Před gestapem plivala krev. Vychází životopis skutečné bondgirl

  8:53aktualizováno  8:53
Říkalo se o ní, že je špionskou favoritkou Winstona Churchilla, což je pocta vzhledem k tomu, jak náročný Churchill na agenty byl. Jmenovala se Christine Granvilleová a konečně vychází její životopis, zatím pouze v angličtině.

Polská agentka Christine Granvilleová | foto: Profimedia.cz

Kniha se jmenuje Špionka, která milovala. Právě podle ní prý Fleming stvořil postavu agentky Vesper Lyndové v bondovce Casino Royale.

Narodila se jako Maria Krystyna Janina Skarbek v rodině polského aristokrata. Už v mládí šla tvrdě za svým, ovšem nikoli na poli špionáže, nýbrž modelingu, v roce 1930 bodovala v soutěži Miss Polsko. Když přišla válka, okamžitě nabídla své služby vlasti.

Z Jižní Afriky, kde právě byla, odletěla do Londýna a do ústředí tajné služby přišla rovnou se svým plánem: pojede do Polska naoko lyžovat jako každý rok, ale zahájí v okupované Varšavě britskou propagandu. "Je absolutně neohrožená a nebojácná, zapálená vlastenka," stálo v jejích přijímacích papírech.

Objednejte si online životopisy významných osobností

Přežila válku, milence už ne

Přijali ji do legendárního oddělení pro zvláštní operace a dostala britský pas, podle kterého o několik let omládla. Počítalo se i s tím, že jí pomůže její krása. Na to nakonec doplatila, přežila válku, aby ji pak zabil žárlivý milenec. V roce 1952 ji bodl přímo do srdce její kolega, lodní steward Dennis Muldowney, za což sám dostal trest smrti.

Po válce se totiž Granvilleová nesměla vrátit do komunistického Polska a zůstala v Británii, kde se nejprve živila jako prodavačka a později právě jako stewardka na lodní lince. Británie si vážila jejích služeb a snažila se ji zaměstnat, ale ona byla prakticky nezaměstnatelná. "Nechtěla být písařka, matka ani manželka, chtěla být špionka," píše o ní novinář Ben Macintyre.

Jak přelstít gestapo

První část války pracovala Granvilleová spolu s kolegou a později i přítelem Andrzejem Kowerským, přenášeli zprávy mezi Polskem a Maďarskem. Špionka viděla mnoho mrtvých, skrývala se před kulkami, během výslechu na gestapu se kousla do jazyka, aby mohla plivat krev a předstírat tuberkulózu.

Autorka životopisu Clare Mulleyová si je však dobře vědoma, že Granvilleová svoji legendu značně přiživovala a kromě vyprávění, jak zcela uklidnila rozzuřeného psa, takže ji na slovo poslouchal a ignoroval svého psovoda, o sobě šířila bezpočet milostných historek. V Budapešti po ní prý zůstal milenec, který vyhrožoval, že si kvůli ní ustřelí pohlavní orgán, jenomže se v rozrušení netrefil a střelil se do nohy.

Kniha je výrazně beletristická, ale vychází z pečlivého studia pramenů. Má výborné recenze a pochvalně se o ní vyjádřil třeba i Simon Mawer, který nedávno zpracoval podobné téma v románu Dívka, která spadla z nebe.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

John Irving nevyšel, tak přivážíme nobelisty, říká dramaturg Světa knihy

Básník a dramaturg knižního veletrhu Svět knihy Guillaume Basset

Na Svět knihy přijíždějí dva nobelisté – Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa. Do Česka se je povedlo dostat...

RECENZE: Drsný ponor do duše dravce líčí Vzorný syn

Román se odehrává v Jižní Koreji

Proboha, co se tady stalo, ptá se šestadvacetiletý Judžin, když ho brzy ráno probudí telefon. Kde se vzala všechna...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz