Zemřela překladatelka Hana Žantovská

  1:00aktualizováno  1:00
Ve věku třiaosmdesáti let zemřela jedna z nejvýraznějších českých překladatelek Hana Žantovská. Poslední rozloučení se koná ve středu ve 13.45 v obřadní síni krematoria v Praze-Motole.

Žantovská přeložila více než padesát knih angloamerické a německé literatury. Záběr měla značný: od výboru z díla anglického alžbětinského básníka Johna Donna přes romantiky G. G. Byrona a Johna Keatse po jiskřivé prózy Gilberta Chestertona či romány Grahama Greena.

Podepsala se i pod dvěma romány Toni Morrisonové, nabitými černošským slangem, stejně jako pod prózami Ingeborg Bachmannové, Kafkovými dopisy Mileně či poezií Franze Werfela a Hermanna Hesseho.

Jejím prvním překladem byl v roce 1946 cyklus milostné poezie 19. století od anglické básnířky Elizabeth Browningové. Poté sáhla po románu Moc a sláva Grahama Greena - autora, jehož dílu zůstala věrná až do 90. let. S proslulým anglickým romanopiscem, povídkářem a esejistou se také v Praze roku 1968 osobně setkala.

„Byl to rozhovor velice typický pro autora a jeho překladatele, kteří se dobře neznají,“ vzpomínala předloni v Literárních novinách.

Převedla šest Greenových románů, jeden za ni podepsal Jan Zábrana. V deníkovém zápisu z roku 1973 Zábrana vzpomíná, jak do redakce Odeonu přišla zpráva, že „Hana Žantovská nesmí být podepsána na překladu Greenova Vlaku do Istanbulu. Zákaz prý přišel přímo z ministerstva vnitra.“

Právě Zábrana Žantovské radil a podporoval její talent: „... je velice správné přitáhnout Hanku Žantovskou, která je neobyčejně solidní a poctivá. Můj názor je ten, že pokud dělá překlady, které jí jsou blízké, dělá je dobře,“ psal roku 1969 zástupkyni šéfredaktora revue Světová literatura Evě Kondrysové.

Žantovská léta (1956-1979) působila jako redaktorka nakladatelství Mladá fronta, v němž se snažila pomáhat autorům režimem neoblíbeným. V letech 1994- -1997 byla místopředsedkyní českého PEN klubu a podle předsedy Jiřího Stránského byla jeho dobrým duchem, srdcem i svědomím.

„Uvědomuje si vůbec ještě někdo, jak moc takové lidi potřebujeme? Jak líp by se nám navzájem komunikovalo, jak víc bychom byli schopni si navzájem prospívat? Jako to činí ve své přirozenosti ona,“ psal Stránský k jejím osmdesátým narozeninám.

Méně se ví, že Žantovská měla zpočátku autorské ambice, které však podle jejích slov zmrazilo socialistické kádrování v 50. letech. V začátcích dávala své verše k posouzení Františku Halasovi, kterého později označila za svého prvního poradce.

Pod pseudonymem Hana Marková vydala za války sbírku Černá hodina, v 60. letech dvě knížky pro děti (Pohádka o neposlušném kominíčkovi, Pohádky ze dvou klubíček) a román zasazený do doby po skončení druhé světové války Boží údolí (1968).
Překladatelství považovala za krásnou práci, v níž si cenila neokázalé služby autorovi.

„Nemám ráda překlady, ve kterých se jejich autoři příliš tlačí do popředí. Čtenář má mít dojem, že čte autentický text,“ řekla Literárním novinám.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Který Malý princ, Čapek nebo Dracula? Klasiky trpí nekvalitními reedicemi

Malý princ (ilustrace)

Reedice úspěšných děl a klasik jsou nedílnou součástí knižního trhu. Velký Gatsby, Malý princ nebo Dracula se prodávají...

Z rodné země do Istanbulu. Mistr cestopisu Fermor vystačil s librou týdně

Největší úplněk od roku 1948 nad jednou z mešit v Istanbulu (14. listopadu...

Soubor novodobé anglické prózy přeložené do češtiny je zase o krok blíže dokonalosti. Na řadu totiž konečně přišel i...

Vychází deník jedenáctiletého chlapce, který přežil pochod smrti

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Taussigovi měli vlastně štěstí. Do Osvětimi je transport dopravil koncem listopadu 1944. Neprošli selekcí a spalovací...

Najdete na iDNES.cz