Za oponou s hercem, vrahem a filharmonií

  16:49aktualizováno  16:49
Při čtení na první prázdninový týden se můžete bát, poučit, pobavit i zamyslet. Vše ale spraví doušek vaječného likéru od Petra Novotného.

Stručnější historie času - obal knihy Stručnější historie času | foto: Argo

Knižní tipy iDNES
předcházející knižní tipy najdete zde

Stephen Hawking a Leonard Mlodinow: STRUČNĚJŠÍ HISTORIE ČASU
Stručnější historie časuNejnovější kniha světoznámého fyzika a popularizátora vědy vychází z jeho bestselleru Stručná historie času. Snaží se být ještě vstřícnější ke čtenáři-laikovi, zároveň rozvádí starší teorie o výsledky nových zkoumání. Klasická hawkingovská témata (vznik vesmíru, prostor versus čas, černé díry, cestování časem) tak prezentuje v nejaktuálnější podobě.
Vydal: Argo. Kategorie: Fyzika

Christopher Fowler: VRAŽDA ZA OPONOU
Vražda za oponouDalší položka detektivní edice Class je prvním svazkem chystané série o jednotce pro vyšetřování neobvyklých zločinů. Jeden z jejích členů zahyne při bombovém útoku a jeho parťák, se kterým tvořil nejdéle sloužící dvojici londýnských detektivů, se vydá po stopě vraha. Dovede jej až k jejich prvnímu společnému případu, starému přes padesát let...
Vydal: BB/art. Kategorie: Beletrie

Luboš Xaver Veselý: KŘÍŽOVÝ VÝSLECH NA FREKVENCI 1
Křížový výslech na Frekvenci 1Moderátor Frekvence 1 sesypal do knihy záznamy svých hovorů se sto jednou osobností převážně z oblasti české kultury. Kvantita ovšem poněkud převládá nad kvalitou. Jedná se vesměs o velmi stručné rozhovory, ve kterých se zpovídaní vyjadřují k aktuálním záležitostem, ať už se jich týkají nebo ne. V knize nepřežijí. Kdo si za pár let vzpomene na nějakého VyVoleného?
Vydal: Nakladatelství XYZ. Kategorie: Osobnosti

Jiří Kratochvil: HEREC
HerecJeden z nejznámějších brněnských prozaiků současnosti vydává své romány s železnou pravidelností. Tentokrát si sice za prostředí vybral svět divadla, vypovídá však samozřejmě o věcech daleko širších. O rodinných vazbách, které spoluformoval jak minulý režim, tak polistopadová doba, o odpovědnosti umělce ke svému talentu i o podstatě herectví nejen jako umělecké disciplíny, ale i životního postoje.
Vydal: Druhé město. Kategorie: Beletrie

John Gray: KACÍŘSTVÍ
KacířstvíEseje, které obsahuje tato kniha, původně vznikly pro londýnský týdeník New Statesman. Břitce komentují světové dění začátku 21. století. Grayovy postoje naznačuje jak podtitul knihy Eseje proti pokroku a jiným iluzím, tak jakési motto, které zní: "Lidské znalosti rostou, avšak zvíře-člověk zůstává stejné".
Vydal: Dokořán/Argo. Kategorie: Politologie, filozofie

Frank Tashlin: MEDVĚD, KTERÝ NEBYL
Medvěd, který nebylPrvní položka nové ediční řady Lemur, v níž nakladatelství knih pro děti hodlá vydávat dětskou ilustrovanou klasiku dvacátého století. Úsměvný příběh o medvědovi, kterého všichni podezírali, že "je hlupák, který by se měl oholit a který nosí kožich" je tak trochu vystavěn na principu pohádky o kohoutkovi a slepičce, je však podobenstvím o hledání identity přes všecky nástrahy. Lidské i medvědí.
Vydal: Baobab. Kategorie: Pro děti

Petr Novotný: VAJEČNÝ SEN
Vaječný senPopulární bavič se v úvodu knihy (s gramatickou hrubkou) vyznává ze své lásky k vaječnému koňaku (zejména k jedné jeho konkrétní značce, jež knihu zjevně financovala) a uvádí řadu více či méně lákavých receptů na nejrůznější jídla a nápoje, jejichž přísadou právě vaječný likér je.
Vydal: Euromedia. Kategorie: Vaření

Štěpán Kopřiva - Jiří Grus: NITRO TĚŽKNE GLYCERÍNEM
Nitro těžkne glycerínemPrvní český komiks, který vyšel zároveň v pěti světových jazycích. O hodně drsném sci-fi příběhu o šíleném osminásobném vrahovi a jiných obyvatelích sluneční soustavy čtěte více ZDE.
Vydal: Crew. Kategorie: Komiks

Martin Nodl: TŘI STUDIE O DOBĚ KARLA IV.
Tři studie o době Karla IV.Historické studie, které "vyzobávají" nepříliš frekventované otázky ze zdánlivě důvěrně známého tématu. Rozbor důvodů a důsledků uvedení mysticko-erotického snu, uváděného Karlem IV. v jeho vlastním životopise, úvahu o nacionalismu v českých kronikách a pojednání o vlivu dobové práce se staršími náboženskými texty pro pokračující christianizaci Čech.
Vydal: Argo. Kategorie: Historie

Yvetta Koláčková a kol.: ČESKÁ FILHARMONIE 100 PLUS 10
Česká filharmonie 100 plus 10Reprezentační bohatě ilustrovaná publikace vznikla ke stodesátému výročí založení České filharmonie. Čtenář a "prohlížeč" má možnost se seznámit se všemi šéfdirigenty orchestru, s jeho repertoárem, nahrávkami, zahraničními zájezdy a hosty. Bohatá přílohová část mimo jiné uvádí všechna uvedení děl národních skladatelů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, detailní diskografii za posledních deset let a přehled všech členů orchestru v této sezóně.
Vydal: Academia. Kategorie: Hudba, historie

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

Najdete na iDNES.cz