V Česku vznikla za den kniha

  16:09aktualizováno  16:09
Idea za jediný den vytvořit knihu a dostat ji na pulty obchodů se dočkala naplnění. Zároveň přinesla dva světové rekordy. Spisovatel Josef Formánek napsal sedmdesát stránek za necelých 12 hodin. Knihu po vytištění letadla a auta rozvezla do 29 prodejen v 9 městech.

Návštěvníci pražského knihkupectví Luxor na Václavském náměstí mohli být svědky reality show, kdy ve výloze psal publicista, dobrodruh a spisovatel Josef Formánek, vedle něj vymýšlel ilustrace David Nesnídal a odpovědná redaktorka Jana Žofková korigovala.

Celý výjev působil poněkud komicky, zvláště když před megastorem předcvičovaly dívky sestavy s koloběžkou a letáky rozdávali kolportéři ve sloních kostýmech. Ostatně právě jeden z těchto "slonů" nakonec vylosoval tři témata, náhodní návštěvníci se do vybírání témat pro spisovatele příliš nehrnuli.

Od minulého týdne poslali čtenáři téměř čtyři sta návrhů, v nichž převažovaly aktuality, témata milostná a literární. Los přiřkl Formánkovi podněty "marnost", "největší láska" a "cestování a městská hromadná doprava v Praze, eventuálně parkování".

Všechny tři měl zakomponovat do vznikajícího díla, které nazval Létající jaguár a věnoval ho lidem, "kteří mi mizí, přátelům i nepřátelům". První věty knihy zní: "Za výlohou stojí dav. Buší mi srdce. Nemám to rád, ale zároveň bez toho neumím být."

Svou první knihu Prsatý muž a zloděj příběhů psal Formánek sedm let, ale s vytvářením textů na zakázku má zkušenosti z časopisu Koktejl.

Pokus o dvojnásobný literární rekord začal s mírným zpožděním, nakonec ale trojice stihla osmdesátistránkovou novelu nazvanou Létající jaguár vypravit ještě dvacet minut před vypršením dvanáctihodinové lhůty.

Poté začal čas utíkat nakladateli Ivo Železnému, který měl taktéž dvanáct hodin na vydání knihy a její dodání do devětadvaceti míst v Česku.

Napsaný text putoval zredigovaný a vysázený z grafického studia do tiskárny v Ústí nad Labem, kde knihu o předpokládaných osmdesáti stránkách vytiskli v osm hodin, o půl desáté pak byla zkompletovaná.

Přes nepřízeň počasí pak z místního letiště vzlétla krátce před dvanáctou dvě letadla s nákladem do Ostravy a Hradce Králové, do Prahy, Brna, Plzně, Liberce, Písku, Karlových Varů a Ústí nad Labem zajišťovala rozvoz auta.

Kniha se začala prodávat i na těch vzdálenějších místech již kolem 15. hodiny za cenu 99 korun. Výtěžek z prodeje jde na konto zoologické zahrady v Ústí nad Labem, je určen slůněti, které se má v tomto měsíci jako druhé na světě narodit po umělém oplodnění.

Pokus o nejrychlejší vydání knihy není prvním. Za pět a půl hodiny vydali v roce 1993 knihu v Zimbabwe, šlo však jen o několik nešířených exemplářů.

Cestovatel, novinář a spisovatel Josef Formánek

Zaměstnanec knihkupectví v Ústí nad Labem Jiří Novák ukazuje knihu Létající Jaguár od spisovatele Josefa Formánka, která vznikla za jediný den. (3. června 2004)

Pracovnice knihkupectví Roland v Karlových Varech ukazuje knihu Létající Jaguár od spisovatele Josefa Formánka, která vznikla za jediný den. (3. června 2004)

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Po hitu Gomora vypráví příběh, v němž mafii šéfují teenageři

Italský novinář a spisovatel Roberto Saviano. (28. října 2017)

Italský spisovatel Roberto Saviano měl být do Vánoc roku 2008 zavražděn. Před více než desetiletím to vyhlásila...

Jo Nesbo slibuje, že Harry Hole si projde peklem. A nebude sám

Norský spisovatel Jo Nesbo

Nakladatelství Albatros Media i Argo představila lákadla nadcházející sezony. Čtenáři se mohou těšit na další případ...

Úspěch české spisovatelky. Francouzi ji navrhli na prestižní cenu

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Nový román spisovatelky Lenky Horňákové-Civade je v širším výběru na francouzskou literární cenu Prix Renaudot. Kniha...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK VYROBITELNOSTI VSTŘIKOVACÍCH FOREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 62 000 Kč

Najdete na iDNES.cz