Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Švýcarsko kvůli sporu o dědictví otevře archivy s originály Kafky

  17:20aktualizováno  17:20
Rukopisy a kresby pražského německy píšícího židovského spisovatele Franze Kafky budou v pondělí vyjmuty z trezorů ve švýcarské bance UBS. Byly tam 54 let. Kvůli sporu Státu Izrael s dědičkami pozůstalosti je potřeba rukopisy inventarizovat. Přitom se také zjistí, v jakém jsou stavu.

foto: Ateliér Schlosser & Wenisch - repro z výstavy Josef Chuchma | foto: Ateliér Schlosser & Wenisch - repro z výstavy Josef Chuchma

Deset zákaznických trezorů banky UBS v Nádražní ulici v Curychu bude v pondělí otevřeno z příkazu izraelského Nejvyššího soudu, informoval švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Už tento týden otevřela z příkazu soudu komise právníků dva sejfy v bance Leumi v Tel Avivu, aby zinventarizovala archiv Kafkova přítele, rovněž spisovatele, Maxe Broda. Pozůstalost po obou slavných autorech vlastní Ruth a Hava Hoffeovy, dcery Brodovy sekretářky Ester Hoffeové, která zemřela před dvěma roky ve věku 101 let. Ta pozůstalost obou spisovatelů spravovala po Brodově smrti.

Izraelská národní knihovna se však obává, aby vzácné spisy neskončily v zahraničí, stejně jako například rukopis románu Proces, který Esther Hoffeová prodala v roce 1988 zhruba za dva miliony dolarů literárnímu archivu v německém Marbachu.

Knihovna proto zahájila proti zhruba osmdesátiletým dědičkám řízení s cílem pozůstalost nebývalého významu znárodnit. Advokáti knihovny argumentují tím, že jde o národní kulturní dědictví, které je třeba zpřístupnit veřejnosti, a to v Izraeli.

Po zahájení soudu se začaly materiály ztrácet

Soudní řízení urychlila skutečnost, že po jeho zahájení se začaly ztrácet důležité písemnosti z té části archivu, který měla Hava Hoffeová doma. Byla údajně již třikrát vykradena, zmizely přitom prý notové záznamy a Brodovy dopisy.

Izraelská národní knihovna však tvrzení o vloupání zpochybňuje. V procesu se odvolává na údajnou pasáž v Brodově závěti, že písemnosti mají být předány Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, městské knihovně v Tel Avivu nebo jinému veřejnému archivu.

Proces o cenné dědictví má více účastníků. Na straně Hoffeových je to Amos Schocken, vnuk původního Kafkova nakladatele, který v roce 1956 uložil spisovatelův archiv ve Švýcarsku. Amos v Izraeli vlastní vlivný deník Haarec, který v zemi o záležitosti podrobně informuje.

Na straně odpůrců stojí také izraelský státní archiv, který má o písemnosti zájem obdobně jako knihovna. Své pozorovatele k procesu vyslal i německý literární archiv v Marbachu, aby sledoval, co z rozhodnutí soudu vyplyne. Pokud soud rozhodne, že Hoffeovy archiv nikdy legálně nevlastnily, mohlo by to zpochybnit i nynější držení rukopisu Procesu.

Soud až do rozhodnutí pozastavil sestrám veškeré disponování s majetkem jejich matky, tedy nejen s Brodovým archivem a Kafkovými rukopisy, ale i se šperky a hotovostí na kontě.

PUTOVÁNÍ KAFKOVÝCH RUKOPISŮ

Rukopisy Franze Kafky, který zemřel v roce 1924 v Rakousku na tuberkulózu, leží ve švýcarských trezorech od roku 1956. Právě Broda Kafka ke konci života požádal, aby jeho práce po jeho smrti zničil. Brod se místo toho zasloužil o jejich vydání a přispěl tak ke Kafkově celosvětové proslulosti.

V roce 1939 Brod z Prahy uprchl před nacisty do Palestiny, a to i s Kafkovými rukopisy v kufru.

Autor:
  • Nejčtenější

Na komplikace s COVID-19 zemřel Mark Blum, herec z Krokodýla Dundee

Newyorská scéna přišla o další osobnost. Filmový i divadelní herec Mark Blum zemřel na komplikace spojené s nemocí...

Zemřela country legenda Kenny Rogers. Jeho Ruby u nás proslavil Pavel Bobek

V pátek zemřel americký zpěvák, kytarista a fotograf Kenny Rogers. Ikoně country hudby a držiteli cen Grammy bylo 81...

Největší knižní distributor v problémech. E-shopy situaci nezachrání

Vládní opatření související s pandemií koronaviru nadále ovlivňují knižní trh. Euromedia Group, největší knižní...

Premium

Dodnes nevím, zda byl léčitel Mikolášek opravdu zázračný, říká Josef Klíma

Výjimečné léčitelské schopnosti Jana Mikoláška využívali jak nacisté, tak komunisté. Denně zvládl vyléčit 150 lidí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PRVNÍ DOJMY: Do kina v pyžamu, nápoje s sebou. Premiéra v éře karantény

Kina jsou zavřená, přesto se snímek Malá lež dočkal slavnostní premiéry. V pěti sálech tří měst naráz, díky projektu...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

RECENZE: Poutavá kronika časů, kdy se tolerance mění v nenávist

S výjimkou nositele Nobelovy ceny Orhana Pamuka není u nás turecká literatura moc známá. Nyní do ní můžeme nahlédnout...

Nakladatelé žádají Babiše o pomoc. Varují před likvidací knižního trhu

Vládní opatření související s pandemií koronaviru paralyzovala knižní trh, jak už dříve informoval server iDNES.cz....

RECENZE: Mlčící pacientka chytá do pasti sebe i čtenáře

Jednou je zmizelá, podruhé ve vlaku, potřetí v okně a tentokrát mlčí. Řeč je o hrdinkách úspěšných psychologických...

RECENZE: Všechno, co jste chtěli vědět o životě Agathy Christie

Byla plachá, raději naslouchala než diskutovala, nesnášela veřejná vystoupení a televizi, libovala si v dobrém jídle,...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na iDNES.cz