Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Knihou roku je Hájíčkova Rybí krev. Literu od čtenářů dostala Tučková

  22:00
Na Nové scéně pražského Národního divadla vyhlásili literární ceny Magnesia Litera. Tu hlavní má Rybí krev od Jiřího Hájíčka, trofej získalo i Velké dobrodružství Pepíka Střechy, jež nese prvky komiksu. Cenu od čtenářů dostala kniha Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové.

Hlavní cenu Magnesia Litera 2013 Kniha roku získal Jiří Hájíček za román Rybí krev. | foto: ČTK

O hlavní ceně, která kromě prestiže a očekávaného zvýšení čtenářského zájmu o oceněný titul přináší autorovi šek na 200 tisíc korun, rozhodla široká porota. V té hlasuje asi tři sta zástupců českého literárního provozu.

rybí krev

Vítězství Jiřího Hájíčka není příliš překvapivé, jednalo se o jednu z nejvýraznějších próz uplynulého roku. "Kniha má neuvěřitelné recenzní portfolio. Nejen tím, jak je obsáhlé, ale i tím, že v podstatě všichni, kteří o ní napsali, ji nesmírně chválí," říká Dana Blatná z brněnského nakladatelství Host, které knihu vydalo.

Rybí krve se zatím prodalo něco přes tři a půl tisíce výtisků. Zafunguje-li hlavní cena Magnesia Litera na knižní trh tak, jak to bývá zvykem, lze očekávat výrazné zvýšení prodeje. Například Lucemburská zahrada Michala Ajvaze, která si hlavní cenu odnesla vloni, se po vyhlášení výsledků vypracovala na čtyřnásobek prodeje, jenž mu předcházel.

stropy

Hájíčkův román byl nominován i v kategorii prózy, o které, stejně jako v případě dalších žánrových kategorií, rozhodovala odborná porota. Ze šesti próz vybrala knihu Zuzany Brabcové Stropy.

Poroty dalších kategorií měly relativně jednodušší výběr, musely zvolit jen ze tří děl. Literu za poezii si odnesl Jakub Řehák za svou druhou sbírku Past na Brigitu. Na stejnou cenu měl nominaci už v roce 2009 za debut. Literu za knihu pro děti a mládež získal Pavel Čech, jehož kniha Velké dobrodružství Pepíka Střechy je označována za obrazové album, nesoucí prvky komiksu.

nejedlý

Kategorii Litera za literaturu faktu ovládla fenomenální historická práce Jiřího Křesťana o Zdeňkovi Nejedlém, zatímco Litera za nakladatelský čin připadla brněnskému nakladatelství Druhé město za již čtvrtou antologii zapomenutých českých literátů Živ jsem byl!, již editoval básník Ivan Wernisch.

Mezi překladateli zvítězila Věra Koubová, ta do češtiny převedla básně německého autora Richarda Pietrasse Z lemu snu. Literu za objev roku získal čtyřiadvacetiletý Jaroslav Žváček za svůj debut Lístek na cestu z pekla.

bohyně

V době vyhlášení nominací na letošní Magnesii Literu se část veřejnosti podivovala neuvedení vloni velmi diskutované knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové (glosu na toto téma čtěte zde). Ke své ceně se nakonec stále populárnější prozaička se svým posledním románem dostala. Připsali jí ji totiž ti, pro které knihu autorka psala: získala cenu čtenářů.

Objednejte si knihu roku 2013 Rybí krev za 149 Kč na knihy.idnes.cz

Magnesia Litera 2013 - přehled oceněných

Magnesia Litera – Kniha roku 2013
Jiří Hájíček: Rybí krev (Host)
"Elektrárna Temelín a marný boj obyvatel proti ní se stávají kulisami pro dramatické mezilidské vztahy, příběhy obyčejných lidí v neobyčejné situaci, vyprávěné tradičním způsobem. Autor líčí děj a postavy plasticky a přesvědčivě, prostým stylem vytváří kvalitní literární celek."

Litera za prózu
Zuzana Brabcová: Stropy (Druhé město)
"Málokdy je čtenář vystaven tak pozoruhodnému vnímání několika hlavních postav. Děj se odehrává v psychiatrické léčebně, ale to podstatné není příběh, nýbrž to, jak autorka skrze své postavy vidí, popisuje a hodnotí to typické i výjimečné, co její, převážně hrdinky, prožívají."

Litera za poezii
Jakub Řehák: Past na Brigitu (fra)
"Ve své druhé sbírce autor rozvíjí klíčové prvky své poetiky, která tvůrčím způsobem navazuje na dědictví avantgardy, zejména surrealismu, zároveň ji však zřetelně prohlubuje a posunuje dál."

Litera za knihu pro děti a mládež
Pavel Čech: Velké dobrodružství Pepíka Střechy (Petrkov)
"Zatímco výtvarná složka knihy je založena na olejomalbě, která umocňuje plastičnost obrazu a posiluje intenzitu citového zážitku, komiksová technika spolu s textovou strukturou posouvá děj, přispívá k porozumění obsahu a rozlišení postav, což vede k narativní konkrétnosti, a především k dešifrování mnoha skrytých poselství."

ČEZ Litera za literaturu faktu
Jiří Křesťan: Zdeněk Nejedlý (Paseka)
"Archivář Jiří Křesťan se na psaní životopisu Zdeňka Nejedlého připravoval přes dvacet let studiem archivních pramenů a literatury, průběžně publikoval články a přiblížil se k Nejedlému tak blízko, že se bezpečně vzdálil dezinterpretacím z neznalosti historické skutečnosti. Kniha je zcela zásadní pro hlubší nahlédnutí kulturních a politických dějin moderní české společnosti, je rovněž ilustrací 'úlohy osobnosti v dějinách'."

Litera za nakladatelský čin
Ivan Wernisch: Živ jsem byl! (Druhé město)
"Wernischovy čítanky, za nimiž je spousta detektivní a editorské práce, jsou ovšem nejen zdrojem zábavného čtení, ale i zábavného poučení o (nejen literárních) dějinách. Stovky textů, které Wernisch zařadil do svých knih, tvoří jen zlomek děl literárních outsiderů, grafomanů, příležitostných veršotepců, kteří snad ani neměli ambice vstoupit do 'velké' literatury."

Litera za překladovou knihu
Richard Pietrass: Z lemu snu (Přeložila Věra Koubová, Revolver Revue)
"Překladatelka Věra Koubová je jednou z nemnohých, kdo dovede převést do češtiny texty dokonce vrcholně hermetické. Dokázat odemknout překladem prakticky jakýkoli cizí poetický text českému čtenáři, a zejména texty mnohovrstevně šifrované, je dokladem jejího velkého umu."

DILIA Litera pro objev roku
Jaroslav Žváček: Lístek na cestu z pekla (Paseka)
"Autor je z rodu spontánních hrabalovských či šabachovských vypravěčů, kteří se nebojí využít k charakteristice svých postav bohatství hovorové češtiny a dokáží estetizovat i hospodskou historku, aby z ní vzápětí učinili podivuhodnou metaforu. Jeho epické dílo je nepochybně milým překvapením současné mladé literární scény."

Kosmas Cena čtenářů
Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně (Host)

(citace jsou převzaty ze slovních hodnocení knih jednotlivými porotami)

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude od 1. do 9. července. Nová znělka bude věnována Ivě Janžurové. Cenu prezidenta festivalu za přínos filmu obdrží Bolek Polívka.  V obou mezinárodních soutěžích má Česko dva zástupce.  Hvězdami závěru festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro

Festival letos uctí nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...

RECENZE: Předsudky stranou. Muzikál Slunce, seno, jahody překvapil

V očekávání bizarního a snad proto trochu zábavného večera vyrazili dva redaktoři iDNES.cz do pražského Hudebního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Iron Maiden odehráli strhující metalové představení

Iron Maiden jsou synonymem poctivého, ryzího britského heavy metalu. A také zárukou strhujícího, do detailu...

RECENZE: Obstarožní energii koncertu Metalliky v Praze táhl Lars Ulrich

Po necelých třech letech se nejslavnější metalová kapela Metallica v rámci jednodenního festivalu Prague Rocks vrátila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Angeličin básník Špína. Zemřel herec Trintignant, známý i z filmu Muž a žena

Ve věku 91 let zemřel francouzský herec Jean-Louis Trintignant. Hrál například ve filmech Konečně neděle!, westernu...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Češi se podceňují, říká autorka románů z britsko-české historie Hana Whitton

Premium Máme na co být hrdí, říká v Británii žijící česká spisovatelka historických románů Hana Whitton, jež objevila české...

Rusko pátrá po spisovateli Gluchovském, kritizoval válku na Ukrajině

Ruské úřady vyhlásily pátrání po spisovateli Dmitriji Gluchovském, známém i v Česku a na Slovensku. Důvod neupřesnily,...

Začíná Svět knihy. Ulická a Alexijevičová nakonec nedorazí

Na pražském Výstavišti v Holešovicích začíná čtyřdenní veletrh a literární festival Svět knihy. Kvůli rekonstrukci...

O pubertě se mi píše špatně, sama jsem ji neměla, říká spisovatelka Mornštajnová

Premium Rozhodla se napsat pro každé své vnouče knihu. Nyní už má jedna z nejčtenějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová...

PSP Machinery s.r.o.
Rýsovač

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 130 - 160 Kč

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...