Poslední dílo si vzal do rakve. Vychází Hluboká řeka od Šúsaku Endóa

  7:56aktualizováno  7:56
Japonský spisovatel Šúsaku Endó své literární hrdiny s oblibou posílal za hranice vlastního světa. Nutil je poznávat jiné země i kultury, srovnávat myšlenky a mnohdy také zažívat bolest. Ať už šlo o samuraje ve stejnojmenném románu nebo křesťanské misionáře v díle Mlčení.

Japonský spisovatel Šúsaku Endó na snímku z února 1980 | foto: Getty Images

V Endóově poslední knize Hluboká řeka, která vyšla tři roky před jeho smrtí v roce 1993, podobnou cestu podstupuje skupina japonských turistů vydávajících se do Indie ke břehům Gangy. Hlubokou řeku právě vydává nakladatelství Vyšehrad. Autorem překladu je Vlasta Winkelhöferová.

Obálka knihy Hluboká řeka

Obálka knihy Hluboká řeka

Navzdory tomu, že české vydání nečítá ani tři sta stran, nabízí čtenáři nikterak ochuzené vyprávění o osudech pěti hlavních hrdinů. Vdovec pátrá po reinkarnaci své manželky, která zemřela na rakovinu (a kterou podváděl).

Bývalý voják se snaží vyrovnat s hrůzami, které viděl během japonské invaze do Barmy. Autor příběhů pro děti zase doufá v opětovné setkání se zesnulým opeřeným domácím mazlíčkem, jenž mu měl zachránit život, a čerstvě rozvedená pečovatelka touží poznat nový smysl života. A možná získat odpuštění od katolíka a aspirujícího kněze, jehož víru se před lety pokoušela zlomit za pomoci ženských zbraní.

Jaké je křesťanství Východu

Autor na pozadí událostí podzimu roku 1984, kdy byla zavražděna indická premiérka Indíra Gándhíová, postupně nechává každého hrdinu dojít k vlastnímu poznání, skrz které klade otázky i samotnému čtenáři. Jak už je u něj zvykem – otázky spojené s náboženstvím a vírou. Právě její formy a kontrasty byly totiž to, co Endóa jako autora posouvalo celou kariéru dál. Stěžejní dilema tentokrát leží v rukou svedeného katolíka, který bojuje s církví evropského typu.

Jak zásadním dílem Hluboká řeka pro Šúsaku Endóa byla, dokládá fakt, že spolu s nejznámějším Mlčením zamířila do jeho rakve právě ona, napsal deník Japan Times. Současné tvůrce ale kniha zatím nezaujala natolik, aby podle ní natočili nový film. Pozornost stále poutá hlavně Mlčení. Před třemi lety je na plátna uvedl režisér Martin Scorsese.


Nejčtenější

Rád bych někdy přijel a poznal Vojtu Kotka osobně, řekl Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe (Los Angeles, 6. srpna 2014)

Už dávno není kouzelnickým učněm. Výběrem rolí i změnou image dává Daniel Radcliffe jasně najevo, že se chce od role...

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

Z filmu Extase

Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Inovovati budeš, zní jedenácté přikázání pro přežití Izraele

Spisovatel Tuvia Tenenbom

Tuvia Tenenbom v závěru své knihy Chyťte Žida píše: „Když jsem tuhle cestu začínal, mým společníkem byl smích, když ji...

Při práci odkrývá zákulisí ikonických fotografií Annie Leibovitzové

WOWE: Annie Leibovitz (1988)

Nestává se příliš často, že by před i za fotoaparátem stály dvě obdobně slavné a úspěšné osobnosti. V případě americké...

GLOSA: Sexista Viewegh? Fejetony připomínají loňskou kauzu

Spisovatel Michal Viewegh

Spisovateli Michalu Vieweghovi vychází pod hlavičkou nového nakladatele, vydavatelského domu Euromedia Group, další...

Najdete na iDNES.cz