RECENZE: Zapomenuté 20. století? Šťastný příběh o pokroku neexistuje

  16:56aktualizováno  16:56
„Historici pracují v oboru paměti. A už dlouho je naším povoláním kritizovat a opravovat oficiální nebo veřejnou paměť, která musí sledovat své vlastní cíle,“ píše Tony Judt ve sbírce dvou desítek esejů, které pod názvem Zapomenuté 20. století s podtitulem Osobnosti, události, ideje vydal v překladu Jana Petříčka Prostor.

Tony Judt | foto: John R. Rilkin

Po knihách Poválečná Evropa a Falešné ideje, cizí krev tak nakladatelství přibližuje českému čtenáři další dílo světově proslulého britského historika, spisovatele i politického komentátora, jehož názory jsou leckdy kontroverzní až provokativní, ale vždy pozoruhodné a nutící k zamyšlení.

Zapomenuté století? Není přece tak dávné, ostatně Judt, který zemřel v roce 2010, psal texty knihy vletech 1994 až 2006; publikoval je převážně v periodikách The New York Review of Books a The New Republic.

Kdybychom je měli hodně stručně shrnout, pak do konstatování, že neexistuje žádný šťastný příběh o pokroku a že optimismus a víra v demokracii, jež zavládly po konci studené války, nemají opodstatnění. Necelé desetiletí po autorově smrti to už víme nebo alespoň tušíme.

Když Judt cituje slova polského myslitele Leszka Kolakowského „ďábel je součástí naší zkušenosti“, dává mu každou svou větou za pravdu. A varuje před pokušením chápat 20. století jen jako věk politických extrémů a tragických chyb, z nichž jsme se naštěstí již vymanili.

Judtův záběr osobností od Arthura Koestlera přes Alberta Camuse, Hannah Arendtovou či Henryho Kissingera po papeže Jana Pavla II. i událostí od pádu Francie v roce 1940 po problémy soudobé Belgie je impozantní. A fascinuje, co z osudů osobností i běhu událostí dokázal vytěžit. Jeho brilantní styl, v němž navzdory chmurám popisovaných skutečností nechybí humor a vtip („Abyste pochopili dějiny Evropy ve 20. století, nemusíte být Žid – ale pomáhá to“) je vášnivý a nesmlouvavý.

Občas jej poznamená určité zhnusení, třeba nad mudrováním západních marxistů druhé poloviny minulého věku, které podrobil tak zdrcující kritice ve Falešných idejích, cizí krvi. A nebere si servítky ani ve vztahu k těm, které uznává, Václavu Havlovi či Adamu Michnikovi vmete do tváře výtku za jejich podporu americké války v Iráku.

Zapomenuté 20. století

autor:

nakladatel: Prostor

překlad: Jan Petříček

Hodnocení­: 90 %

V epilogu nazvaném Návrat sociální otázky rozebírá bytostný liberál Judt roli státu v epoše globalizace. Tato část knihy zřejmě vyvolá, podobně jako stati věnované Izraeli, největší rozpaky u jistého typu čtenářů, které představa mocnějšího státu irituje.

Nicméně autorova argumentace, opřená o jeho přesvědčení i hluboké znalosti, může být sice polemická, ale je de facto nenapadnutelná. Ať už s Tonym Judtem na tomto nebo jiných místech knihy souhlasíme, nebo máme tendenci protestovat, jedno mu přiznat musíme. Titulem Zapomenuté 20. století úspěšně naplnil záměr, jejž vyjádřil slovy: „Máme-li vykonat něco dobrého v tomto století, musíme nejprve říct pravdu o tom starém.“

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

Mladý muž a starší žena. Autor Předčítače se drží svého modelu

Spisovatel Bernhard Schlink (8. 3. 2019)

Je břemeno býti Němcem, říkal spisovatel Bernhard Schlink před lety. K tématu, které zpracoval už v bestselleru...

Etiketa káže Comic Sans nepoužívat, pozor i na velká písmena

S písmem a fonty denně pracují stovky milionů uživatelů

Písmo je zrcadlem duše, říká se. Kdo ale ještě dnes napíše více než pět řádků rukou? V současnosti za nás mluví spíše...

RECENZE: Středověk a normalizace mají společného víc, než se zdá

Spisovatel Pavol Rankov (s mikrofonem)

V březnu letošního roku vědci představili nejpravděpodobnější podobu svatého Jana Nepomuckého. Nyní tento mučedník a...

Najdete na iDNES.cz