Vstupte do Labyrintu Pavla Renčína

  15:00aktualizováno  15:00
Šestá kniha Pavla Renčína se rodila na blogu iDNES.cz ve spolupráci se čtenáři. Bizarní postavy a postavičky ve stejně bizarním prostředí pražského podzemí provázejí skupinu lidí, která se nevěda jak ocitne v podzemním labyrintu a musí se probojovat zpět na denní světlo a do života.

Labyrint vznikal po dobu jednoho roku na blogu iDNES.cz a autor Pavel Renčín dal svým čtenářům příležitost děj komentovat a podílet se na jeho dalším vývoji.  

"Bylo to velmi vzrušující. Publikovat Labyrint jsem začal na svém osobním webu, pokračoval jsem na iDNES.cz. Čtenáři mi pomáhali vymýšlet různá řešení situací, hlasovali v anketách v důležitých místech děje a dokonce do děje vložili i novou hlavní postavu," říká Renčín. Kolem díla se utvořila sevřená komunita fanoušků, která se poté ještě rozrostla díky časopisu Pevnost, který začal román na pokračování souběžně vydávat.

O autorovi

Pavel Renčín (1977) debutoval v roce 1999, Labyrint je jeho šesté dílo.

Píše hlavně městskou fantasy a magický realismus. Po románech Nepohádka (2004) a Jméno korábu (2007) v roce 2008 psal Labyrint a publikoval román Zlatý kříž, první díl fantasy trilogie Městské války, který byl nominován na cenu Akademie SFFH a v kategorii nejlepší česká kniha byl oceněn cenou Aeronautilus.

To ale čtenářům-spolutvůrcům nestačilo. "Začali vytvářet parodie, psali texty k metalovému muzikálu Labyrint, začali k němu i skládat hudbu," vzpomíná Renčín.

Labyrint se ještě v této fázi objevil ve čtenářských komiksech, dostal i vlastní čtenářské logo. Do diskuzí se zapojili i další spisovatelé, jedním z nich byl například Otomar Dvořák.

Komunita spoluatorů se ani po dopsání románu nerozpadla, od dokončení Labyrintu se její členové pravidelně setkávají.

Kniha, kterou vydalo nakladatelství Argo, se pokouší tento internetový fenomén ve výsledné podobě díla zachytit. Kromě vlastního příběhu proto obsahuje i výběr nejzajímavějších komentářů internetových čtenářů, torzo muzikálu, komiksový strip či novou Renčínovu povídku ze světa Labyrintu a jeho románové trilogie.

Etnolog Petr Janeček (autor knihy Černá sanitka), který Labyrint křtil, říká: "Je to kolektivní dílo, spolupracovalo na něm velké množství lidí. My etnologové tomu říkáme synkretické dílo. To znamená, že je v něm víc prvků, víc fenoménů. Labyrint je zároveň i současný městský mýtus, hlavní hrdinové jsou obyčejní lidé, kteří se dostanou do světa, jenž vypadá na první pohled jako ten náš, platí tam ale jiná pravidla."

Labyrint je samostatným románem, současně je ale i předehrou Renčínovy románové trilogie Městské války, z níž dosud vyšel Zlatý kříž (2008) a Runový meč (2009).

Přečtěte si také rozhovor s autorem na Blog iDNES.cz. Knihu můžete rovněž vyhrát v soutěži.

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

RECENZE: Oddanost jako životní hodnota. Místa ve tmě se povedla

Spisovatelka Lidmila Kábrtová

Spisovatelka Lidmila Kábrtová našla v povídkovém souboru Místa ve tmě způsob, jak nenápadně propojit životy náhodných...

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

RECENZE: Sex, špína, sebevraždy. V komiksovém nepřístupném balení

Obal českého komiksu Puberta a Emoce

Autorská dvojice Petr Měrka a Matej Bednár, tedy český spisovatel a slovenský výtvarník, poslala do světa pořádně divný...

Najdete na iDNES.cz