Vonnegut se narodil v americkém Indianapolis v roce 1922. Byl autorem mnoha bestsellerů, například
románů Kolíbka či Jatka č. 5.
On sám se považoval za autora společenských románů, i když v jeho satirických prózách měly místo i prvky sci-fi. Psal také divadelní hry, eseje a povídky.
Na literární výsluní se však dostal zejména díky svým románům, z nichž mnohé se zařadily mezi nejprodávanější knihy své doby. Idolem byl zejména v 60. a 70. letech, hlavně pak mezi americkými studenty.
Určitým zlomovým momentem Vonnegutova života bylo bombardování Drážďan spojeneckými silami v závěru druhé světové války v roce 1945. Této události se přímo zúčastnil. Jako mladý voják padl do německého zajetí.
Román Jatka č. 5, v němž čerpá z této tragické zkušenosti, vyšel v roce 1969 a je považován za vyjádření odporu k válce ve Vietnamu, k rasovým nepokojům i k sociálním otřesům tehdejší doby. Kniha vyvolala i
kontroverzní reakce - údajně kvůli sexuálně laděnému obsahu, hrubým výrazům a popisům násilností ji zakázaly některé školy a knihovny.
Kromě Jatek č. 5. a Kolíbky je Vonnegut i autorem románů Mechanické piano, který se stal v roce 1952 jeho prvotinou, Sirény z Titanu, Snídaně šampionů či Galapágy.
Poslední knihu, sbírku osobních vzpomínek a sarkastických postřehů o současném dění v Americe, nazvanou Muž bez vlasti, vydal v roce 2005. Vonnegutův syn Mark je autorem autobiograficky laděného románu Expres do ráje.