Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

V březnu vyjde kniha, v níž hrají hlavní roli ČEZ a jaderná elektrárna

  5:08aktualizováno  5:08
Mezi současnými českými spisovateli není zrovna zvykem, že by se pouštěli do aktuálních, ožehavých, "novinových" témat. Michal Viewegh sepsal sice Báječná léta s Klausem, Vojtěch Mornstein román o dálnici D1 a Miloš Urban Paměti poslance parlamentu, ale jinak je tu celkem pusto.

Jaderná elektrárna Temelín | foto: MF DNES

Laureát Ceny Knižního klubu Martin Sichinger to vzal razantně: na počátku března vydá sci-fi román Hudba pro Anvilany, přičemž podstatným tématem je český elektrárenský gigant.

ČEZ reagovat nebude

Z Knihy

Regionálním zpravodajem pro jižní Čechy byl hubený mladík v tmavé pláštěnce. Choulil se uprostřed křičícího davu, k němuž se sbíhali členové temelínské ochranky. Než stačil cokoli pronést, jeho mikrofonu se zmocnil vousatý aktivista. Ondřej doufal, že se pustí do ostré kritiky EněrGazu, který provozoval svou vlastní televizi, a poslední rok byl hlavním konkurentem Eurosatu.
Když ČEZ před dvanácti lety dostavěl plynové elektrárny, zavřel Kreml během jediné noci kohoutky plynovodu a odmítl dodávat palivo a klíčové náhradní díly do jaderné elektrárny Temelín. Během následujících dvou let se ukázalo, že akcie ČEZu skoupili neznámí drobní investoři placení ruskou vládou, a bývalého největšího energetického giganta Střední Evropy ovládla ruská firma EněrGaz.
Jenže reportér se opět probojoval k mikrofonu. Připomínal boxera, který půjde za svým, i když ho rozhodčí ještě několikrát odpočítá. Vedle něj se objevila mohutná postava mluvčího elektrárny s impozantním jménem Václav Nebeský Jr.
"Hlídáme tu už dva dny 24 hodin denně," pravil reportér. "A prostory elektrárny neopustil ani jediný z vašich zaměstnanců."
"Na tom není nic zvláštního," odvětil mluvčí. "Naší strategií je za všech okolností předejít možným potyčkám."
 ...

"Před třemi lety přetvořil jeden postindustriální umělec čtyři obří chladící věže Temelína na čtyři obrovské růžovou barvou natřené žáby, sedící nad krajinou jako její slizovité vládkyně – z tlam jim stoupala šedivá pára, která se na nebi měnila v další vrstvu mlhy.
Vystoupili z dodávky vedle příjezdové cesty. Muži v černých uniformách s červenými nápisy EněrGaz obklopovali demonstranty. Reflektory je zalévaly proudy světel ze všech stran a kabely televizních štábů se jim pletly pod nohy.
Marek začal výkladem o tom, kudy obejít zátarasy a jak se dostat na druhou stranu elektrárny, a skončil rozdáváním pout, kterými se měli připoutat k plotu. "Taková fajn pouta se můžou na leccos hodit," poznamenala Laila a usmála se na Dirka.

Už nevystupuje pod jménem ČEZ, neboť ho koupil ruský plynárenský gigant EněrGaz.

Román se totiž odehrává v blízké budoucnosti roku 2030, kdy EněrGaz ovládá v podstatě vše – od médií přes soudnictví a politiku až po papeže. Má vlastní televizní stanice i osidlovací program na planetě Anvilan, která je pro něj zajímavá hlavně nalezišti titanu.

Mezi Anvilanem a Zemí se odvíjí příběh idealisty Ondřeje, zuřivé reportérky Blanky a jejich známých, české scenerie jsou nezaměnitelné.

Jedním z dějišť je Jaderná elektrárna Temelín, kde se stále konají demonstrace a v jehož reaktoru se zjevuje tajemný přízrak muže na kajaku.

Tím však nevysvětlitelné jevy nekončí: v prostorách Temelína se samovolně zapínají a vypínají elektrické přístroje, v řídící místnosti vypadávají světla a lidi tam občas zasáhnou elektrické výboje. Nedaleké lesy navíc sužují "nájezdy" ohnivých koulí.

Autor je rodákem z Vimperku a k absurdně-satirickému románu ho inspiroval i skutečný motiv – seznámení zaměstnance Temelína a protitemelínské aktivistky. Některé ze svých prognóz opírá o novinové analýzy a studie.

Knihu, kterou lze číst jako sci-fi, kritiku Temelína i parodii na mediální věk, připravuje na polovinu března nakladatelství Argo. Dokonce zvažovalo požádat společnost ČEZ o sponzorství.

Toho se však asi nedočká: "Knihu těžko podpoříme, hlavně z obavy, kolik dalších autorů by to inspirovalo. Kolik dalších knih o ČEZ by vzniklo se žádostí o podporu," říká elektrárenský mluvčí Ladislav Kříž.

Autor se ohlasů nebojí

Některé ze Sichingerových argumentů nicméně považuje Kříž za opodstatněné. "Dokonce i s autorem souhlasíme, že vliv Jaderné elektrárny Temelín na krajinný ráz je tím nejpodstatnějším negativním dopadem na životní prostředí. Bohužel, průmyslové stavby mají své klady, ale pro krajinu jsou zátěží," uvádí Kříž.

Podle Kříže se firma ČEZ v posledních letech stala značkou, která přitahuje novinovou i uměleckou pozornost, pozitivně i negativně. Společnost na román nijak reagovat nebude:

"Ani si neumíme představit na co, jak? Umělecká tvorba je o velké míře svobody. Stejně tak jsme nijak nereagovali na ‚atomový hřib‘ v televizi od skupiny Ztohoven," říká Kříž. Komunikovat s ČEZ nechce ani Martin Sichinger, na negativní ohlasy je však připraven a nebojí se jich.

Hudba pro Anvilany je jeho třetí vydanou knížkou, debutoval prózami Přes čáry a vlny, po níž však jen s obtížemi hledal nakladatele. Román Cukrový klaun proto poslal do Literární soutěže Knižního klubu, v níž vyhrál. V Knižním klubu by měl v dubnu vyjít i jeho další román.

  • Nejčtenější

RECENZE: Stockholmský syndrom, konečně domácí thriller z vyšší ligy

Kriminální thriller Stockholmský syndrom, jehož první část odvysílala Česká televize v neděli večer a druhou nasadí...

RECENZE: Zlatí Krejzovi. Slunečná vypráví o svaté Popelce na traktoru

Bylo nebylo, jeden statkář měl dvě dcery. Zlou městskou fiflenu, která cynicky vydělávala na realitách, a hodnou...

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Český animovaný snímek Dcera nominovali na Oscara, Marhoul neuspěl

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na Oscary. Mezi pětici v kategorii krátký animovaný film se dostal i český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

RECENZE: V srpnu 1968 zmizel. První terapie řeší trauma české emigrantky

Knihovnice Gail Mayová, která si už v útlém mládí čítala Freudovy spisy, chce být psychoterapeutkou. V rámci...

Premium

50 let Čtyřlístku. Kultovní komiks se narodil z lásky manželů Němečkových

Čtyřlístek oslavil padesáté narozeniny. Jeho rodiče Jaroslav a Lucie Němečkovi vybrali a okomentovali speciálně pro...

Zemřel Christopher Tolkien. Desítky let pečoval o odkaz slavného otce

Ve věku 95 let zemřel Christopher Tolkien, který se posledních několik desítek let věnoval literárnímu odkazu svého...

Zemřel Roger Scruton, britský filozof s vazbami na Česko

Po těžké nemoci v neděli zemřel konzervativní britský filozof, spisovatel a politolog Sir Roger Scruton. Bylo mu 75...

Najdete na iDNES.cz