Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

  • 95
V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se podílel například na přípravě Formanova slavného, osmi Oscary ověnčeného snímku Amadeus, kde si i zahrál. Jako autor či spoluautor scénářů pracoval na filmech Božská Ema, Svatba jako řemen nebo Lidice.

Mahler zemřel v sobotu v pražské Ústřední vojenské nemocnici. V neděli to oznámila jeho rodina.

„To je mi moc líto, byl to zasvěcený a poutavý vypravěč,“ reagoval Adam Dvořák, producent snímku Lidice, natočeného podle Mahlerova oceněného scénáře Nokturno. „Když jsme se v rámci natáčení setkali se zastupiteli Kladna, líčil jim takové podrobnosti, že mu vysekli poklonu - Tedy vy byste o tom mohl vyprávět celou hodinu. A Mahler odvětil - Ještě hůř, pánové, i dvě hodiny,“ vzpomíná Dvořák.  

Zdeněk Mahler byl spisovatelem, muzikologem, publicistou, scénáristou, ale také učitelem. Proslavil se zejména autorstvím desítek knih a filmových i televizních scénářů.

Narodil se 7. prosince 1928. Po získání doktorátu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracoval krátce v rozhlase a na ministerstvu školství a kultury. V té době byl současně dramaturgem Laterny magiky a podílel se na její prezentaci při Expo 58 v Bruselu. Od roku 1960 měl svobodné povolání.

Napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček. Jako autor či spolupracovník je podepsán pod mnoha filmovými či televizními scénáři, mezi jinými Svatba jako řemen, Nebeští jezdci, Božská Ema, Den sedmý, osmá noc, Amadeus nebo naposledy Lidice.

Rozhovor se Zdeňkem Mahlerem k jeho pětaosmdesátému jubileu

Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a v roce 2011 cenu Unie českých spisovatelů. Dne 28. října 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Do povědomí široké veřejnosti se Zdeněk Mahler zapsal v roce 1994 jako průvodce třídílného pořadu Katedrála o třech dějstvích. Seriál a kniha, ve kterých Mahler podal svůj pohled na historii chrámu sv. Víta na Pražském hradě, se objevily právě v době, kdy soudy poprvé rozhodovaly o vrácení katedrály církvi. Vyvolaly proto vlnu zájmu, ale i nesouhlasu.

Knihu svých vzpomínek nazval ...ale nebyla to nuda, což prý charakterizuje i jeho život, vydal jí krátce před 87. narozeninami. „Vždy jsem si postavy svých příběhů volil svobodně, a nikoli náhodou. Měl jsem vždycky pocit, že jsou něčím inspirativní. A nebyli to jen muzikanti, ale i Borovský či Masaryk, bez nichž se neobejdeme,“ řekl tehdy spisovatel.

Velký ohlas vzbudil také jako autor a moderátor populárně vzdělávacích pořadů a esejů Mí Pražané mi rozumějí či Ano, Masaryk; právě TGM pak prezentoval v anketním projektu ČT Největší Čech. Pro rakouskou televizi připravil seriály o Mozartovi a skladatelské rodině Straussů.

Mahler vyznával Havlíčkovo krédo „Kdo svůj národ miluje, nešetří ho“, v jehož duchu vystupoval proti účelovým úpravám národní historie. Podle kolegů pracoval na dalších projektech, mimo jiné o Juliu Fučíkovi nebo o svém prastrýci, skladateli Gustavu Mahlerovi.

, ,