Ze Světa knihy (2019)

Ze Světa knihy (2019) | foto: Profimedia.cz

Zrušení Světa knihy nakladatelé chápou. Chtějí pomoct podzimním prodejům

  • 0
Po prvotním rozhodnutí, že se veletrh Svět knihy přesune na podzim, přišel ve čtvrtek pořadatelský Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) s rozhodnutím jeho konání pro letošek zrušit úplně. Větší nakladatelé s tím, seč s lítostí, souhlasí.

„Vedly nás k tomu intenzivně se stupňující nejistoty, jak rychle se život bude vracet k normálu, ale především nejistota, jak těžce bude postižen náš obor a jakým výzvám budeme na podzim čelit,“ uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka. Mezi další důvody patří také udržení solidarity s knihkupci, kteří jsou „v první řadě postižených“. Podzimní tržby díky tomu zůstanou o něco více  v jejich kasách, protože čtenáři nebudou mít možnost knihy nakupovat přímo na veletrhu za výhodnější ceny.

Ředitel marketingu nakladatelské a distribuční společnosti Euromedia Zdeněk Novák na rozhodnutí reaguje s lítostí. „Nás to velmi mrzí, protože jsme měli domluvenou návštěvu opravdových zahraničních hvězd. Měli jsme připravený kompletní program a vynaložili jsme v souvislosti s ním velké finanční prostředky. Na druhou stranu je květen patrně jediným možným termínem, který dává celému podniku smysl,“ říká.

V průběhu léta by totiž podle Dvořáka akci navštívil výrazně menší počet návštěvníků a podzim by zase poškodil již zmiňované kamenné knihkupce, které bude čekat snad nadějná vánoční sezona.

Přesunutí dalšího ročníku Světa knihy až na příští rok se jeví jako logické rozhodnutí generálnímu řediteli společnosti Albatros Media Václavu Kadlecovi.„V dané situaci je to přirozený krok. Přistoupili k němu i další knižní veletrhy plánované na jaro, jako například ten v Lipsku nebo ve Varšavě. Realizace Světa knihy ještě letos v náhradním termínu s sebou nesla příliš nejistoty a riziko, že by nakonec byl jen chudým odvarem předchozích úspěšných ročníků,“ míní a připomíná, že na podzim se snad budou konat i jiné literární akce včetně říjnového Festivalu spisovatelů, veletrhu v Havlíčkově Brodě nebo Albatrosem pořádaného HumbookFestu pro mladé čtenáře.

Nakladatelé žádají Babiše o pomoc. Varují před likvidací knižního trhu

Alespoň v říjnový termín Světa knihy doufal obchodní ředitel knihkupecké a distribuční sítě Kosmas Ctirad Fuchs. Stejně jako ostatní zmiňuje ekonomické ztráty spojené se zrušením i práci, která nyní přijde vniveč. „Je ale pravda, že dnes těžko někdo dokáže odhadnout, jaká bude v té době situace. Doufáme sice, že epidemie už bude na podzim šťastně za námi, ale nedá se říci, jaká bude ochota lidí navštěvovat akce s velkou koncentrací osob, jestli se přesunutím většího počtu kulturních a společenských akcí na závěr roku nebudou do určitě míry vzájemně kanibalizovat, nebo zda se na nějaké období výrazně nesníží kupní síla velké části obyvatelstva,“ uvažuje.

Brněnské nakladatelství Host projevilo nad rozhodnutím SČKN pochopení. „Není vůbec jisté, zda se do podzimu situace zlepší natolik, aby se lidé nebáli přijít a veletrh se podařilo uspořádat v důstojné podobě. Proto se zrušením letošního ročníku souhlasíme,“ uvádí za společnost Radek Štěpánek.

Opačný pohled na situaci však přináší Daniel Podhradský z nakladatelství Dauphin, které je členem Cechu malých nakladatelů. Uvádí, že SČKN své rozhodnutí motivovalo především podle potřeb „velkých hráčů knižního trhu“,  zatímco drobnějších subjektů se na stanovisko nikdo neptal. „Stejně tak proběhla žádost o otevření malých knihkupectví. Z jednání zástupkyň Knihexu s panem ministrem Zaorálkem vyplynulo, že velcí hráči si toto nepřejí,“ upozorňuje.