Výzvu proti „masakru českých knih“ už podepsalo 64 tisíc čtenářů

  13:01aktualizováno  13:01
Výzvu na obranu knih, tedy požadavek, aby byly knihy vyjmuty z vládou chystaného zvyšování daně z přidané hodnoty, podepsalo k dnešku přes 64 tisíc lidí. Nakladatelé také kvůli plánovaným změnám DPH napsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi (ODS).
Knihy, literatura (ilustrační snímek)

Knihy, literatura (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Petici zveřejnil Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) 24. února na svých internetových stránkách. Výzvu lze podpořit také na Facebooku. Více zde.

Vláda chce zvýšit DPH u části výrobků ve snížené sazbě na 20 procent co nejrychleji, zřejmě už letos na podzim. Získané prostředky by se měly využít na důchodovou reformu. Dopis Nečasovi v pondělí zaslali Pavel Nýč z nakladatelství Fragment, Michal Rybka z nakladatelství Rybka a Martin Vopěnka z nakladatelství Práh.

Varují v něm před "zničujícími dopady převedení knih do základní sazby DPH". "Ochrana knižního trhu je o to potřebnější, že v době krizí a změn bývá kniha jakožto zbytné zboží ohrožena jako první. Samozřejmě: bylo by krásné, kdyby lidé upřednostňovali nákup knih před vším ostatním. Tak tomu ale v moderní společnosti, která vytváří tlak na vysoký životní standard, není," píší nakladatelé.

Nečas již nechce "otvírat Pandořinu skříňku výjimek". V desetiprocentní sazbě by měly zůstat jen vybrané potraviny. Nakladatelé žádají, aby vláda zvážila když ne úplné osvobození od daně, jako je tomu ve Velké Británii, v Irsku či Norsku, tak alespoň ponechání ve snížené sazbě DPH.

Petici podepsali podle záznamů na internetovém archu knihovníci, učitelé, redaktoři a spisovatelé. Mezi jinými podpořila výzvu také oceňovaná spisovatelka Petra Hůlová. Podle ní nespočívá problém v tom, že se zdraží knihy, ale především v tom, že hrozí útlum vydávání kvalitní literatury.

Knihkupci považují plánované zvýšení DPH u knih za třetí největší katastrofu moderních českých dějin. Tou první bylo vyvlastnění nakladatelství a knihkupectví po roce 1948 spolu se zavedením cenzury; druhou stahování dalších statisíců svazků zakázaných autorů za normalizace v 70. letech. Podle předsedy SČKN Vladimíra Pistoria by zvýšení sazby znamenalo "masakr českých knih", a to nejen beletrie, ale hlavně odborné literatury a učebnic.

Také ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) považuje vyšší DPH u knih za nešťastnou. Své kolegy z vlády se snaží přesvědčit o tom, aby se knih zvýšení daně netýkalo.

Z průzkumu Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR vyplývá, že už dnes jsou knihy ve vztahu k průměrnému platu asi o třetinu dražší než před rokem 1989. Přitom ale ostatní komodity jako potraviny a spotřební zboží jsou ve stejné relaci levnější. Většina evropských zemí má na knihy sníženou sazbu DPH. Česko by tak šlo podle knihkupců a literátů opačnou cestou než zbytek Evropy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Další z rubriky

Prchavý čas světla. Ožívá žárlivý Man Ray a jeho milenka Lee

Zvětšenina snímku od Man Raye, na kterém je Lee Millerová (výstava v National...

Fotografka Lee Millerová byla dlouholetou milenkou světoznámého umělce Man Raye. To se tak nějak ví. Román Prchavý čas...

RECENZE: Zápletkou Grófka neoslňuje, poetikou ano

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Touha po svobodě a sebeurčení zmítá duší osmnáctileté hrdinky nejnovějšího románu spisovatelky Lenky Horňákové-Civade...

Svět knihy vítá erotickou novinku a podivné vraždy. Dojde i na totalitu

Herta Müllerová

Začíná Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čtenářům do Česka nepřiváží jen plejádu literárních hostů, ale i knižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz