Vlčí dítě přežilo teror, jed i lágry. Vychází životní příběh plný bolesti

  15:55aktualizováno  15:55
V edici Paměť vychází šílený životní příběh plný smrti, znásilnění, ponížení, samoty a bolesti. Hrdinkou je ruská Němka, kterou dějiny vláčely od Kaliningradu přes Sibiř až do Německa a zase zpátky.

Obálka českého vydání knihy Vlčí dítě | foto: Academia

Kruté. Tohle jediné slovo napadá čtenáře od první do poslední strany dokumentárního příběhu Vlčí dítě. Neuvěřitelná životní pouť Liesabeth Ottové, Němky z Východních Prus, která se ztratila krátce po válce a prošla kus severovýchodní Evropy, teď vychází česky v edici Paměť v nakladatelství Academia.

Líčení sepsali dva němečtí novináři, kteří na Ottovou náhodou narazili v devadesátých letech ve vesnici Ijevskoje v Kaliningradské oblasti, to už byla babičkou. Ve chvíli, kdy jim o sobě Ottová řekla prvních pár vět, bylo jasné, že to není námět na reportáž, ale na celovečerní dokument. A na knihu.

Mnohokrát byla Ottová na pokraji smrti. Hned první noc, kterou strávila jako sedmileté podvyživené dítě zavřená v nákladním vagonu, nahmatala rukama zrní a hladová je snědla. Otekla a nemohla dýchat, neudržela se na nohách. Nebylo to zrní, ale jedovaté hnojivo. Později ji ruské děti málem oběsily - dělaly jen to, co viděly u svých rodičů. Němci byli na území Ruska nežádoucí, přestože tu žili, podobně jako v tehdejším Československu sudetští Němci, po mnoho generací.

Děti namalovaly malé Liesabeth knír, jako měl Hitler, přivázaly jí na krk smyčku, pověsily ji na strom a utekly. Dívenku zachránil muž, který jel náhodou kolem.
Cestou do Litvy pochopila, že si musí změnit německé jméno na litevské, začala si tedy říkat Maritje na památku selky, která ji zachránila po otravě hnojivem.

Z lesa do lágru

Zatímco otec a bratr (matka a sestra zemřely na hladomor) po válce odjeli do Německa oficiálními deportačními vlaky, dívka o žádném vysídlování neměla potuchy a v Litvě se "zapomněla". Brzy se stala pomocnicí partyzánů, kteří se nikdy nesmířili s ruskou okupací Pobaltí. Přenášela vzkazy od sedláků, kteří partyzány zásobovali, znala cestičky z Polska do Litvy.

Jen ona a vlčice, s níž se poznala v lese a která se naučila žít vedle lidského mláděte. "Vždycky jsem byla proti tomu, aby se nám říkalo vlčí děti, protože jsem měla možnost vlčata pozorovat. Měla se mnohem líp než já. Skutečně jsem jim záviděla," vzpomíná.

Šílený příběh však neskončil idylicky uprostřed lesa. "V roce 1953 jsem se za zlodějnu, to bylo něco k snědku a trocha hadrů na sebe, dostala do kárného tábora, nikoho jsem neměla, žádnou rodinu," popisuje Ottová. V lágru se jí narodilo dítě, jako jedno z mála místních novorozeňat neskončilo v latríně, ale odvezla si ho její propuštěná přítelkyně. Její druhá dcera zemřela, až třetí Elena, která přišla na svět na Sibiři, přežila a dodnes s matkou žije. Jednoduché to však neměly nikdy.

"I naší krávě lidi říkali fašistka... Až když přišel Gorbačov, to jsme si mohly už trochu vydechnout, něco se najednou změnilo," líčí Ottová. O návrat do Německa se pokusila ještě v osmdesátých letech, kdy se jejímu otci podařilo ji přes Červený kříž najít. Nepovedlo se, do Ruska se dobrovolně vrátila, doma se cítí být uprostřed chudoby ve Východních Prusech.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

Zemřel maďarský spisovatel, sociolog i disident György Konrád

Maďarský spisovatel, sociolog a čelní představitel disentu v dobách...

Ve věku 86 let zemřel maďarský spisovatel, sociolog a čelní představitel disentu v dobách komunistického režimu György...

Inovovati budeš, zní jedenácté přikázání pro přežití Izraele

Spisovatel Tuvia Tenenbom

Tuvia Tenenbom v závěru své knihy Chyťte Žida píše: „Když jsem tuhle cestu začínal, mým společníkem byl smích, když ji...

Při práci odkrývá zákulisí ikonických fotografií Annie Leibovitzové

WOWE: Annie Leibovitz (1988)

Nestává se příliš často, že by před i za fotoaparátem stály dvě obdobně slavné a úspěšné osobnosti. V případě americké...

RECENZE: Ty idiote aneb víte, kdo je to vlastně panenka skákavá?

V kostele zaniklých Skoků u Žlutic se nacházel obraz Panny Marie Pomocnice ze...

Jaké historie vlastně jsou za řadou slov, úsloví a rčení, jež používáme, vysvětluje nová kniha Achillova pata a jiné...

Najdete na iDNES.cz