Až Babylon Berlín skončí, Rath bude žít dál. Vychází třetí díl Goldstein

  13:53aktualizováno  13:53
Zatímco komisař Gereon Rath nyní každou sobotu brázdí vody druhého kanálu České televize v seriálu Babylon Berlín, literární svět jej vítá už potřetí. V českém překladu totiž vychází třetí díl populární historické detektivní ságy z pera německého spisovatele Volkera Kutschera.

Ze seriálu Babylon Berlín | foto: ČT

Tentokrát nese název Goldstein a slibuje stejnou dávku napětí jako dříve. V originále vyšel už před devíti lety. Slávu knihám navrátil zmiňovaný nejnákladnější seriál v německé historii, který se pro své zákazníky rozhodla zakoupit i americká internetová televize Netflix.

S bolševiky i filmaři už se traumatizovaný Rath v předešlých knihách Mokrá ryba a Tichý zabiják vypořádal. Po letech 1929 a 1930 logicky následuje rok 1931, znovu v kulisách tepajícího srdce Německa – Berlína. 

Fotogalerie

Světem hýbe hospodářská krize, městem zase násilné střety mezi SA a Rudou frontou i mocenský boj berlínských gangů. Rath se proto znovu nebude nudit, ačkoliv to tak zprvu vypadá. Za úkol dostává sledovat amerického gangstera Abrahama Goldsteina, po kterém je titul pojmenován.

Neškodná výpomoc americkým kolegům zprvu působí jako jedna velká nuda pro profesionála Rathova rozměru. Podle očekávání se však promění v „nebezpečný a smrtící závod“, slibuje nakladatelství Moba, které Kutschera před dvěma lety českému čtenářstvu představilo. Děj se však stejně jako v případě předešlých knih netočí pouze kolem Ratha.

Případy se spojí

Na scénu se vrací Charly Ritterová, Rathova femme fatale, připravující se na praxi právničky. Z kanceláře jí utíká mladá bezdomovkyně přistižená ve vlaku bez jízdenky, banální případ, dalo by se říct. Právě ten se však zanedlouho propojí s čím dál zapeklitějším vyšetřováním Gereona Ratha.

Volker Kutscher se před literárním úspěchem živil jako novinář. Věnoval se dennímu zpravodajství, takže s textem dokáže nakládat pragmaticky a psát rychle, jak sám přiznal loni v rozhovoru pro MF DNES. V originále už vyšlo sedm knih jeho série. Poslední zmiňovaná se jmenuje Marlow a odehrává se v létě roku 1935.

Stejně tak pokračuje i Babylon Berlín, jehož tvůrce v současné chvíli čeká natáčení třetí řady. Inspirací pro scenáristy by měla být druhá kniha Tichý zabiják.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Až Babylon Berlín skončí, Rath bude žít dál. Vychází třetí díl Goldstein

Ze seriálu Babylon Berlín

Zatímco komisař Gereon Rath nyní každou sobotu brázdí vody druhého kanálu České televize v seriálu Babylon Berlín,...

Který Malý princ, Čapek nebo Dracula? Klasiky trpí nekvalitními reedicemi

Malý princ (ilustrace)

Reedice úspěšných děl a klasik jsou nedílnou součástí knižního trhu. Velký Gatsby, Malý princ nebo Dracula se prodávají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz