Žít bez důstojnosti je důvodem k sebevraždě, hájil Pratchett svůj film

  13:11aktualizováno  13:11
Britský spisovatel Terry Pratchett hájil dokument zachycující smrt nevyléčitelně nemocného muže. Snímek Choosing to Die, Zemřít podle své volby, televize BBC odvysílala v pondělí. Pratchett v něm doprovází jednasedmdesátiletého Petera Smedleyho, který se rozhodl zemřít na švýcarské klinice Dignitas.

Spisovatel Terry Pratchett ve filmu BBC Choosing to Die (Zemřít podle své volby) | foto: BBC/KEO Films

Eutanazii odvysílala v obdobném pořadu poprvé v Británii v roce 2008 televize Sky. Dokument BBC přesto v Británii opět vyvolal protesty odpůrců eutanazie a kritiku veřejnoprávní BBC za to, že pořad natočila a vysílala.

Spisovatel Terry Pratchett ve filmu BBC Choosing to Die (Zemřít podle své volby)

Třiašedesátiletý Pratchett je dlouhodobým zastáncem práva vybrat si okamžik smrti. Sám trpí od roku 2007 Alzheimerovou chorobou. V debatě v pondělí večer po odvysílání pořadu Pratchett uvedl, že jeho názor na asistovanou sebevraždu nezměnilo ani to, že byl během dokumentu svědkem Smedleyho umírání.

Naopak Liz Carrová, která se zasazuje za práva postižených, označila pořad za propagandu eutanazie a vyjádřila překvapení, že jej BBC odvysílala. "Já a mnoho dalších postižených a smrtelně nemocných lidí se obáváme, co by legalizace asistované sebevraždy znamenala," uvedla.

"Existují důkazy, že čím víc tyto věci ukazujete, tím víc sebevražd budete mít," uvedl Alistair Thompson, mluvčí skupiny Care Not Killing, která vystupuje proti eutanazii.

Spisovatel Terry Pratchett ve filmu BBC Choosing to Die (Zemřít podle své volby)

BBC odmítla, že by dokument mohl být příkladem pro další sebevraždy, nebo že by byl zaujatý. "Film líčí prožitek jednoho člověka – Terryho cestu, při které zkoumá tento problém," uvedla mluvčí BBC. "Snímek dává lidem možnost si na tuto věc utvořit názor."

Pratchett během dokumentu hovoří se třemi muži trpícími degenerativními onemocněními motorického systému. Jednasedmdesátiletého hoteliéra Smedleyho provází během jeho cesty z britského ostrova Guernsey do Švýcarska, kde zemře na klinice Dignitas po smrtelné dávce barbiturátů.

Terry Pratchett film natočil i proto, aby zjistil, zda dokáže zemřít ve chvíli, kdy se pro to rozhodne. Zkušenost z Dignitas prý jeho názor na asistovanou sebevraždu nezměnila.

"Věřím, že každý, kdo je postižen vážnou a smrtelnou nemocí, by měl mít možnost zemřít klidně a s lékařskou pomocí a netrpět," řekl v televizní debatě Pratchett. Na dotaz o posvátnosti života Pratchett odpověděl: "A co důstojnost života?" Život bez důstojnosti je pro některé lidi dostatečným důvodem k sebevraždě, řekl.

Spisovatel Terry Pratchett ve filmu BBC Choosing to Die (Zemřít podle své volby)

Kritizoval také vládu za to, že celý problém přehlíží. "Styděl jsem se, že Britové se musejí trmácet do Švýcarska za poměrně velkých nákladů," řekl. Podle něj také Smedley zemřel dřív, než bylo potřeba. Do Švýcarska totiž odjel, dokud byl schopen dopravy, a kdyby mohl spáchat sebevraždu v Británii, udělal by to později.

Podle BBC za posledních dvanáct let spáchalo v Dignitas sebevraždu 1 100 lidí z celé Evropy.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

Další z rubriky

Pavel Kosatík píše nejdražší ságu. Bude vycházet do roku 2038

Kniha Kronika první republika, rok 1918

V mincích se zrcadlí historie a v historii zase mince, odhaluje nová sběratelská sága Kronika první republiky od Pavla...

Podivné marocké přátelství, jež zaujalo i Clooneyho a Johanssonovou

Scarlett Johanssonová na londýnské premiéře Avengers: Age of Ultron (21. dubna...

Po bestsellerech Zmizelá nebo Dívka ve vlaku je tu další román s potenciálem zaujmout masy. Vydává se do nejtemnějších...

RECENZE: Jiří Kratochvil se vyznává z lásky ke Kunderovi i Paříži

Jiří Kratochvil má na kontě desítky knih i řadu literárních cen.

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo novou knihu spisovatele Jiřího Kratochvila. Nese název Je suis Paris, která...

Najdete na iDNES.cz