Milý táto, moc nám scházíš, psal malý Havel do vězení na Pankrác

  12:57aktualizováno  12:57
Kéž by všechny děti přesvědčily své rodiče, aby sepsali memoáry, jak to učinili Ivan a Václav Havlovi. A kéž by to všichni rodiče uměli tak jako Václav M. Havel. Jeho devítisetstránkové dílo Mé vzpomínky je nejinspirativnějším darem, jaký může člověk nejen svým dětem odkázat.

Z knihy Mé vzpomínky Václava M. Havla | foto: (c) repro z knihy Václav M. Havel Mé vzpomínky / první úplné vydání

V případě nynějšího prvního úplného vydání za tím samozřejmě stojí stovky hodin práce editora Jana M. Hellera, redaktora Pavla Hájka a Jany Čechurové, která se starala o obsáhlý poznámkový aparát.

Fotogalerie

Otec prvního českého prezidenta hojně publikoval už v průběhu svého života, preciznost textu tak čtenáře doprovází od začátku do konce. Havel detailně popisuje rodokmen své rodiny, stavební podnikání otce, bohatýrský život bratra Miloše, studentská léta, budování Barrandova, princip fungování podniků Lucerny i angažovanost v cestovním ruchu a studentském hnutí YMCA. Prohlédnout si čtenáři mohou i hospodaření Jídelny Lucerna od třicátých až do poválečných let. Nechybí sebemenší detail. Je tedy jasné, že obsáhnout celou knihu v jedné zprávě nelze.

Co však lze, je vyzdvihnout jeden z nejemotivnějších momentů knihy, který se paradoxně neodehrává v textu Václava M. Havla, ale jeho syna. Tehdy dvanáctiletého Václava, který otci poslal společně s matkou Boženou a bratrem Ivanem do vazby na Pankrác, kde se ocitl na tři měsíce za údajný podíl na ilegálním přechodu hranic.

Na korespondenčním lístku stojí rýmovačka, jejíž síla je umocněna ještě mladickým rukopisem budoucího ceněného dramatika. „Milý táto, moc nám tu scházíš, leč já doufám stále, že se v brzku navrátíš, že se objevíš nenadále, starost o tebe máme, a stále vzpomínáme! Já se v Poděbradech ustavičně koupu,“ napsal 8. května 1949.

Má smysl si stavět ideály

Úcta a láska pak čiší i z další korespondence, ve které už Havel hodnotí způsob, jakým otec memoáry sepsal. Kritiku se vyslovit neobává, je jí však vlastní patřičná pokora a úcta. Společně s bratrem jeho práci obdivují i v doslovu k prvnímu vydání. „Pracoval zvolna a pečlivě, radil se s přáteli a pamětníky, probíral se rodinným archivem, sám se staral o samizdatové vydávání jednotlivých svazků. Nalezl si v této práci nový smysl života,“ popisují.

Stejně tak si pravděpodobně našel smysl ve všem, co dělal. V zakládání mládežnické organizace YMCA. Ve výstavbě Barrandova, na který lákal jako na československý Hollywood (inspirací pro dnes chátrající terasy mu byl kalifornský Cliff House). I v pokračování na pozici řadového zaměstnance v podnicích, o které po únorovém převratu přišel.

Už ve svých 35 letech Václav Maria Havel hlásal: „Nezapomínejme, že jedním z impulzů života je touha po radosti a štěstí. Proto si stavíme ideály.“ Není ideálnější příležitost si tuto myšlenku připomenout jindy než právě teď, pár dní před vyvrcholením oslav sta let od založení Československa.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

RECENZE: Z toho videohra nebude, ač autor Metra střílí na všechny strany

Ruský autor Dmitry Glukhovsky

Ruský spisovatel a novinář Dmitrij Gluchovskij se proslavil příběhy z dystopických, budoucích světů. Slávu mu přinesla...

RECENZE: Je to jen sen? Jiří Hájíček vydal vydařenou sbírku haiku

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček se profiloval jako prozaik – autor povídkových sbírek a ceněné románové trilogie Selský baroko,...

Nacisté její život odložili na neurčito. V devadesáti si jej bere zpět

Dita Krausová na fotce z roku 1942, ve kterém byla deportována do Terezína

Příběh Židovky a učitelky Dity Krausové rezonoval veřejným prostorem v posledních letech několikrát. Sama se jej...

Najdete na iDNES.cz