Svět knihy přinesl zprávu o stavu zdejšího trhu

- Ani letošní předčasné léto, jež o víkendech žene lidi z měst, neodlákalo nejméně pětadvacet tisíc čtenářů od návštěvy pražského veletrhu Svět knihy. Uplynulé veletržní dny ukázaly, že veřejnost si už na Svět knihy zvykla jako na dobrou šanci zhlédnout na jednom místě aktuální knižní produkci, navíc s možností pořídit si vyhlédnuté tituly s "veletržní slevou" - tedy za levnější peníz, než jsou běžné ceny v knihkupectvích.

Veletrh přijali za svůj i nakladatelé. Neznamená to, že by z jejich strany letos už nezněly výhrady směrem k pořadatelům - mnozí stále vznášejí námitky vůči cenám, jež platí za stánky, či upozorňují na nevyhovující technické zázemí akce. Podstatné ovšem je, že nakonec byla většina nakladatelů na veletrhu nejen přítomna, ale naučila se Svět knihy využívat k propagaci své produkce. Celkový počet doprovodných akcí veletrhu - autogramiád, besed, uvedení nových knih - se tak letos od čtvrtka do neděle zaokrouhlil zhruba na dvě stovky.

Navzdory tomuto utěšenému počtu bylo nicméně předem jasné, která z akcí přitáhne největší zájem. O víkendu, zvláště pak v sobotu se na Výstavišti dělo mnoho pozoruhodného. Četli zde severští a valonští autoři či Pavel Kohout, svou novou vzpomínkovou knihu slovem a zpěvem představil Jiří Suchý, vyhlašovaly se výsledky divácky vděčné anticeny Skřipec. Ovšem jasným vítězem byl brazilský spisovatel Paulo Coelho. A třiapadesátiletý autor Alchymisty, Páté hory či nejnověji knihy Veronika se rozhodla zemřít své zdejší příznivce nezklamal. "Mějte odvahu, dělejte v životě to, co chcete. Jděte vpřed," předal Coelho naplněnému sálu své krédo, jež se jako červená nit vine jeho knihami.

Svou první knihu Mágův deník vydal až ve svých osmatřiceti letech, neboť - jak řekl - dlouho sbíral odvahu k uskutečnění svého cíle. "Mnozí autoři tu odvahu nikdy nenajdou a pak jen o psaní mluví, jako jsem to dlouho dělal já. Ale nikdy není pozdě začít," vzkázal lidem Coelho, oblečený v černém, s kovbojskými botami a s copánkem v jinak krátkých vlasech. Jeho fanoušci při následné autogramiádě v dlouhé frontě obklíčili stánek nakladatelství Argo, jež práce tohoto slavného Brazilce vydává v českých překladech.

Veletrh už také tradičně odpovídá na otázku Co se děje na českém knižním trhu. Je zřejmé, že i zde - podobně jako ve světě - pokračuje smršťování branže: podnikatelé se majetkově a edičně propojují, uzavírají tiché dohody o spolupráci či alespoň o klidu zbraní. Modelovým příkladem koncentrace je aktuální spojení dvou zdejších velkých domů - nakladatelství Knižní klub, které vlastní německý koncern Bertelsmann, a nakladatelství Ikar, které navíc pod Knižní klub přechází i se svou slovenskou pobočkou. Na místní poměry tak vznikl skutečný gigant, který na český trh dohromady dodá ročně okolo pěti set titulů.

Ani skutečnost, že stánky dvou dalších velkých podniků, pražského BB artu a severomoravského Alpressu, spolu na veletrhu přímo sousedily, není náhodná. Obě nakladatelství míří, zvláště svou překladovou řadou beletrie anglo-americké literatury, na stejné čtenářské obecenstvo. "A tak jsme se dohodli, že spolu nebudeme válčit. Tedy například, že se nebudeme přetahovat o autory," říká Jiří Buchal z BB artu a připouští, že tato dohoda s Alpressem má být i obranou právě proti fúzi Knižního klubu a Ikaru.

Spíše vnějšími podmínkami vynuceným splynutím - v tuto chvíli zatím v podobě edičních záměrů a plánovaného přechodu několika redaktorů - je pak nástup Vladimíra Pistoria, donedávna ředitele nakladatelství Mladá fronta, do pražské Paseky. Její dosavadní šéf Ladislav Horáček na Světu knihy oficiálně potvrdil to, o čem se mluvilo již od prvních dní poté, co byl Pistorius před několika týdny na hodinu odvolán z vedení Mladé fronty. Horáček, který se chce i pro své zdravotní problémy trochu stáhnout do pozadí, přepouští ředitelský post Pistoriovi, za kterým navíc do Paseky v blízkém budoucnu z Mladé fronty odejde i část redakčního týmu. Takže i Paseka edičně a co do počtu titulů značně zmohutní.

Ostatně už teď tam přešli někteří bývalí kmenoví autoři Mladé fronty: Pavel Kohout, kterému ještě letos v Pasece vyjde kniha Kde je zakopán pes doplněná dosud nepublikovaným dodatkem s názvem Zač je v Pardubicích pravda a také nový román Ta dlouhá vlna za kýlem. I Pavel Kosatík už svou knihu o Ferdinandu Peroutkovi na veletrhu představil pod hlavičkou Paseky, stejně jako historik Miloš Hubáček.

V rámci veletrhu Svět knihy uděluje Obec překladatelů své anticeny Skřipec, nicméně letos porota udělila jen takzvaný Skřipeček, který míří k titulu Ženy, které běhaly s vlky od C. P. Estésové z nakladatelství Pragma. K této soutěži se zítra vrátíme samostatným materiálem.