Viewegh vydává novou knihu Můj život po životě, píše o prasklé aortě

  0:19aktualizováno  0:19
Spisovatel Michal Viewegh vydává novou knihu, ve které deníkovou formou popisuje svůj příběh od loňského prosince, kdy mu praskla aorta a začal jeho boj o život. Tehdy nebylo vůbec jisté, že se k psaní ještě někdy vrátí.

Spisovatel a publicista Michal Viewegh (2013) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Je neděle 11. srpna, na sázavské zahradě pije víno spisovatel Michal Viewegh se svým přítelem a nakladatelem Martinem Reinerem. Ten pronese větu, která Viewegha vyděsí: "Rukopis bys měl odevzdat už třiadvacátého srpna."

Vieweghův deník

"Navečer se trochu vzchopím a donutím se jít běhat. Silnice podél potoka ještě nese stopy nedávných záplav, místy je podemletá, mohutné smrky podél břehu se nebezpečně naklánějí... Kdyby na mě některý z těch stromů spadl, napadá mě trochu stereotypně, šlo by jednoznačně o pojistnou událost, takže by Veronika dostala skoro čtyři miliony a mohla by obratem splatit hypotéku na dům. Je to krásná ženská, rozvíjím tu myšlenku, snadno by si někoho našla..." Tyto chmurné myšlenky spisovatel Michal Viewegh zachytil do svého deníku letos v létě.

Spisovatel si dolije víno, chvíli předstírá, že je vše v pořádku, ale pak to nevydrží: "Bude to někoho zajímat?" zeptá se. "Bude tuhle litanii někdo číst?"

Reiner přikývne: "Budou to číst ti, kteří četli rádi tvoje předešlé knihy... Lidi jsou zvědaví, budou chtít vědět, co s tebou bylo." A dodá: "Stejně jsi psal vždycky tak trochu o svým životě, ne?"

Ovšem tentokrát to bude o dosti trýznivém životě. Mnohé napoví už název knihy, která vyjde v polovině října: Můj život po životě.

Michal Viewegh v ní deníkovou formou popisuje svoji osobní tragédii, která se vleče od operace prasklé aorty z loňského prosince. Měl štěstí, že vůbec přežil.

V předmluvě knihy to popisuje kardiochirurg Ivo Skalský: "Když mi kardiologové volali, že Michala už půl hodiny oživují a nevědí, co dál, protože srdce nenaskočilo, rozhodl jsem, aby mi ho přivezli na sál, že zkusíme skoro nemožné. Vzhledem k dlouhodobě snížené dodávce krve a kyslíku do mozku byla budoucí prognóza nejistá, a kdybych se rozhodl neoperovat, nebylo by to proti medicínským postupům..."

Operace se zdařila, ale v následujících měsících se Viewegh jenom pomalu a obtížně pokoušel vrátit k někdejšímu životu. Ztrácel orientaci. Zapomínal. Při jarním rozhovoru pro Magazín DNES opakoval některé myšlenky třikrát. Špatně viděl, nemohl číst. Propadl se do depresí.

Příběh bez happy endu. Zatím

Přesto začal v dubnu psát svou šestadvacátou knihu, o jejíchž literárních kvalitách sice pochybuje, ale které rozhodně nelze upřít drásavou upřímnost. Z textu vyplývá, že se Vieweghův stav zlepšuje, ale přesto je stále mizerný, čímž trpí on i jeho nejbližší, hlavně manželka Veronika.

Čtěte v Magazínu DNES ve čtvrtek 10. října

Spisovatel a publicista Michal Viewegh

Ukázky z nové knihy Michala Viewegha

Zde je úryvek: "Když pozoruji Kimona, bílého psíka Ohnišťových, říkám si v duchu, že i já se proměnil v psa závislého na svých páníčcích: v tuto chvíli ženě a bratrovi. Často mě kárají, občas pochválí: Kimone, nesmíš! Kimone, k noze! Kimone, buď pozitivní! Na rozdíl od Kimona smím sedět s páníčky u jednoho stolu a (musím to vidět pozitivně) mám i některé další výsady: například mě zatím nepřivazují. ... ale nesmím jejich důvěru zklamat. Zejména nesmím pít alkohol! Smutně se proto dívám, jak si páníčkové nalévají, zatímco mně tečou z mordy sliny, ale kdepak, zase jsem zlobil a vzal si dva prášky, takže mi nikdo nenalije. Páníčkové umějí být laskaví i krutí. Když na procházce sežeru hovno, s odporem se odvracejí: Ty prase, fuj!"

Objednejte si e-knihu Můj život po životě

Stopadesátistránková kniha nemá výraznou pointu. A problém je, že Vieweghův "život po životě" zatím nenabízí překvapivý zvrat, natož happy end: "Kde nic není, ani smrt nebere," povzdechne si autor.

I když jedna pointa, nevyřčená, tu je. Ač se to ještě na jaře nezdálo reálné, třiadvacátého srpna Michal Viewegh svůj rukopis odevzdal.

Viewegh po nemoci: Už si sám i nakoupím (natočeno v dubnu 2013)

  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sázkaři věří autorkám. Letos se předávají dvě Nobelovy ceny za literaturu

Bookmakeři mají jasno. Nobelovu cenu za literaturu letos získá žena. Do top desítky se nezvykle probojovali jen tři...

RECENZE: Když se Romeo a Julie potkají v galaktickém věku

Dávno, dávno již tomu, co lidstvo muselo opustit umírající Zemi a zbudovat si ve vesmíru novou existenci. Například na...

Nobelovu cenu za literaturu získali Olga Tokarczuková a Peter Handke

Po ročním pauze způsobené skandálem ve Švédské akademii se letos udělily hned dvě Nobelovy ceny za literaturu. Za rok...

RECENZE: S podzimním časem k nám přichází utrpení, teror IRA i smrt

K pošmourným podzimním dnům se docela hodí trocha strachu a napětí knižních novinek. Nabízí je trojice knih Zavátá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz