Updikeovi přinesli slávu Králík a Čarodějky

  11:44aktualizováno  11:44
Spisovatel John Updike o sobě tvrdí, že literárně zpracuje všechny příběhy, které kdy slyší. Píše každý den, a plní tak pověst jednoho z nejpilnějších amerických autorů. Z nespočetného množství jeho románů a povídek lze téměř kompletně sestavit Updikeův životopis.

V pondělí sedmdesátiletý Updike si udělal jméno především tetralogií o Harrym "Králíkovi" Angstromovi a předlohou k úspěšnému hollywoodskému filmu Čarodějky z Eastwicku. I přes postupující věk si Updike dodnes udržuje štíhlou postavu. Ze zdravotních důvodů se před mnoha lety vzdal alkoholu a kouření. O svých neduzích, k nimž od dětství patří lupénka, lehké zadrhávání a astma a "celá moje zkostnatělost v mládí", zcela otevřeně hovoří ve své knize vzpomínek.

"Ženy poukazovaly na to, že mé knihy jsou příliš zaměřené na muže, že většina mých hrdinů jsou muži a že na moje ženské postavy se většinou pohlíží jako na sexuální objekty nebo na utlačovatelky," vysvětluje Updike, proč napsal román o čarodějkách, v jehož filmové podobě zazářila Cher, Michelle Pfeifferová, Susan Sarandonová a především Jack Nicholson. Vděk si však u feministek nevysloužil.

Updike jednou prohlásil, že by spisovatel "měl být s to napsat cokoli, od sonetu po kázání - nebo být ochoten to zkusit". Věren této zásadě má na svém kontě kromě padesáti knih i množství básní, esejů a divadelní hru. Zároveň je i pilným literárním a výtvarným kritikem a jeho peru neunikla ani díla českých spisovatelů Ivana Klímy a Milana Kundery.

Bělovlasého Updikea si mnozí čeští obdivovatelé pamatují z jeho pobytu v Praze roku 1986. Tehdy vzbudil nevoli režimu nejen návštěvou Jazzové sekce. Do Prahy se vrátil prostřednictvím pana Becha. V povídce Bech v Česku, inspirované vlastními zkušenostmi, se hlavní hrdina setká nejen s aparátčíky, ale i se spisovateli z disentu. Jim závidí život v zemi, kde je literatura považována za tak důležitou, aby proti ní režim bojoval: "V Československu se cítil zoufale nehodný pozornosti; zdálo se, že ta nešťastná země v něm vidí symbol naděje."

Nejpopulárnější postavou Updikeova celoživotního díla je postava Harry "Králíka" Angstroma, do níž vložil osudy jednoho typického Američana v průběhu několika desetiletí. Právě prvním dílem, Králíku, utíkej, na sebe v roce 1960 výrazně upozornil. Králík je středoškolák a úspěšný sportovec, jenž si přezdívku vysloužil běžeckými výkony. Jako králík však utíká i před odpovědností. Osudy Králíka pak popisuje i v dalších dílech, Králík se vrací (1971), Králík je bohatý (1981), jenž vynesl Updikeovi první Pulitzerovu cenu, a v posledním díle, Králík na odpočinku (1990), oceněným druhým Pulitzerem.

Mezi ostatními americkými autory vyniká i výdělky. Jen za práva ke zfilmování díla Dvojice (Couples, 1968), kde vystupuje deset intelektuálských párů žijících "v blažené promiskuitě", získal půl milionu dolarů. Na výhrady ke své tvorbě, na přílišnou "upsanost", povrchní a přetížený styl plný okázalých metafor a vyumělkovaných frází, Updike odpovídá smířlivě: "I kdyby to byla pravda, co mám dělat? Přestat psát a stát se instalatérem? Samozřejmě že ne. Člověk musí vytrvat."

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

J. K. Rowlingová se vrací pod pseudonymem. Vyjde krimi Smrtící bílá

Spisovatelka J. K. Rowlingová

Totožnost britského spisovatele Roberta Galbraitha zůstala po vydání debutu pro veřejnost skryta pouze na pár minut....

RECENZE: Prdelačka jako luxus. To uměli jen poctiví čeští veksláci

Spisovatelka Hana Pachtová

Některé životní příběhy stojí za odvyprávění více, některé méně a jsou i takové, které by raději měly zůstat jednou...

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz