Nahradili Rychlé šípy, teď se čtyři gambusíni od Foglara vracejí

  17:31aktualizováno  17:31
Když v roce 1941 zakázali časopis, který tiskl Foglarův první komiks, vytvořil spisovatel jiný příběh o jiné skupince správných kluků.

Z knihy Jaroslava Foglara Svorní gambusíni a jiné příběhy | foto: Olympia

Španělé označovali slovem gambusíno dobrodruhy, zlatokopy a přeneseně i šibaly. Jaroslav Foglar si ho vypůjčil pro charakteristiku čtveřice přátel, jejichž příběh začal psát poté, co ve čtyřicátých letech dostal zákaz publikovat Rychlé šípy. Svorní gambusíni teď vycházejí samostatně v nakladatelství Olympia v klasickém komiksovém sešitě.

Fotogalerie

Už ve třicátých letech použil Foglar označení gambusín v povídkové knize Tábor smůly. Španělský výraz tak dostal ten správný význam až v Česku: "Gambusíni, to jsou kluci, kteří prahnou po dobrodružství, po zlatě a pokladech, ale snadno se smíří s tím, že zlatem mohou být jen paprsky zapadajícího slunce," píše v doslovu k Foglarovým komiksům skaut Václav Nosek.

Jedenáct kapitol

Rychlé šípy z druhé poloviny třicátých let byly prvním Foglarovým komiksem. Po roce 1939 však zakázali nejprve Junák a následně i časopis Mladý hlasatel, který příběh tiskl. V té době však existovalo pětadvacet tisíc chlapeckých klubů a spisovatel cítil povinnost k nim i nadále promlouvat a ve formě příběhů jim nabízet návody ke schůzkám. Když pak v roce 1942 v protektorátu ustanovili Kuratorium pro výchovu mládeže, obsadilo Foglara jako dopisovatele časopisu Správný kluk. Právě pro něj vznikly první díly Gambusínů.

Vyšlo jich jen jedenáct. "Příběh se zastavil dřív, než se stačil pořádně rozběhnout," charakterizuje Nosek. Foglar měl totiž s vedením Kuratoria problémy, což bylo vzhledem k jeho skautským a tudíž protifašistickým zásadám pochopitelné a očekávatelné.

Rychlé šípy. Slavní komiksoví hrdinové - zleva Rychlonožka, Jarka Metelka, Mirek Dušín, Červenáček, Jindra Hojer a pes Bublina.
Z knihy Jaroslava Foglara Svorní gambusíni a jiné příběhy

Pětici Rychlých šípů se psem Bublinou (vlevo) nahradila po zákazů čtyřčlenná skupina, již Foglar nazval Svorní gambusíni.

A o čem tedy komiks vypráví? Čtyři přátelé přijdou o míč, a když se ho vypraví hledat, narazí v jednom průjezdu na starou kůlnu, z níž si udělají klubovnu. Vyrábějí židličky ze starých bedniček, uklízejí, svorně pracují a u práce si zpívají My jsme Svorní gambusíni, všechno zvládnem, nejsme líní, aby si pak užívali zaslouženého odpočinku. Postupně utuží své přátelství a nakonec dokonce dostanou zpět i ukradený míč.

Dnešním čtenářům zřejmě přijde divné, proč si chlapci nekoupili nový kopačák. Jenomže Foglar psal Gambusíny za války a to byl problém sehnat i ty bedýnky na výrobu židlí - odřezky z nich je nutné vrátit, aby bylo čím zatápět v kamnech.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Pavel Kosatík píše nejdražší ságu. Bude vycházet do roku 2038

Kniha Kronika první republika, rok 1918

V mincích se zrcadlí historie a v historii zase mince, odhaluje nová sběratelská sága Kronika první republiky od Pavla...

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

RECENZE: Přichází Žár. Román o tragédii spíše chladí

Sauna (ilustrační foto)

Lidská soutěživost a potřeba překonávat se nezná hranic. Důkazem toho bylo historicky poslední a tragické finále...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz