Zemřela Toni Morrisonová, autorka románů Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná

  18:41aktualizováno  18:41
Ve věku 88 let zemřela americká spisovatelka Toni Morrisonová. Oznámil to její vydavatel, podle něhož zemřela v pondělí večer v New Yorku. V roce 1993 se stala první ženou tmavé pleti, která získala Nobelovu cenu za literaturu. Proslavily ji romány Píseň o Šalamounovi, Velmi modré oči nebo Milovaná, za který získala Pulitzerovu cenu.

Ve věku 88 let zemřela americká spisovatelka Toni Morrisonová. | foto: Reuters

Rodina zemřelé skrze vydavatele uvedla, že Morrisonová zemřela po krátké nemoci na newyorské klinice Montefiore, poklidně a obklopena svými nejbližšími.

Fotogalerie

„Byla tou nejoddanější matkou, babičkou a tetou, která moc ráda trávila čas s rodinou a přáteli. Byla mistrovskou spisovatelkou, která si vážila psaného slova, ať už svého vlastního, svých studentů nebo jiných, a také dychtivou čtenářkou,“ uvedla rodina v prohlášení.

Morrisonová byla svého času teprve osmou ženou, která získala Nobelovu cenu za literaturu. Švédská akademie ocenila její vizionářský přístup a práci s jazykem. Román Milovaná, v němž matka zabije své dítě, aby ho ušetřila života v otroctví, jí v roce 1988 přinesl Pulitzerovu cenu.

Morrisonová, původním jménem Chloe Anthony Woffordová, se narodila 18. února 1931 v americkém státě Ohio. Akademický titul získala v roce 1955 na renomované Cornellowě univerzitě, po studiích přednášela angličtinu a humanitní vědy ve Washingtonu nebo na Princetonské univerzitě v New Jersey. Pracovala také jako kritička a lektorka ve vydavatelství Random House v New Yorku, kde se specializovala na afroamerickou literaturu. Od roku 1981 byla členkou Americké akademie umění a písemnictví.

Svůj první román s názvem Velmi modré oči vydala Morrisonová ve svých 40 letech. Postupně publikovala přes desítku románů a nespočet povídek, ve kterých pomáhala dalším pochopit způsob života, který vedou obyčejní lidé z černošského prostředí.

Celý život byla vášnivou obhájkyní lidských práv. Ve svém díle se věnovala otázkám otrokářství a afroamerické historii, pozornost soustředila hlavně na život žen tmavé pleti. Rasu vnímala jako sociální konstrukt a skrze svou tvorbu tvořila lepší svět, po němž často toužily i postavy z jejích románů.

Dílo Morrisonové obdivovala řada známých osobností, včetně amerických prezidentů. Pochvalně se o ní vyjadřoval Bill Clinton, spisovatelka Margaret Atwoodová či moderátorka Oprah Winfreyová. Od Baracka Obamy získala prezidentskou Medaili svobody - nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech, které dostal například i bývalý český a československý prezident Václav Havel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Tichá srdce vypráví o Kábulu po 11. září. Autorka jej sama zažila

Spisovatelka a novinářka Gwen Floriová

Americký manželský pár se po 11. září 2001 vydává do Kábulu pomáhat afghánským ženám. To je ústřední linka knihy Tichá...

Co bylo před Stranger Things? Temný experiment odhaluje lidskou tvář zla

Záběr z třetí řady amerického seriálu Stranger Things

Svět seriálu Stranger Things se rozrůstá. Společně s třetí sérií tvůrci uvedli na trh videohru, komiksy a dvě knihy,...

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

Najdete na iDNES.cz