Svět knihy přinesl zprávu o stavu zdejšího trhu

  14:43aktualizováno  14:43
- Ani letošní předčasné léto, jež o víkendech žene lidi z měst, neodlákalo nejméně pětadvacet tisíc čtenářů od návštěvy pražského veletrhu Svět knihy. Uplynulé veletržní dny ukázaly, že veřejnost si už na Svět knihy zvykla jako na dobrou šanci zhlédnout na jednom místě aktuální knižní produkci, navíc s možností pořídit si vyhlédnuté tituly s "veletržní slevou" - tedy za levnější peníz, než jsou běžné ceny v knihkupectvích.

Veletrh přijali za svůj i nakladatelé. Neznamená to, že by z jejich strany letos už nezněly výhrady směrem k pořadatelům - mnozí stále vznášejí námitky vůči cenám, jež platí za stánky, či upozorňují na nevyhovující technické zázemí akce. Podstatné ovšem je, že nakonec byla většina nakladatelů na veletrhu nejen přítomna, ale naučila se Svět knihy využívat k propagaci své produkce. Celkový počet doprovodných akcí veletrhu - autogramiád, besed, uvedení nových knih - se tak letos od čtvrtka do neděle zaokrouhlil zhruba na dvě stovky.

Navzdory tomuto utěšenému počtu bylo nicméně předem jasné, která z akcí přitáhne největší zájem. O víkendu, zvláště pak v sobotu se na Výstavišti dělo mnoho pozoruhodného. Četli zde severští a valonští autoři či Pavel Kohout, svou novou vzpomínkovou knihu slovem a zpěvem představil Jiří Suchý, vyhlašovaly se výsledky divácky vděčné anticeny Skřipec. Ovšem jasným vítězem byl brazilský spisovatel Paulo Coelho. A třiapadesátiletý autor Alchymisty, Páté hory či nejnověji knihy Veronika se rozhodla zemřít své zdejší příznivce nezklamal. "Mějte odvahu, dělejte v životě to, co chcete. Jděte vpřed," předal Coelho naplněnému sálu své krédo, jež se jako červená nit vine jeho knihami.

Svou první knihu Mágův deník vydal až ve svých osmatřiceti letech, neboť - jak řekl - dlouho sbíral odvahu k uskutečnění svého cíle. "Mnozí autoři tu odvahu nikdy nenajdou a pak jen o psaní mluví, jako jsem to dlouho dělal já. Ale nikdy není pozdě začít," vzkázal lidem Coelho, oblečený v černém, s kovbojskými botami a s copánkem v jinak krátkých vlasech. Jeho fanoušci při následné autogramiádě v dlouhé frontě obklíčili stánek nakladatelství Argo, jež práce tohoto slavného Brazilce vydává v českých překladech.

Veletrh už také tradičně odpovídá na otázku Co se děje na českém knižním trhu. Je zřejmé, že i zde - podobně jako ve světě - pokračuje smršťování branže: podnikatelé se majetkově a edičně propojují, uzavírají tiché dohody o spolupráci či alespoň o klidu zbraní. Modelovým příkladem koncentrace je aktuální spojení dvou zdejších velkých domů - nakladatelství Knižní klub, které vlastní německý koncern Bertelsmann, a nakladatelství Ikar, které navíc pod Knižní klub přechází i se svou slovenskou pobočkou. Na místní poměry tak vznikl skutečný gigant, který na český trh dohromady dodá ročně okolo pěti set titulů.

Ani skutečnost, že stánky dvou dalších velkých podniků, pražského BB artu a severomoravského Alpressu, spolu na veletrhu přímo sousedily, není náhodná. Obě nakladatelství míří, zvláště svou překladovou řadou beletrie anglo-americké literatury, na stejné čtenářské obecenstvo. "A tak jsme se dohodli, že spolu nebudeme válčit. Tedy například, že se nebudeme přetahovat o autory," říká Jiří Buchal z BB artu a připouští, že tato dohoda s Alpressem má být i obranou právě proti fúzi Knižního klubu a Ikaru.

Spíše vnějšími podmínkami vynuceným splynutím - v tuto chvíli zatím v podobě edičních záměrů a plánovaného přechodu několika redaktorů - je pak nástup Vladimíra Pistoria, donedávna ředitele nakladatelství Mladá fronta, do pražské Paseky. Její dosavadní šéf Ladislav Horáček na Světu knihy oficiálně potvrdil to, o čem se mluvilo již od prvních dní poté, co byl Pistorius před několika týdny na hodinu odvolán z vedení Mladé fronty. Horáček, který se chce i pro své zdravotní problémy trochu stáhnout do pozadí, přepouští ředitelský post Pistoriovi, za kterým navíc do Paseky v blízkém budoucnu z Mladé fronty odejde i část redakčního týmu. Takže i Paseka edičně a co do počtu titulů značně zmohutní.

Ostatně už teď tam přešli někteří bývalí kmenoví autoři Mladé fronty: Pavel Kohout, kterému ještě letos v Pasece vyjde kniha Kde je zakopán pes doplněná dosud nepublikovaným dodatkem s názvem Zač je v Pardubicích pravda a také nový román Ta dlouhá vlna za kýlem. I Pavel Kosatík už svou knihu o Ferdinandu Peroutkovi na veletrhu představil pod hlavičkou Paseky, stejně jako historik Miloš Hubáček.

V rámci veletrhu Svět knihy uděluje Obec překladatelů své anticeny Skřipec, nicméně letos porota udělila jen takzvaný Skřipeček, který míří k titulu Ženy, které běhaly s vlky od C. P. Estésové z nakladatelství Pragma. K této soutěži se zítra vrátíme samostatným materiálem.

Autor:
  • Nejčtenější

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky
Premium

Jsem pravnuk českého génia Járy Cimrmana, tvrdí americký spisovatel Fulghum

Od svého domu v americkém Utahu odhání klaksonem medvědy, Češi ho tam však navštěvují bez problémů. Možná proto, že...

RECENZE: Už sto let odkrývají naši egyptologové taje skryté v písku

V sarkofágu kněze Neferínpua se našla myš. Mumifikovaná – nešlo tedy o náhodu. Jak a proč se tam dostala? „Je to...

Temná Anglie a vzácný objev. Nové thrillery plní otrokáři i teroristé

Co následovalo poté, když baskičtí teroristé složili zbraně? Dal se v Anglii roku 1781 zastavit obchod s otroky a jak...

John Boyne účtuje s irskou církví. Skrytou zuřivost srdce věnoval Irvingovi

Irský spisovatel John Boyne se proslavil románem Chlapec v pruhovaném pyžamu. Ten vyprávěl o dětském přátelství...

PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?
PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?

S někým se život nemazlí a naděluje mu ránu za ranou. Mezi ty „vyvolené“ se řadím i já. Nepíši to kvůli lítosti, ale spíš se potřebuji vypsat, dostat to ze sebe.

Najdete na iDNES.cz