Verne viděl pod moře i na Měsíc

  1:00aktualizováno  1:00
I když za života nedosáhl vytoužených akademických poct a kritici ho přehlíželi, jeho výročí si připomíná bezmála celý svět. Od smrti Julese Verna (1828–1905), průkopníka vědecko-fantastického románu, dnes uplynulo sto let.

"Když nepracuji, mám pocit, že nežiji," říkal neúnavný francouzský spisovatel, který rok co rok chrlil jednu či dvě knihy a na sklonku života v horečném tempu psal svazky na pět let dopředu.

Jules Verne se narodil 8. února 1828 v Nantes. Podle otce se měl stát advokátem, tomu se však temperamentní syn a čtenář dobrodružné literatury vzepřel.

V jedenácti letech se tajně přihlásil jako plavčík na poštovní loď mířící do Indie. Otec tomu stačil zabránit, ale nezabránil pozdějšímu Vernovu rozhodnutí místo právnické praxe zvolit nejistou literární budoucnost v Paříži.

V dopise otci Verne napsal, že z něho může být dobrý spisovatel, ale vždy jen špatný advokát. V Paříži žil intenzivně, získal náročnou práci v divadle a přitom psal povídky, divadelní hry i operety.

Setkal se se zajímavými vědci a cestovateli, byl uveden k Victoru Hugovi i Alexandru Dumasovi, který pod svým jménem uvedl Vernovu jednoaktovou frašku Zlomená stébla. Pracovní vytížení bylo zřejmě nad fyzické síly autora, který v šestadvaceti letech ochrnul na polovinu obličeje a zdravotní problémy jej trápily celý život.

Životopisci často spekulují, zda by bylo světoznámého autora Julese Verna bez nakladatele Pierra Julese Hetzela. Muže, který roku 1862 vydal první Vernův román Pět neděl v baloně. Díla si při své návštěvě Paříže všiml i Jan Neruda, který se zasloužil o české vydání.

Hetzel také Vernovi kývl na monumentální řadu vědecko-cestopisných románů Podivuhodné cesty. Talentovaného autora si pojistil pro něj finančně nevýhodnou smlouvou na dvacet let, podmíněnou dvěma vydanými svazky ročně. Zkušený vydavatel se snažil příběhy dramatizovat a upravit pro dětské čtenáře, což bylo podle znalců ku prospěchu Vernova díla.

Nicméně jako autor dětské literatury si Verne těžko mohl získat uznání nejvyšších literárních kruhů. Nepomohly mu k němu ani takové romány, jako je Dvacet tisíc mil pod mořem, který původně vycházel s ohromujícím úspěchem v listě Le Temps a na jehož ukončení vypisovali sázkaři kurzy, či Cesta kolem světa za osmdesát dní s velkolepým divadelním zpracováním.

"Verne byl člověk rozporuplný, jako jsou ostatně všichni lidé. Napsal znamenité romány, ale některé se mu jednoduše nepovedly. Některé objekty a vynálezy dovedl vyhmátnout takřka ze vzduchu, jako například ponorku a elektřinu, jiné skutečně zaspal," píše v monografii Podivuhodný svět Julese Verna Ondřej Neff. Oním zaspáním míní kupříkladu Vernovo literární opomenutí vynálezu filmu či automobilu.

"Toto prosté zjištění nemůže však ublížit jeho slávě a velikosti. Bylo ublíženo pouze legendě, která vidí ve Vernovi univerzálního a neomylného věrozvěsta technického věku," podotýká Neff. Věrozvěst techniky totiž vědecké poznatky často opouštěl pro dramatický efekt a jeho nadšení pro techniku se ve zralém věku proměnilo ve skepsi a obavu z jejího zneužití.

J. Verne

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

Komparz ve filmech? Smoljak obsazoval rodinu, Václav Klaus Svěráka odmítl

Fotografie z natáčení snímku Vrchní, prchni. Scénu, kdy vrchní kasíruje známé...

Pro filmová ocenění si obvykle chodí herci v hlavních a vedlejších rolích. Ale bylo by chybou přehlížet i titěrné role...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

RECENZE: Justina a Julietta jsou komiksovou poctou symbolu zvrhlosti

Obal komiksu Justina a Julietta

Nakladatelství Argo vydalo komiksovou poctu markýzi de Sade, který žil v letech 1740–1814. Jeden z největších zvrhlíků...

RECENZE: Středověk a normalizace mají společného víc, než se zdá

Spisovatel Pavol Rankov (s mikrofonem)

V březnu letošního roku vědci představili nejpravděpodobnější podobu svatého Jana Nepomuckého. Nyní tento mučedník a...

Mladý muž a starší žena. Autor Předčítače se drží svého modelu

Spisovatel Bernhard Schlink (8. 3. 2019)

Je břemeno býti Němcem, říkal spisovatel Bernhard Schlink před lety. K tématu, které zpracoval už v bestselleru...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz