Tak má vypadat dětská kniha: Míková napsala něžný příběh o klukovi z paneláku

  0:09aktualizováno  0:09
Už dlouho mě knížka pro mládež, a to včetně nedávných světových bestsellerů, tak neokouzlila. Tu knihu napsala Marka Míková, někdejší herečka (Růženka z Jak se budí princezny), divadelní režisérka, klávesistka a baskytaristka dívčí rockové kapely Zuby nehty a dnes už hlavně spisovatelka.

Kniha JO537 (Josef) Marky Míkové je zaslouženým kandidátem na cenu Magnesia Litera. | foto: Unijazz-Karel Šuster

Titul zaujme na první pohled – název totiž tvoří "změť" písmen a číslic JO537, která vlastně docela jednoduše skládá jméno Josef.

Babka i vlkopes z "Jižáku"

Josef je hrdina lehce počítačového příběhu z české současnosti. Bydlí v paneláku kdesi na pražském Jižním Městě, má kamaráda Jirku a sympatickou rodinu. Snad by se mohlo zdát, že tahle kombice je trochu obyčejná, nijak se nepodbízí trendům, které hýří fantastickými bytostmi, kraji, jazyky.

A přece se i Josefovi dějí podivuhodné věci, k nimž stačí trocha fantazie. Chlapci, kterému se sny zásadně nezdají, se najednou začnou zdát. A zvláštní.

Marka Míková - JO537Zvláštnosti pokračují i při cestách do školy a ze školy, kdy se mu dokola zjevuje jedna nerudná babka s odpadky, podezřelí dělníci i rostoucí vlkopes. Jsou to setkání jako z Alenčiny země za zrcadlem: ze známého lesa se stává nekonečné bludiště a ze sousední ulice neprobádaný terén s visutou lávkou. Svou roli tu má i počítačová hra, která naštěstí není jen módní rekvizitou, ale funkčním dějovým zpestřením: souboje z obrazovky přeskakují rovnou do života.

Míková zaujala už před devíti lety prvotinou Roches a Bžunda, druhý titul Knihafoss se roku 2008 ocitl v nominacích na nejlepší dětskou knížku soutěže Magnesia Litera. Nakonec nevyhrál, ale už jasně narýsoval autorčiny hlavní motivy: proměnu a bloudění, každodenní "zapomínání se" a ztrácení.

Zatímco u příběhu Knihafoss dějová linka chvílemi trochu "drhla" a autorka se nechala příliš okouzlovat jednotlivými obrazy, u Josefa je na sebe přísnější. Na pouhých dvaadevadesáti stránkách vystavěla příběh, který přirozeně odsýpá.

Ekologie s ironií

Míková do něj vtipně zabudovala i ekotéma, které například rozvíjí poslední knížka Martiny Skaly Medvídek Kuma. Zatímco Skala se až moc aktivisticky pouští do boje za zdravou planetu, Míková je rozpornější. V postavě učitele Motlachy, který je zároveň zrcadlem všem umanutým tělocvikářům, vlastně až trochu paroduje ekologický zápal za každou cenu.

"Vy vůbec netušíte, že něco takového jako třídění odpadu existuje, vy prostě tu naši planetu chcete totálně zdevastovat, co?" rozčiluje se Motlacha kvůli jedné plastové lahvi. Ve třídě pro jistotu zakazuje svítit – kdo nevidí, ať si zajde k očaři.

Asi největší síla knížky je však překvapivě v rodinné mozaice, ať už to jsou snídaňové rituály mezi sourozenci či komunikace mezi dětmi a jejich rodiči a prarodiči. Scéna z oslavy dědečkových narozenin, kterou doma i v hospodě dokonale rozvrátí jeden komický dárek, patří k těm nejlepším v celé knize.

I když jazykově není Míková vždy jednotná a možná že takhle už současná mládež nemluví (včetně oslovování Josefa Joziš), příběh a zpracování plynou v harmonii. JO537 je zasloužený kandidát na letošní Magnesii Literu.

MARKA MÍKOVÁ - JO537
Baobab, Praha 2009. Ilustrace Martin Kubát, 92 stran, cena 199 korun
Hodnocení MF DNES: 80 %

  • Nejčtenější

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

RECENZE: Další bezesná noc. Druhá Prašina působí jako seriál 24 hodin

Tajemstvím zahalená, temná a na pokračování. To je Prašina. Loňský debutový román Vojtěcha Matochy si kromě nominací na...

RECENZE: Vánoce Kubiše a Gabčíka i Zeman s octem. O čem píše Padevět

Život běží dál, dějinám i člověku navzdory, dokazuje nová kniha mikropříběhů spisovatele, nakladatele a knihkupce...

Knihou roku jsou Tiché roky od Aleny Mornštajnové. Uspěl i Murakami

První ročník nové čtenářské ankety Kniha roku zná své vítěze. V celkem třinácti kategoriích uspěl Haruki Murakami s...

John Boyne účtuje s irskou církví. Skrytou zuřivost srdce věnoval Irvingovi

Irský spisovatel John Boyne se proslavil románem Chlapec v pruhovaném pyžamu. Ten vyprávěl o dětském přátelství...

Najdete na iDNES.cz