Kniha do 150 stran má velkou šanci na úspěch, zní z lipského veletrhu

  16:53aktualizováno  16:53
Jak zaujmout německé nakladatele? Takovou otázku si museli položit organizátoři letošního českého hostování na knižním veletrhu v Německu. Podle programového koordinátora Martina Krafla je důležitá znalost němčiny, budoucí potenciál autora i ochota komunikovat s médii a čtenáři.

Na knižní veletrh letos do Lipska dorazilo 2 547 vystavovatelů ze 46 zemí (21. března 2019). | foto: ČTK

„Pro nakladatele je v Německu prioritou autor, který nemá solitérní úspěch, ale u kterého se dá předpokládat kapacita a do budoucna bude ochoten jezdit na veletrhy a fungovat třeba na Twitteru,“ říká Krafl. 

Fotogalerie

U debutujících autorů pak hraje důležitou roli z finančních důvodů také rozsah knihy. Ideální je český originál v maximální délce 150 stran. „Německé vydání je totiž vždy delší a udělá z překladu knihu o asi 180 stranách,“ dodává. Ačkoliv je německý jazyk zásadním předpokladem úspěchu, z 55 autorů, kteří zamířili do Lipska, se v němčině dorozumí jen malá část z nich.

„Před veletrhem nám slíbilo komunikaci v němčině asi osm autorů, nakonec jich však v reálu bude méně – asi čtyři,“ sděluje Krafl. Stěžejní roli tak na místě sehrávají překladatelé, kteří nejenže českým autorům pomohli dostat se k místním čtenářům, ale také jim na místě mnohdy tlumočí. 

„Odvedli za poslední dva roky neskutečnou práci. Náš původní cíl bylo v rámci hostování uvést čtyřicet překladů, teď jich však máme sedmdesát,“ říká. 

S angličtinou nepochodíte

Ačkoliv je lipský knižní veletrh akcí mezinárodní, angličtinu tu návštěvník zaslechne zřídkakdy. Souvisí s tím také strategie veletrhu, kdy sice pořadatelé umožňují stánkům uvést programy v angličtině, sami však upozorňují, že zájem o ně bude výrazně menší. „Přišli by k nám pak pouze mezinárodní návštěvníci a těch je méně. Naším cílem je kvůli překladům zaujmout německy mluvící čtenáře,“ vysvětluje Krafl.

Tématem pátečního dne bylo v rámci českého hostování Generace 89. Souvisí to nejen s výročím třiceti let od sametové revoluce, ale také nejsilnější generací prezentovanou na veletrhu, která začala publikovat právě po roce 1989.

Kromě v Německu zavedených jmen, jakými je Jaroslav Rudiš, Jáchym Topol nebo Radka Denemarková, zajímají podle Krafla německé čtenáře, novináře i nakladatele hlavně Kateřina Tučková, Iva Procházková nebo Tereza Semotamová. Česko tak po posledním hostování z roku 1995 do Lipska přivezlo i výrazná ženská jména.

Veletrh v Lipsku končí v neděli. Během víkendu se představí ještě David Zábranský, Vratislav Maňák, Viktorie Hanišová nebo Bianca Bellová.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

Mladý muž a starší žena. Autor Předčítače se drží svého modelu

Spisovatel Bernhard Schlink (8. 3. 2019)

Je břemeno býti Němcem, říkal spisovatel Bernhard Schlink před lety. K tématu, které zpracoval už v bestselleru...

RECENZE: Středověk a normalizace mají společného víc, než se zdá

Spisovatel Pavol Rankov (s mikrofonem)

V březnu letošního roku vědci představili nejpravděpodobnější podobu svatého Jana Nepomuckého. Nyní tento mučedník a...

Etiketa káže Comic Sans nepoužívat, pozor i na velká písmena

S písmem a fonty denně pracují stovky milionů uživatelů

Písmo je zrcadlem duše, říká se. Kdo ale ještě dnes napíše více než pět řádků rukou? V současnosti za nás mluví spíše...

Najdete na iDNES.cz