Západní ideologové jsou jako Putin, za jiný názor by zavírali, říká spisovatel

  7:56aktualizováno  7:56
Politická korektnost izraelsko-americkému spisovateli Tuviu Tenenbomovi nic neříká. Současnou levicí v Evropě i Spojených státech pohrdá a svými díly Chyťte Žida nebo Čau uprchlíci! vyprovokoval tisíce čtenářů. Tenenbom byl hostem diskusního fóra Meltingpot na Colours of Ostrava.

Spisovatel Tuvia Tenenbom | foto: Colours of Ostrava

Pokládáte otázky typu – jak se z Němců, národu, který byl ztělesněním zla, stala reklama na dobro nebo proč Evropané dávají přednost Palestině? Co vám tak vadí na současné levici?
Asi to, že mám rád její původní ideu a někteří ji dnes bohužel špatně chápou. Když přijde na otázky potratů, manželství homosexuálů nebo transgenderu, jsem levicový liberál. Tato rozhodnutí bych zcela nechal na jednotlivci. A pokud jednoho dne věda umožní, aby se z vás stala kočka, klidně si buďte kočkou, je mi to jedno. Věřím v právo menšiny chránit se proti většině.

A tak podle vás současná levice nečiní?
Myslím si, že by se společnost měla dokázat postarat o slabší a chudé. Jenže ti, kteří jsou nejvíce slyšet a mluví o pomoci chudým a potřebným, jsou lidé, kteří sedí v kavárnách a dost možná nikoho v nouzi nikdy neviděli. Přiznávám ale, že chovat se v duchu levicových myšlenek není jednoduché. Chce to výdrž. A možná proto jsem nikoho takového ještě během cest po Evropě nepotkal. Někoho, kdo by se skutečně zajímal.

Odvozuju si z toho správně, že být „napravo“ je pak podle vás jednoduché?
Samozřejmě, idea konzervativců je zcela jasná – chtějí kapitalismus, nejkrásnější dívku i auto. To se pak žije lépe.

Pozorujete něco podobného i v Česku?
Na to vám odpovím jednoduše – situaci můžu zhodnotit pouze na místech, kde rozumím jazyku, a to je v mém případě pouze němčina, angličtina a hebrejština. Česky už se asi naučit nestihnu.

Ve společnosti se neustále mluví o nutnosti diskuse. Ta je v demokracii zajisté potřebná, když už na ni ale přijde, zdá se, že mnozí nehodlají respektovat její základní pravidla. Jak to?
Nevím, ale přesně takovou zkušenost mám. Dnes jsou vidět ti, kteří prostě rádi mluví, mluví a mluví, nálepkují se jako demokraté a nic víc. Chtějí, aby lidé přemýšleli, ale pouze za podmínky, že přemýšlejí jako oni. Chtějí, abyste mluvili, ale pouze pokud říkáte to, co oni. Kdyby mohli, poslali by vás do vězení, protože nepřemýšlíte jako oni.

Mají na tom nějaký podíl sociální sítě?
Díky sociálním sítím je dnes mnohem jednodušší člověka za názory pronásledovat, bojkotovat nebo soudit. Lidé musí být opatrnější, pokud chtějí vyslovit odlišný názor. Máme tu důvod, proč politici i někteří byznysmeni chtějí kontrolovat svobodu slova na sociálních sítích ve jménu bezpečnosti a korektnosti.

Odkud tyto impulzy přicházejí?
Myslím, že nejvíce ze Spojených států. Tam žijí lidé, kteří disponují mocí, prostředky a penězi, a ty jim pomáhají šířit jejich ideologii dál. Nevidím rozdíl mezi jejich chováním a chováním Vladimira Putina nebo Recepa Erdogana.

Když pracujete v utajení, abyste měl rešerši pro své knihy, často se ocitáte ve společnosti lidí, se kterými stejné názory nesdílíte. Je to pro vás jednoduché?
Když takto vstupuju do nového prostředí, snažím se na vše pohlížet tak, jako bych právě přiletěl z Marsu. Nehodnotím. Když režíruju v divadle, nutím své herce, aby zapomněli, kým jsou. A to samé chci po sobě. Ať se vydávám za Němce či Araba – když se vydávám za Ahmada, věřím, že jsem Ahmad.

Takže s vámi nezamávalo, když jste v baru potkal člověka, který vám řekl, že Hitler měl zabít mnohem více Židů?
Neměl jsem s tím problém, respektive spíše ani nemohl. Dál jsem nad tím nepřemýšlel, pouze jsem to sdělil světu.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE : Německý Švejk čelí bestialitě a baví zimního krále

Spisovatel Daniel Kehlmann

Třicetiletá válka a Tyll Enšpígl – jde to dohromady? Jedna znejbestiálnějších řeží v lidských dějinách a zlomyslný...

Tichá srdce vypráví o Kábulu po 11. září. Autorka jej sama zažila

Spisovatelka a novinářka Gwen Floriová

Americký manželský pár se po 11. září 2001 vydává do Kábulu pomáhat afghánským ženám. To je ústřední linka knihy Tichá...

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR IT SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz