Nahradili Rychlé šípy, teď se čtyři gambusíni od Foglara vracejí

  17:31aktualizováno  17:31
Když v roce 1941 zakázali časopis, který tiskl Foglarův první komiks, vytvořil spisovatel jiný příběh o jiné skupince správných kluků.

Z knihy Jaroslava Foglara Svorní gambusíni a jiné příběhy | foto: Olympia

Španělé označovali slovem gambusíno dobrodruhy, zlatokopy a přeneseně i šibaly. Jaroslav Foglar si ho vypůjčil pro charakteristiku čtveřice přátel, jejichž příběh začal psát poté, co ve čtyřicátých letech dostal zákaz publikovat Rychlé šípy. Svorní gambusíni teď vycházejí samostatně v nakladatelství Olympia v klasickém komiksovém sešitě.

Fotogalerie

Už ve třicátých letech použil Foglar označení gambusín v povídkové knize Tábor smůly. Španělský výraz tak dostal ten správný význam až v Česku: "Gambusíni, to jsou kluci, kteří prahnou po dobrodružství, po zlatě a pokladech, ale snadno se smíří s tím, že zlatem mohou být jen paprsky zapadajícího slunce," píše v doslovu k Foglarovým komiksům skaut Václav Nosek.

Jedenáct kapitol

Rychlé šípy z druhé poloviny třicátých let byly prvním Foglarovým komiksem. Po roce 1939 však zakázali nejprve Junák a následně i časopis Mladý hlasatel, který příběh tiskl. V té době však existovalo pětadvacet tisíc chlapeckých klubů a spisovatel cítil povinnost k nim i nadále promlouvat a ve formě příběhů jim nabízet návody ke schůzkám. Když pak v roce 1942 v protektorátu ustanovili Kuratorium pro výchovu mládeže, obsadilo Foglara jako dopisovatele časopisu Správný kluk. Právě pro něj vznikly první díly Gambusínů.

Vyšlo jich jen jedenáct. "Příběh se zastavil dřív, než se stačil pořádně rozběhnout," charakterizuje Nosek. Foglar měl totiž s vedením Kuratoria problémy, což bylo vzhledem k jeho skautským a tudíž protifašistickým zásadám pochopitelné a očekávatelné.

Rychlé šípy. Slavní komiksoví hrdinové - zleva Rychlonožka, Jarka Metelka, Mirek Dušín, Červenáček, Jindra Hojer a pes Bublina.
Z knihy Jaroslava Foglara Svorní gambusíni a jiné příběhy

Pětici Rychlých šípů se psem Bublinou (vlevo) nahradila po zákazů čtyřčlenná skupina, již Foglar nazval Svorní gambusíni.

A o čem tedy komiks vypráví? Čtyři přátelé přijdou o míč, a když se ho vypraví hledat, narazí v jednom průjezdu na starou kůlnu, z níž si udělají klubovnu. Vyrábějí židličky ze starých bedniček, uklízejí, svorně pracují a u práce si zpívají My jsme Svorní gambusíni, všechno zvládnem, nejsme líní, aby si pak užívali zaslouženého odpočinku. Postupně utuží své přátelství a nakonec dokonce dostanou zpět i ukradený míč.

Dnešním čtenářům zřejmě přijde divné, proč si chlapci nekoupili nový kopačák. Jenomže Foglar psal Gambusíny za války a to byl problém sehnat i ty bedýnky na výrobu židlí - odřezky z nich je nutné vrátit, aby bylo čím zatápět v kamnech.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Jako ryba ve vodě. Akvárium v Seattlu odhalí dávné rodinné bolesti

Aljašský spisovatel David Vann

Složité rodinné vztahy. V těch se aljašský spisovatel David Vann cítí jako ryba ve vodě. České čtenáře o tom mohly...

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Najdete na iDNES.cz