Vyšla první část dopisů muže, jenž prožil vše

  9:52aktualizováno  9:52
Psal si s bratry Čapkovými, Edvardem Benešem i Maxem Brodem. František Langer (1888-1965) patřil mezi největší osobnosti své doby.

František Langer | foto: ČTK

Za "velké umělecké dílo, jímž jste obohatil naši národní kulturu", mu v březnu 1948, několik měsíců před svou smrtí, děkoval prezident Edvard Beneš.

Paradoxně ho v září téhož roku vyznamenal titulem národní umělec i prezident nově ustavený - Klement Gottwald, jehož režim zasloužilému legionáři a prvorepublikovému dramatiku Langerovi neměl na dlouhou dobu přát.

Dopisy přátel
Právě vydaná Langerova korespondence, z jejíchž plánovaných tří svazků je zatím na trhu první díl A-K (obsahuje na sto padesát adresátů), prochází téměř celým jeho životem. Od zanícených listů dvacetiletého studenta medicíny s "vášnivou vůlí prožíti všechno" až po dopisy z roku 1965, provázené neduhy a stářím, ale stále energické.

Zdokumentována tu jsou dlouholetá přátelství a souznění - třeba s dramatikem a režisérem Jaroslavem Kvapilem, který roku 1912 v Národním divadle uvedl první Langerovu hru Svatý Václav.

Langer skutečně prožil téměř vše - naplněný i bolestný osud autora, který byl spolu s bratry Čapkovými jedním se symbolů své generace, zosobněním ideálů samostatného státu.

Začínal jako anarchista, který s Jaroslavem Haškem zakládal Stranu mírného pokroku v mezích zákona, prosadil se jako dramatik, jehož díla hrály přední české i zahraniční scény, nepochybné zásluhy měl v obou válkách, kde působil jako vojenský lékař a z nichž se vrátil jako plukovník.

Jeho rodinu postihlo nacistické běsnění: bratr Josef spáchal sebevraždu, bratr Jiří, taktéž talentovaný spisovatel, onemocněl za dramatického útěku z domova přes Dunaj, kde jejich loď na tři měsíce zamrzla. Zemřel v Tel Avivu roku 1943.

Vypovídají o tom i dopisy Maxe Broda, který se o umírajícího obětavě staral a žádal pro něj na Langerovi finanční přispění.

U šéfa zdravotnictva československé zahraniční armády hledali za druhé světové války pomoc mnozí - od československých vojáků, lékařů, kteří se nemohli v Británii uplatnit, až k Adolfu Hoffmeistrovi, internovanému ve Francii, či Egonu Hostovskému, který z nešťastné newyorské emigrace psal horečnaté, úpěnlivé dopisy.

"Jsi především spisovatel - a pak dlouho nic, jsi vedle Martinů nejznámější československá kulturní osobnost za hranicemi," apeloval Hostovský roku 1941.

Gottwaldova (ne)milost
Po válce a komunistickém puči však bylo vše jinak. Od roku 1949 národní umělec Langer,
téhož času v důchodu a s hodností generála, přestal vycházet.

Nemohl a ani nechtěl - ostatně roku 1952 ho E. F. Burian marně přemlouval k "legionářské hře, v které byste revidoval v prvé republice rozšířený a ještě doposud ne dostatečně korigovaný pohled na boj našich legií" anebo k přepracování Jízdní hlídky z "dnešního hlediska".

Úspěšná, roku 1936 Státní cenou oceněná hra o krvavém střetu českých legií s bolševiky totiž v nové ideologii nebyla k použití. Absurditu té doby dokresluje i autorův dopis Klementu Gottwaldovi z roku 1951, kdy prosil o milost pro svého syna Jana odsouzeného k dvaceti letům vězení za plánování útěku z Československa.

"Rozsudkem nad svým synem, do kterého jsem vkládal všechnu svou lásku, byl jsem postižen jako katastrofou. Jsem od té doby zlomen fyzicky i duševně, neschopen soustředění a soustavné činnosti a práce," psal Langer. Gottwald ho nevyslyšel.

"Je zajímavé, že se nikdy neobrátil na svého dávného kamaráda z legií Zdeňka Fierlingera. Měl by to snazší, Fierlinger byl místopředsedou vlády a pak předsedou Národního shromáždění.

Ale Langer psal raději Gottwaldovi a Zápotockému, měl pocit, že Fierlinger Beneše zradil," říká literární historik a editor Langerových spisů Jiří Holý. O co trpčeji zpětně vyznívá Fierlingerův "bratrský pozdrav" z roku 1941 a ujištění, že "na své kamarády ze staré vojny
nezapomíná".

Na lázně a na činži
S politickým uvolněním a zejména přičiněním Vítězslava Nezvala se v druhé polovině 50. let začínají objevovat Langerova díla, první Pražské legendy. Ne vždy v důstojné podobě - roku 1957 se autor zděsil nad korekturami Tří her o spravedlnosti s titěrným písmem, natlačenými řádky, přeplněnými stránkami.

"Jistě není Vaším úmyslem, aby po tolikaletém umlčování se jejich autor objevil v takové nouzové podobě," psal řediteli Československého spisovatele Ladislavu Fikarovi.

V 60. letech mu zbývalo jen několik let života, ale nacházel chuť psát, k čemuž přispěla i návštěva Vídně a uznání, jehož se mu tam dostalo. "Ovšem že mě to těšilo po tom odstrkávání doma... To se ví, chtěl bych to všecko zažít především tady," psal roku 1963 bratranci
Arnoštu Kolmanovi.

Což se mu začínalo dařit: velký ohlas měly Filatelistické povídky, vzpomínky Byli a bylo, ale i článek pro Literární noviny o tehdy nedoceněném Josefu Váchalovi.

Poslední Langerův dopis svazku, vydaného nakladatelstvím Akropolis, je z dubna 1965 Viktoru Fischlovi: "Já zas vyjdu napřesrok znovu s Pražskými legendami a s Bratrstvem Bílého klíče.

Pořádně  nás teď zdanili, ale přece jen mi zbude něco na Františkovy Lázně a na činži. Na Smíchově mi hrají Periferii, docela slušně." Jak podotýká Jiří Holý, František Langer vlastně zemřel předčasně, za plných literárních sil.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Dítě se chytilo v síti. Co s tím? Následovat ho do džungle

Ilustrační snímek

Kniha skupiny českých autorů Dítě v síti má dlouhý a vševysvětlující podtitul: Manuál pro rodiče a učitele, kteří...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz