Zemřel kritik sovětského režimu a gulagů Alexandr Solženicyn

  23:29aktualizováno  4. srpna 16:30
V 89 letech zemřel slavný ruský spisovatel a laureát Nobelovy ceny za literaturu Alexandr Solženicyn. Byl nejhlasitějším kritikem a disidentem sovětského režimu. Proslavil se mimo jiné knihou Souostroví Gulag.

Alexandr Solženicyn - Vermont (29. května 1989) | foto: Profimedia.cz

Alexandr Solženicyn se stal v roce 1970 nositelem Nobelovy cenySolženicynovu smrt oznámila ruská agentura Interfax. Podle ní spisovatel podlehl mrtvici. Solženicynův syn, kterého cituje AP, hovoří o zástavě srdce. Solženicynova díla jsou dokumentem o represáliích, koncentračních táborech a vězeních všech sovětských dob. Mezi nejznámější patří trilogie Souostroví Gulag a Jeden den Ivana Děnisoviče.

Nežít ve lži
Alexandr Solženicyn, narozený v roce 1918, od roku 1941 bojoval na frontách druhé světové války, stal se velitelem dělostřelecké baterie. V roce 1945 byl na osm let uvězněn za kritiku Lenina a Stalina ve své korespondenci. Po předčasném propuštění z Gulagu z důvodu rakoviny a po jejím vyléčení žil tři roky ve vyhnanství v Kazachstánu.

Alexandr Solženicyn hovoří s norskými novinářiV roce 1957 byl rehabilitován a učil šest let matematiku v Rjazani, hlavně se však věnoval literární práci. V době přechodného tání za Nikity Chruščova publikoval - v listopadu 1962 - v časopise Novyj mir povídku Jeden den Ivana Děnisoviče, která jako první umělecké dílo z prostředí sovětských koncentráků legálně publikované v SSSR obletěla celý svět a autorovi zajistila světový obdiv.

Po nástupu Leonida Brežněva do Kremlu v roce 1964 bylo Solženicynovi znemožněno oficiálně publikovat, svá díla vydával pouze v samizdatu a v zahraničí. Byl vyloučen ze Svazu spisovatelů a v roce 1970 mu zabránili převzít Nobelovu cenu za literaturu. Byl nucen se skrývat u svého přítele, světoznámého violoncellisty Mstislava Rostropoviče.

Alexandr Solženicyn a Heinrich BoellPo vydání prvního dílu Souostroví Gulag ve Francii v roce 1973 a zveřejnění výzvy Nežít ve lži byl Solženicyn 13. února 1974 znovu zatčen, zbaven občanství SSSR a vypovězen na Západ, do Frankfurtu nad Mohanem. Šlo o první vypovězení občana SSSR od Lva Trockého v roce 1929. V exilu Solženicynovi zpočátku nejvíce pomohl německý
spisovatel Heinrich Böll, který mu našel domov v Curychu. V roce1976 se Solženicyn odstěhoval do USA.

Na Západě postupně vyšly všechny jeho romány (Souostroví Gulag, V kruhu prvním, Rakovina), filozofický sborník Zpod balvanů, memoáry Trkalo se tele s dubem a další práce. V Sovětském svazu mu práce začaly vycházet v roce 1989 a o rok později bylo publikováno i Souostroví Gulag. Ve stejném roce mu bylo vráceno občanství a v roce 1991 byl zproštěn obvinění z vlastizrady a (podruhé) rehabilitován. Do Moskvy se vrátil po dvouměsíční cestě vlakem z Vladivostoku v létě 1994.

Stále nonkonformní
Po návratu ale kdysi neohrožený bojovník za svobodu, který po okupaci Československa v roce 1968 prohlásil "je ostudné být Sovětem", vzbuzoval kontroverze svou xenofobií a příklonem k ruskému nacionalismu.

Alexandr Solženicyn a Vladimír PutinV posledních letech se Solženicyn stal zarputilým kritikem západní
materialistické společnosti a ruským vládním politikům vytýkal, že se
bezmyšlenkovitě "opičí" po Západu. Kvůli tomu též odmítl převzít vysoké
státní vyznamenání od někdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina s tím, že nechce, aby mu hold skládal politik, který Rusy přivedl do mizérie. Od prezidenta Vladimira Putina ale státní cenu loni převzal.

Před šesti lety vzbudil Solženicyn rozpolcené reakce svou obsáhlou knihou Dvě stě let spolu, v níž mimo jiné připsal vinu za katastrofu Ruska v komunistické éře Židům. Podle něj hráli za bolševiků židovští revolucionáři významnou roli, ale také široké masy Židů prý pomáhaly budovat sovětský systém a byly za "rudého teroru" přímými vykonavateli násilí.

V devadesátých letech si vzal na mušku také Severoatlantickou alianci, kterou obvinil ze spiknutí proti Rusku - akce NATO byly podle něj přípravou k "totálnímu obklíčení Ruska a ztrátě jeho suverenity". V roce 1999 tvrdě odsoudil počínání NATO v Jugoslávii, a jednání NATO dokonce přirovnal k Hitlerovi.

Autoři: , ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

RECENZE: Jiná Alena Mornštajnová. Tichá, citlivá, skvělá

Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová (1963) je v české literatuře doma sice teprve sedmým rokem, ale zvládla už úspěch, na který jiní...

Být dobrým člověkem je naše rozhodnutí. Patrick Ness píše pro dospělé

Spisovatel Patrick Ness, autor knihy Volání netvora

Budou to dva roky, co spisovatel britsko-amerického původu Patrick Ness naposledy navštívil Česko, aby představil svou...

RECENZE: Příjemné a znepokojivé. Proč máme mobilům popřát dobrou noc

Obal knihy Milana Tesaře Volané číslo existuje

Kniha Milana Tesaře Volané číslo existuje je vlastně dost bláznivá. Vypráví ve dvou rovinách. Třináct „klasických“...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz