Získá Nobelovu cenu za literaturu žena?

  1:00aktualizováno  1:00
(Od zvláštní zpravodajky MF DNES) Literární svět žije v těchto dnech dvěma událostmi. Frankfurtským knižním veletrhem, u jehož hal čekaly při včerejším otevření dlouhé fronty návštěvníků, a udělením Nobelovy ceny za literaturu.

Možná se tyto dvě prestižní akce po dnešním oznámení nobelovského laureáta nevědomky protnou - hostem veletrhu je totiž básník Adonis, který se jako jeden z favoritů objevuje v tipech švédských i německých médií.

Poezie Adonise, který se narodil v roce 1930 v Sýrii jako Ali Ahmad Said, ale po tamějším věznění uprchl roku 1956 do Libanonu a přijal jeho občanství, reflektuje arabskou historii a kulturu, stejně jako touhu po modernitě a změně. Na frankfurtském veletrhu, který má letos jako hlavního hosta právě arabský svět, bude básník v neděli číst ze své poezie.

Avšak možná to bude úplně jinak. Velké šance získat ocenění spojené s deseti miliony švédských korun mají i Kanaďanka Margaret Atwoodová, Američanka Joyce Carol Oatesová či britská autorka Doris Lessingová. Nebo - pokud bychom zůstali u arabského světa - snad v Alžírsku narozená a ve Francii žijící Asia Djebarová. Či rakouská lyrička Friederike Mayröckerová nebo lotyšská autorka Vizma Belsevica.

Hlavně aby to byla žena, cituje deník Frankfurter Rundschau Ebbu Wittu Brattströmovou, literární vědkyni a známou švédskou feministku, která se v posledních letech stále hlasitěji vyslovuje proti diskriminaci žen při udílení ocenění a jejíž manžel Horace Engdahl je sekretářem Nobelovy komise.

Nobelovu cenu za literaturu získala žena naposledy před osmi lety. Polská básnířka Wislawa Szymborská se tak stala teprve devátou laureátkou v historii cen, udělovaných od roku 1901. Mužských nositelů je nesrovnatelně více: devětaosmdesát.

Švédská akademie se jako vždy vyhýbá jakýmkoli konkrétnějším výrokům. "Nerozhodujeme se podle pohlaví, původu, žánru nebo něčeho takového, ale výlučně podle literární kvality," řekl agentuře DPA Per Wästberg, jeden z nejvlivnějších porotců ve Švédské akademii.

Co kdyby se tak osmnáctičlenná švédská porota  rozhodla, že jmenuje devadesátého mužského laureáta? Padají jména Američanů Johna Updika, Philipa Rotha a Thomase Pynchona, ale také peruánského romanopisce Maria Vargase Llosy či Portugalce Antonia Loba Antunese.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Místo lékaře spisovatelem. Román o údělu člověka připomíná W. S. Maughama

Spisovatel William Somerset Maugham

Angličan William Somerset Maugham vystudoval medicínu, kariérního úspěchu se však dočkal hlavně jako dramatik a...

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

Velký bratr je větší, než si myslíme. Hilský tentokrát o Orwellovi

Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský

Ve slavném románu 1984 Orwell mrazivým způsobem varoval před totalitou, ovšem zdaleka nejen tou komunistickou. „Není...

Najdete na iDNES.cz