Zpěvák Michael Jackson při posledních zkouškách 23. června 2009 ve Staples Center

Zpěvák Michael Jackson při posledních zkouškách 23. června 2009 ve Staples Center - Los Angeles, USA | foto: Profimedia.cz

Střízlivá obhajoba zpěváka s duší dítěte nepřišla opožděně

  • 3
Český překlad knížky Davida l’Hermitta měl oslavit červencový návrat Michaela Jacksona na scénu v Londýně. "Vrátí se Michael Jackson zpátky?" ptá se autor sugestivně v závěru.

Smrt jednoho z nejslavnějších a nejpodivnějších zpěváků mu dala odpověď. Přesto má kniha Michael Jackson v českém překladu Jiřího Žáka jistou aktuální hodnotu.

Vrací do debaty mnoho témat ze zpěvákovy minulosti. A l’Hermittova knížka do této atmosféry přináší vcelku střízlivý pohled: rekapituluje kariéru muže s dětskou duší a instinkty tygra, jehož deska Thriller vyvolala revoluci v popu.

David l’Hermitte popírá obraz monstra i pedofila, jež z Jacksona vytvořila mnohá média. Místo toho sestavuje portrét extrémně citlivého umělce, jemuž drsný otec i showbyznys odepřeli radosti dětství.

Jackson byl také perfekcionista, který si dokázal postavit hlavu, když šlo o milionový obchod. "Michael Jackson je hvězda, která mě zneklidňuje a navíc ve mně vyvolává znechucení," řekl zpěvák Boy George. "Je stvořen z podivné a fascinující směsice nevinnosti a umíněnosti. Dětským hláskem říká ´Jsem Peter Pan´ a vzápětí vejde do místnosti, aby podepsal smlouvu na několik milionů dolarů."

Takových kritických postřehů je v knize málo stejně jako vysvětlení, proč se Jacksonův obrovský talent začal tak dramaticky rozcházet s jeho obrazem v médiích. Autorovy odkazy na bulvární hyenismus nestačí. Přežily ho i jiné hvězdy.

David l’Hermitte pozoruje Jacksona korektně zvenčí, zasvěcenější čtenář však nezíská nové informace. Autor zbavil příběh zpěváka hysterie, skandalizování; prosévá spoustu nesmyslů, jež se kolem něj nakupily. Dostáváme podobu muže, který byl zároveň skladatelem i producentem a jenž žil pod obrovským tlakem. Jako "král popu" musel prodávat desky nikoli po milionech, ale v řádu desítek milionů.

V porovnání se stomilionovým Thrillerem prodej Jacksonových desek sice klesal, přesto si například titul Dangerous koupilo 27 milionů lidí. Zpěvákovo přehnané velikášství vždy přitahovalo pozornost médií. Doopravdy ho však znal málokdo.

Proti názoru, že je hodný a citlivý, začaly nabývat vrch informace o jeho údajných úchylkách. David l’Hermitte tvrdí, že při prvním procesu v 90. letech neměl Jackson přistoupit na mimosoudní vyrovnání s "poškozeným" chlapcem. V očích veřejnosti se tím přiznal.

Přitom poslední, nejdrsnější proces, při kterém mu hrozilo dlouholeté vězení, zpěvák vyhrál a všechna obvinění byla vyvrácena. Ovšem jeho obraz byl už nenávratně poškozen.

Čtivá knížka Davida l’Hermitta je obhajobou Michaela Jacksona i fandovským přitakáním jeho hitům a koncertům. Jako základní informace, psaná jednoduchým, srozumitelným jazykem, to stačí.

Je rovněž potěšitelné, že l’Hermitte nehodnotí Jacksona podle skandálů, ale na základě jeho písní. Další knížky, které nahlédnou hlouběji na fenomén Michael Jackson, však budou asi teprve vznikat.

David l’Hermitte: Michael Jackson
Nakladatelství XYZ, Praha, 2009, 280 stran, cena 289 korun
Hodnocení MF DNES: 60 %