Zahoďte Hellerovu Hlavu XXII. Nejslavnější knihy nejsou vždy nejlepší

  16:15aktualizováno  16:15
Britský list The Guardian přišel nedávno s úvahou, že řada spisovatelů se proslavila úplně jinou než svou nejlepší knihou. Platí to i o českých autorech.

Joseph Heller: Hlava XXII (obálka Michaela Rittsteina) | foto: BB/art

Literární kritik Guardianu John Self je ve svých soudech silně radikální a s jeho názory nemusíme souhlasit, za pozornost však stojí. Například: jak je možné, že Joseph Heller je synonymem pro Hlavu XXII a Gustav Flaubert pro Paní Bovaryovou, když oba napsali mnohem lepší díla? "Čím to je, že kniha, která spisovatele proslavila, bývá zřídkakdy jejich nejlepší knihou?" ptá se Self. Hellerovým mistrovským dílem je podle něj kniha Něco se stalo. "Hlava XXII je příliš uondaná a sto stránek by mohl dobrý redaktor klidně vyškrtat," tvrdí Self. U Flauberta si zase mnohem víc než románu o paní Bovaryové cení Citové výchovy.

Joseph Heller: Hlava XXII (obálka Oldřicha Kulhánka)

Joseph Heller: Hlava XXII (obálka Oldřicha Kulhánka)

Joseph Heller: Hlava XXII (obálka Karla Jerieho)

Joseph Heller: Hlava XXII (obálka Karla Jerieho)

Joseph Heller: Hlava XXII (obálka Jiřího Anderleho)

Joseph Heller: Hlava XXII (obálka Jiřího Anderleho)

Podobně dopadají i současní autoři. "Jak to, že Jeanette Wintersonová je slavná kvůli své prvotině Na světě nejsou jen pomeranče, když napsala mnohem povedenější román Jak naštěpit třešeň?" zlobí se Self. A také Vášeň, dodejme, ta je určitě také lepší než Pomeranče. Když prý John Self v knihkupectví potká někoho, kdo si chce koupit knihu Kurta Vonneguta a sahá po jeho nejslavnější knize Jatka číslo 5, začne mu to rozmlouvat. "Kupte si raději Kolíbku, ta je mnohem lepší," chce se mu prý křičet.

Co si přečíst místo bestsellerů

Michal Viewegh
Místo Románu pro ženy si přečtěte novelu Andělé všedního dne nebo dva Vieweghovy deníky, ve kterých píše opravdu o sobě, což je zajímavější než mnohé jeho postavy.

Jáchym Topol
Místo Sestry, kterou mnozí označují za nejlepší román 90. let, si vyberte knihu Chladnou zemí, za niž autor dostal Seifertovu cenu. Teprve tady je smutek a smrt skutečná.

Miloš Urban
Místo Sedmikostelí sáhněte po Hastrmanovi. I když je Sedmikostelí slavným návratem ke gotickému románu, Hastrman je čirou fascinací mýty a příspěvkem k románům svědomí.

Petra Hůlová
Místo její slavné prvotiny Paměť mojí babičce si kupte Umělohmotný třípokoj. Na rozdíl od žen v Mongolsku tady vypráví bývalá prostitutka. A nešetří sebeironickým humorem.

Irena Dousková
Místo Hrdého Budžese, jakkoli je nejslavnější, je dobré si přečíst knihu, kterou autorka nazvala Někdo s nožem. Krize ženy středního věku nebyla snad nikde tak přesně pojmenovaná.

U Salmana Rushdieho zase doporučuje místo Dětí půlnoci titul Hárún a moře příběhů, i když právě Dětmi půlnoci se Rushdie proslavil a získal za ně i mnoho ocenění včetně prestižní Bookerovy ceny.

To platí i o Mandolíně kapitána Corelliho od Louise de Bernièrese. I když za ni autor dostal cenu Commonwealthu a stala se jednou z nejprodávanějších knih v anglicky mluvících zemích, považuje Self za mnohem propracovanější Bernièresovu latinskoamerickou trilogii, kterou napsal před Mandolínou, hlavně její druhou část Seňor Vivo a drogový baron. U Kafky bychom si prý zase měli mnohem víc vážit jeho povídek než Procesu nebo Proměny.

Zahoďte Garpa

Na milost Self nebere ani další slavné autory. Toma Robbinse všichni znají jako autora úspěšně zfilmovaného románu I na kovbojky občas padne smutek, ale mnohem lepší je Parfém bláznivého tance nebo útlá Vila Incognito. John Irving je zase slavný kvůli románu Svět podle Garpa, ale co taková Pravidla moštárny nebo Modlitba za Owena Meanyho!

Podobnou inventuru bychom mohli udělat i u českých autorů. Kteří z nich jsou slavní kvůli knize, jež není jejich špičkovým dílem? Klidně už nejprodávanější současný spisovatel Michal Viewegh. Proslul díky Báječným létům pod psa, všichni ho znají jako autora Účastníků zájezdu nebo Románu pro ženy, přitom nejlepší z jeho knih je útlá novela Andělé všedního dne, kterou napsal před čtyřmi lety po smrti svého otce. Je osobnější, tíživější, nejdůvěryhodnější z Vieweghových knih.

Irenu Obermannovou zase kdekdo zná jako autorku Deníku šílené manželky a posléze Deníku šílené milenky, ale nejlepší a zároveň nejoriginálnější je její Příručka pro neposlušné ženy. Teprve tady autorka nachází odpovědi na otázky, které předchozími knihami položila, a z obyčejných, i když velmi osobních příběhů doluje přesah, nejen příklad.

Pokud říkáme, že autor napsal i lepší knihy než ty, které ho proslavily, neznamená to, že bestsellery nemá čtenář kupovat. Jen je dobré se nesoustředit jenom na ně.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

RECENZE : Německý Švejk čelí bestialitě a baví zimního krále

Spisovatel Daniel Kehlmann

Třicetiletá válka a Tyll Enšpígl – jde to dohromady? Jedna znejbestiálnějších řeží v lidských dějinách a zlomyslný...

Proč D. H. Lawrence vinili z obscénnosti? Připomínají to Ženy milující

Spisovatel David Herbert Lawrence

Obscénní, nepřípustné. Takového hodnocení se zhruba před sto lety dostávalo románům britského modernisty Davida...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz