Kořínek
Jean Dujardin se na Umělce opravdu nadřel. jeho výkon nevyžadoval jen rutinní herectví, ale ponoření se do několika skutečných postav kinematografie. Clooney by nepřekvapil, tahle cena je důkazem zdravého rozumu i velkorysosti Akademie.
05:22
Mirka Spáčilová
Ach, ach, tak to mi nevyšlo, ale jak říká Tomáš Baldýnský, Clooney je bůh, i když nevyhrál ... jen proto, že nebyl tak efektně němýl
05:19
"To je legrační, v roce 1929 to nebyl Billy Crystal ale Douglas Fairbanks. Lístky tehdy stály pět dolarů a celé to trvalo 50 minut. Doba se změnila. Díky Douglasi, tvůj dědeček mne inspiroval, děkuji Micheli díky za ten neuvěřitelný dar, díky Verenice mé partnerce, skvělému štábu, tvůrcům, mé ženě, miluji tě... Kdyby George Valentin mohl mluvit, zakřičel by formidable, merci beacoup (úžasné, děkuji mnohokrát)!"
05:18
A vítězí Jean Dujardin za film Umělec!
05:17
A konečně Brad Pitt se čtvrtou nominací za roli v baseballovém filmu Moneyball.
05:16
A přichází na řadu Gary Oldman, slavný například z Leona, který ale nominaci získal za George Smileyho ve filmu Jeden musí z kola ven.
05:15
Pak Natalie Portmanová oslovila George Clooneyho i Jeana Dujardina. "Řekl jsi jen dvě slova, ale tvůj Valentin oslovil nás všechny," řekla francouzskému herci.
05:10
Demián Bichir, George Clooney, Jean Dujardin, Gary Oldman, Brad Pitt jsou hlavními kandidáty v kategorii mužů. Přichází loňská držitelka Oscara Natalie Portmanová a otáčí se k Demiánu Bichirovi. "Dal jsi šanci promluvit k těm, kteří normálně mluvit nemohou," řekla Carlosi Galindovi, který zazářil ve filmu Za lepší život.

Nepřehlédněte

VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ:

 • Film roku: Umělec
 • Anim. film: Rango
 • Režie: Michel Hazanavicius (Umělec)
 • Herec v hl. roli: Jean Dujardin (Umělec)
 • Herečka v hl. roli: Meryl Streepová (železná lady)
 • Herec ve vedl. roli: Christopher Plummer (Zážitky)
 • Herečka ve vedl. roli: Octavia Spencerová (Černobílý svět)
 • Adap. scénář: Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash (Děti moje)
 • Původní scénář: Woody Allen (Půlnoc v Paříži)