Vychází první kniha, které vdechl život český internet

  15:24aktualizováno  15:24
Vydat knížku není pořád ještě moc jednoduché. Moderní doba však nabízí jinou možnost: publikovat své literární dílo na internetu.

První česká internetová kniha je na papíře. | foto: Profimedia.cz

Tvůrčí psaní na internetu funguje v Česku už více než desetiletí. První server sdružující amatérské literární tvůrce, www. pismak.cz, založil v roce 1997 ze studentského nadšení Oldřich Neuberger.

Na Písmáku se nejdříve potkávalo několik desítek autorů, teď jsou jich už stovky až tisíce. Písmák byl první, ale nezůstal jediný. Podobných více či méně funkčních serverů je už několik desítek, nakladatelství Mezera dokonce před rokem vytvořilo vlastní platformu www.mezera.org, na níž sleduje šest stovek amatérských spisovatelů a básníků.

A po roce fungování vydává také první knihu, která se na serveru urodila. Jmenuje se Nezahrada a napsal ji René Vaněk, který se na web přihlásil pod přezdívkou Ultrainfernal brzy po jeho založení. - O tom, jak se Nezahrada líbila herečce Aně Geislerové, čtěte zde.


"Rozhodli jsme se založit tento web proto, abychom měli přehled o tom, co jsou amatérští tvůrci schopní psát, a abychom mohli podchytit skutečné talenty," vysvětluje Martina Falvey z Mezery. A i když je drtivá většina zveřejněných děl podle jejích slov spíš literárními pokusy, mají podobné platformy smysl.

 "Všichni zaregistrovaní autoři mají možnost si díla navzájem komentovat a hodnotit, existuje také odborný editorský tým, který se k nim vyjadřuje. A autoři se tak zlepšují, pracují na sobě," říká.

Bytosti s exotickým nádechem

Hlavním problémem podobných webů je vytváření spřátelených "klanů" – pokud někdo pochválí váš výtvor, jste mu zavázaní a máte tendenci jeho psaní také chválit nebo alespoň příliš nekritizovat. Takže i když je některé z děl vysoce hodnoceno uživateli serveru, nemusí to o jeho literárních kvalitách ještě vypovídat zhola nic.

"Největší nevýhodou je samozřejmě používání přezdívek, tedy ta neustálá možnost se za něco schovat, nejít s vlastní kůží na trh," připouští Falvey. O Ultrainfernalovi, tedy René Vaňkovi, mělo však nakladatelství jasno hned od začátku.

Nejkrásnější české knihy roku 2008 - soubor prací Antoina de Saint-Exupéryho
"Talent byl vidět hned, jak začal publikovat první kapitoly z Nezahrady, byly to hotové texty, se kterými nebylo nutné redakčně nic dělat," vzpomíná Falvey. Díky internetu tak nakladatelství objevilo netradičního autora, kterému se rozhodlo vydat knihu. A k vydání chystá údajně i další internetové amatérské tvůrce.


"Písmák je nejstarší web tohoto druhu, ale my jsme asi jediné nakladatelství, které takové aktivity sleduje a podporuje," uzavírá Falvey. Připouští však, že díky anonymitě, kterou internet skýtá, si mnoho autorů hraje na tajemné bytosti s exotickým nádechem.

Vaněk není výjimkou. Na záložce jeho Nezahrady se o něm dočteme následující: "Zabývá se výtvarným uměním, počítačovou grafikou, fotografií a studiem okultních věd, jeho velkou zálibou jsou exotičtí pavouci. A vaření."

I internet má pravidla

Přestože jsou servery podporující tvůrčí psaní džunglí, mají svá pravidla. Zveřejňovat svá díla a vstupovat do diskuse smějí jen registrovaní uživatelé. Nesmějí v textech porušovat zákon, tedy například hanobit vyznání či jakékoli skupiny obyvatel, podkopávat lidskou důstojnost, spamovat či propagovat komerční akce.

Zatímco na www.mezera.org "chodí" denně několik set uživatelů, Písmák zaznamenává téměř dva tisíce návštěvníků denně. A je propojený s Literární akademií Josefa Škvoreckého či s Festivalem spisovatelů, v jehož rámci vypisuje soutěž tvůrčího psaní.

Servery s amatérským literární uměním však nejsou jediným rozhraním na internetu, kde vznikají básnická i prozaická díla. Stačí si vzpomenout na Ostravakův blog, z něhož se před pár lety stala vysoce úspěšná kniha.

Tužka, knížka, tvarůžek

V diskusích na Písmáku se neobjevují jen témata spjatá s tvůrčím psaním, virtuálně-literární přátelé tu řeší politiku i své vztahy, Mezera je v kritických diskusích více literární. Na Písmáku funguje i tým osmnácti "kritiků" z řad pokročilých internetových "spisovatelů".

Mezera má hodnocení publikovaných děl komplikovanější. Kterýkoli zaregistrovaný uživatel může přidělovat ostatním body, pokud se mu dílo extrémně nelíbí, udělí mu olomoucký tvarůžek. Ti profesionálnější mají možnost se sdružit do uživatelské redakce, která hodnotí jen výjimečně povedená díla, kterým uděluje kromě bodů i ikonku tužky.

Ostravak Ostravski - karikatura

Nakladatelská redakce pak může k publikovanému textu přidělit symbol knížky, to v případě, že její členové mají dojem, že dílo stojí za klasické knižní zveřejnění.

Nejlépe si momentálně stojí další dílo Ultrainfernala nazvané Chůďák, redakci i uživatelům se líbí i krátká povídka od uživatele Yfča nazvaná Dělej! (skutečně povedená, má spád, pointu a do dvaceti řádek vtipně vtěsnala život uspěchaného člověka), která má pětadvacet bodů od klasických uživatelů a jednu knížku od nakladatelství.

Naopak nejvíc olomouckých tvarůžků nasbírala Svinská pohádka Miluny Voškové. Pokud se k ní chce zaregistrovaný čtenář dostat, musí nejdřív potvrdit, že má žaludek na vulgární výrazy a drsný přístup autorky ho neuráží. "Chcete pohádku, vy malí šmejdi? Tak žerte!" zahajuje uživatelka útok. Nebo uživatel? To na webu nikdy nezjistíte.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz