RECENZE: Timothy Snyder pitvá ublížené Rusko. U Trumpa poněkud selhává

  12:59aktualizováno  12:59
Letos 31. prosince uplyne dvacet let ode dne, kdy Boris Jelcin předal úřad Vladimiru Putinovi. Ten se tak poté, co několik měsíců působil jako premiér, stal úřadujícím a od voleb 2000 řádným prezidentem Ruské federace. Kromě let 2008–2012, kdy byl předsedou vlády, zastává funkci dodnes.

Timothy Snyder jako host festivalu Colours of Ostrava | foto: Matyáš Theuer/Colours of Ostrava

Zejména na události posledních osmi let jeho vlády se soustředil renomovaný americký historik Timothy Snyder v obsáhlé studii Cesta k nesvobodě s podtitulem Rusko, Evropa, Amerika. V překladu Martina Pokorného ji společně vydala nakladatelství Paseka a Prostor.

Snyderův rozbor dějin nynějšího desetiletí je nabitý fakty a svým způsobem fascinující. Připomíná silný ruský pocit, že této zemi všichni ubližují, vliv, který měl na ruského prezidenta filozof a náboženský myslitel první půle minulého století Ivan Iljin, jehož ostatky nechal Putin přivézt ze Švýcarska.

Rozebírá úspěšnou Putinovou snahu ovládnout média, jeho kampaň proti homosexuálům a neziskovým organizacím i ruskou informační válku zaměřenou na destabilizaci Spojených států a Evropské unie. A samozřejmě i projekt Eurasie, jež by se měla stát jejich protikladem.

Podstatnou část analýzy věnuje Snyder rusko-ukrajinským vztahům. Podrobuje kritice názor nemalé části Rusů, že ukrajinský národ vlastně neexistuje, že od dob Kyjevské Rusi (autor využívá působivé paralely mezi kyjevským knížetem Vladimirem, jenž na Rus přivedl křesťanství, a současným prezidentem) jde o jedno společenství. I zde lze najít důvody ruské anexe Krymu a angažovanosti Moskvy v bojích na východě Ukrajiny.

Cesta k nesvobodě

autor:

nakladatel: Paseka, Prostor

překlad: Martin Pokorný

Hodnocení­: 80 %

V závěrečné, šesté kapitole Cesty k nesvobodě se Snyder soustředil na volbu Donalda Trumpa americkým prezidentem a na údajný ruský podíl na jeho vítězství. Je to nejslabší část knihy. Autorova evidentní nechuť k Trumpovi má za následek, že poněkud selhává jako historik i spisovatel, když vidí ruský zásah málem v každém americkém šálku kávy.

Fakta sice svědčí o tom, že ruská propaganda svou kyberválkou nahrávala Trumpovi a ublížila Hillary Clintonové, ale tvrzení, že republikánský kandidát byl jen ruskou loutkou a jeho voliči naletěli, je přece jen příliš silné. Clintonová sice získala zhruba o dva a půl milionu více hlasů, ale vzhledem k americkému nepřímému systému volby zvítězil Trump, pro něhož se vyslovilo více volitelů. A to rozhodlo.

Celkově vzato není Cesta k nesvobodě právě optimistickým čtením. Ale kdo se chce přiblížit k pochopení soudobého světa, neměl by ji minout.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz