V Česku vznikla za den kniha

  16:09aktualizováno  16:09
Idea za jediný den vytvořit knihu a dostat ji na pulty obchodů se dočkala naplnění. Zároveň přinesla dva světové rekordy. Spisovatel Josef Formánek napsal sedmdesát stránek za necelých 12 hodin. Knihu po vytištění letadla a auta rozvezla do 29 prodejen v 9 městech.

Návštěvníci pražského knihkupectví Luxor na Václavském náměstí mohli být svědky reality show, kdy ve výloze psal publicista, dobrodruh a spisovatel Josef Formánek, vedle něj vymýšlel ilustrace David Nesnídal a odpovědná redaktorka Jana Žofková korigovala.

Celý výjev působil poněkud komicky, zvláště když před megastorem předcvičovaly dívky sestavy s koloběžkou a letáky rozdávali kolportéři ve sloních kostýmech. Ostatně právě jeden z těchto "slonů" nakonec vylosoval tři témata, náhodní návštěvníci se do vybírání témat pro spisovatele příliš nehrnuli.

Od minulého týdne poslali čtenáři téměř čtyři sta návrhů, v nichž převažovaly aktuality, témata milostná a literární. Los přiřkl Formánkovi podněty "marnost", "největší láska" a "cestování a městská hromadná doprava v Praze, eventuálně parkování".

Všechny tři měl zakomponovat do vznikajícího díla, které nazval Létající jaguár a věnoval ho lidem, "kteří mi mizí, přátelům i nepřátelům". První věty knihy zní: "Za výlohou stojí dav. Buší mi srdce. Nemám to rád, ale zároveň bez toho neumím být."

Svou první knihu Prsatý muž a zloděj příběhů psal Formánek sedm let, ale s vytvářením textů na zakázku má zkušenosti z časopisu Koktejl.

Pokus o dvojnásobný literární rekord začal s mírným zpožděním, nakonec ale trojice stihla osmdesátistránkovou novelu nazvanou Létající jaguár vypravit ještě dvacet minut před vypršením dvanáctihodinové lhůty.

Poté začal čas utíkat nakladateli Ivo Železnému, který měl taktéž dvanáct hodin na vydání knihy a její dodání do devětadvaceti míst v Česku.

Napsaný text putoval zredigovaný a vysázený z grafického studia do tiskárny v Ústí nad Labem, kde knihu o předpokládaných osmdesáti stránkách vytiskli v osm hodin, o půl desáté pak byla zkompletovaná.

Přes nepřízeň počasí pak z místního letiště vzlétla krátce před dvanáctou dvě letadla s nákladem do Ostravy a Hradce Králové, do Prahy, Brna, Plzně, Liberce, Písku, Karlových Varů a Ústí nad Labem zajišťovala rozvoz auta.

Kniha se začala prodávat i na těch vzdálenějších místech již kolem 15. hodiny za cenu 99 korun. Výtěžek z prodeje jde na konto zoologické zahrady v Ústí nad Labem, je určen slůněti, které se má v tomto měsíci jako druhé na světě narodit po umělém oplodnění.

Pokus o nejrychlejší vydání knihy není prvním. Za pět a půl hodiny vydali v roce 1993 knihu v Zimbabwe, šlo však jen o několik nešířených exemplářů.

Cestovatel, novinář a spisovatel Josef Formánek

Zaměstnanec knihkupectví v Ústí nad Labem Jiří Novák ukazuje knihu Létající Jaguár od spisovatele Josefa Formánka, která vznikla za jediný den. (3. června 2004)

Pracovnice knihkupectví Roland v Karlových Varech ukazuje knihu Létající Jaguár od spisovatele Josefa Formánka, která vznikla za jediný den. (3. června 2004)

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Když si slečna učitelka myslí, že žije svá nejlepší léta

Záběr z filmu Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, který v roce 1969 vznikl dle...

Knihu Muriel Sparkové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, kterou nyní v překladu Martina Pokorného vydal Prostor,...

RECENZE: Jiří Kratochvil se vyznává z lásky ke Kunderovi i Paříži

Jiří Kratochvil má na kontě desítky knih i řadu literárních cen.

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo novou knihu spisovatele Jiřího Kratochvila. Nese název Je suis Paris, která...

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Najdete na iDNES.cz