V Číně prodávají pirátský příběh s Harry Potterem

aktualizováno 
Harry Potter skončí jako břichatý a chlupatý trpaslík s plnovousem, kterého kouzelný déšť připravil o jeho kdysi pružnou postavu i čarovnou moc. Na první pohled se knížka Harry Potter and Leopard walk up to Dragon, kde se tohle stane, tváří jako další díl z populární série. Koneckonců na obálce je jméno britské autorky Joanne K. Rowlingové. Jenže styl pokulhává, děj chvíli připomíná laciné krváky a jindy J.R. R. Tolkiena.

Postavy, které si oblíbily miliony čtenářů, mají ke známým charakterům daleko, nemluvě o několika nově smyšlených.

Přesto se tahle pirátská napodobenina Harryho, která se masově prodává na pouličních trzích i v knihkupectvích Pekingu za deset jüanů (v přepočtu asi za padesátikorunu), stala ihned bestsellerem.

Neznámý autor své dvousetstránkové dílko velmi dobře načasoval: fanoušci se už nemohou dočkat stále odkládaného pátého pokračování Harry Potter a Řád Fénixe, který se má na pultech knihkupectví objevit až příští rok.

Podle Neila Blaira z Christopher Little Literary Agency, která reprezentuje spisovatelku Rowlingovou, se případ prošetřuje: „Stejně jako jakýkoli druh pirátství, bereme i tenhle podnět neobyčejně vážně a jednáme okamžitě,“ řekl deníku The Times, který aféru rozvířil.

Také lidé z nakladatelství The People's Literature Publishing House, které vlastní v Číně na příběhy o Potterovi copyright, se nestačí divit drzosti onoho pisálka. Do knihy si vypůjčil fotografii rozesmáté autorky i jména jejich editorů a čtyř renomovaných překladatelů!

„Zatím nedokážeme říci, kdo za tím stojí. V každém případě to má špatný dopad na prodej originálních dílů,“ stěžuje si oficiální nakladatel. Když přišel v roce 2000 s Harrym na trh, první náklad čítal 600 tisíc výtisků. Falešného Harryho údajně prodávají i běžní knihkupci: knihu vytahují po řádném otestování čtenáře.

„Harry nevěděl, jak dlouho mu bude trvat, než ze své tváře smyje lepkavý šlehačkový krém. Pro civilizovaného mladého muže je přímo otřesné, když má některou část svého těla špinavou,“ zní třeba první řádky z „nového“ Pottera.

Na prázdninovém školním výletě přepadne Harryho a jeho kouzelnické kamarády hustý sladkokyselý liják, po němž se účastníci zájezdu ocitnou v jeskyni plné skřítků. Zjistí přitom, že i oni sami se proměnili v zakrslé, zarostlé a tučné bytosti bez schopnosti kouzlit. Po té proměně je Harrymu nejdříve do pláče, ale pak se usebere a dá se do boje se strašlivým drakem, který má zuby jako bajonety.

Střetnutí Harryho s čínskými piráty není první: už před dvěma lety měly první tři díly série své neautorizované protějšky, ale úplně vymyšlený Potter je novinkou. Na černém trhu byly také čtyři dny po uvedení filmu Harry Potter a Kámen mudrců k mání neautorizovaná DVD.

„Překlady západní literatury kvetly v Číně už v devatenáctém století a pirátství tam také není žádný nový fenomén. Paní Rowlingová asi bude muset tohle kulturní přivlastnění své osoby skousnout. A třeba se na oplátku inspiruje nějakou čínskou romancí z devátého století...“ píšou The Times.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

RECENZE: Timothy Snyder pitvá ublížené Rusko. U Trumpa poněkud selhává

Timothy Snyder jako host festivalu Colours of Ostrava

Letos 31. prosince uplyne dvacet let ode dne, kdy Boris Jelcin předal úřad Vladimiru Putinovi. Ten se tak poté, co...

Zabíjení plodí jen nenávist a další zabíjení, psal autor Obchodu na korze

Scenárista Ladislav Grosman (vpravo s cenou Melpomené) a režiséři Ján Kadár a...

Nebýt Ladislava Grosmana, prvního Oscara pro Československo by nezískal snímek Obchod na korze. Právě on totiž napsal...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz