Lenka Reinerová

Lenka Reinerová | foto: David Neff, MF DNES

Výročí úmrtí Lenky Reinerové připomene vydání dosud neznámých próz

  • 0
Dvě česky dosud nevydané prózy Lenky Reinerové, poslední německy píšící autorky z Prahy, vydává nakladatelství Labyrint. Knížka nazvaná podle jedné z nich Lodní lístek vyjde u příležitosti prvního výročí spisovatelčina úmrtí 27. června.

Ve výroční den se také v kině Světozor uskuteční vzpomínkový večer spojený se křtem Lodního lístku. Akce se koná v rámci festivalu Odkaz šoa.

Vzpomínky na exil v Mexiku za druhé světové války jsou obsahem prvního textu s názvem Druhé přistání v Mexiku. Lodní lístek je podle nakladatele výjimečná próza, která se vymyká z řady přímých autobiografických vyprávění. Její děj se odehrává v prostředí antifašistických emigrantů v Marseille roku 1941. Texty z německých originálů přeložila Olga Walló.

Lenka ReinerováLenka Reinerová se narodila v roce 1916 ve smíšené česko-německé rodině. Pracovala jako novinářka, roku 1939 musela kvůli svému židovskému původu a politickému přesvědčení uprchnout do Francie, poté přes Maroko emigrovala do Mexika. Po válce se vrátila do Evropy, žila v Bělehradě a od roku 1948 v Praze.

Po návratu z exilu byla na začátku 50. let 15 měsíců vězněna. Také po roce 1968, kdy se veřejně angažovala, nesměla své práce publikovat a živila se jako překladatelka. Zatímco českým čtenářům zůstala téměř neznámá, ve východním Německu vycházely její prózy od 80. let.

K českým čtenářům se její tvorba dostala až v 90. letech, právě nakladatelství Labyrint začalo tehdy vydávat její knihy. V nich často vzpomínala na pražské přátele a známé: Franze Kafku, Maxe Broda, Jaroslava Foglara, Eduarda Goldstückera a zejména "zuřivého reportéra" Egona Erwina Kische.

Lenka ReinerováV roce 1999 obdržela jako první nositelka literární ocenění Schillerův prsten za zásluhy o německý jazyk a literaturu. V roce 2001 jí tehdejší prezident Václav Havel za vynikající umělecké výsledky udělil Medaili Za zásluhy. 

Festival Odkaz šoa je součástí mezinárodní konference o osudu majetku obětí holokaustu. Ta se koná 26. až 30. června v Praze a Terezíně, festival bude v kině Světozor 27. a 28. června.

,