Co bylo před Stranger Things? Temný experiment odhaluje lidskou tvář zla

  0:59aktualizováno  0:59
Svět seriálu Stranger Things se rozrůstá. Společně s třetí sérií tvůrci uvedli na trh videohru, komiksy a dvě knihy, které přibližují události odehrávající se před dějem seriálu. Zatímco první titul od Adama Christophera sleduje život šerifa Hoppera, druhý z pera Gwendy Bondové zkoumá rodinné pozadí hrdinky Jedenáctky alias Jane.

Záběr z třetí řady amerického seriálu Stranger Things | foto: Netflix

Kniha nese stejný název jako populární hit Elvise Presleyho Suspicious Minds a česky vychází v nakladatelství Fobos pod titulem Temný experiment. Přeložila ji Anna Vrbová.

Fotogalerie

Zatímco seriál vzdává hold popkultuře i estetice osmdesátých let ve Spojených státech, kniha se odehrává v neméně ikonickém období roku 1969 a čtenáře znovu přivádí do městečka Hawkins ve státu Indiana. Hlavní hrdinkou je matka Jedenáctky, mladá univerzitní studentka Terry Ivesová, která se dovídá o vládním experimentu spojeném s psychedelickými látkami, jenž má probíhat nedaleko místa jejího studia. Zvědavost jí nedá, zavětří tajemství a rozhodne se do laboratoře vydat, aby našla odpovědi.

V laboratoři a hlavně v osobě fanouškům již známého doktora Martina Brennera však nalézá zlo, které mohla čekat jen stěží. Není divu, holčičky s nadpřirozenými schopnostmi, beze jména, očíslované jako laboratorní vzorky, se běžně nenacházejí za zdmi každé výzkumné instituce. Brenner je však vědcem natolik odevzdaným svému oboru, že nerozlišuje mezi dobrem a zlem. Vidí jen své experimenty a potenciálně revoluční objevy.

Obálka knihy Temný experiment

Obálka knihy Temný experiment

Ani fakt, že otce Jedenáctky Andrewa posílá na smrt, s ním nehne. Vše ve jménu vědeckého pokroku. Právě postava Terryina přítele byla jedním ze zásadnějších hrdinů, které musela autorka Gwenda Bondová stvořit sama. Zatímco Brennera i matku Jedenáctky už fanoušci znají, s Andrewem se setkávají poprvé.

Vytvořit jej spisovatelce pomohl příležitostný herec a jeden ze scenáristů Paul Dichter. „Mluvili jsme o tom hodně dlouho. Nebylo jednoduché jeho postavu správně uchopit, pak jsme ale pochopili, že by si hlavně měl být s Terry podobný,“ vysvětluje Bondová.

Zahraniční recenze kritiků ani fanoušků o knize příliš pozitivně nehovoří. Jedni mluví o nápadné podobnosti se Žhářkou Stephena Kinga, dalším vadí, že ji napsala autorka, která se nepodílela na výrobě seriálu, tudíž zcela důkladně nezná jeho prostředí.

Na druhou stranu, tvůrci měli příležitost se zapojit. Úkolu se však nakonec musela zhostit Gwenda Bondová sama, a jak upozorňuje v rozhovorech, činila tak s úctou. Navíc s tím má bohaté zkušenosti – proslavila ji totiž trilogie o Supermanově partnerce Lois Laneové.

Podívejte se na ukázku z první řady seriálu:

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Co bylo před Stranger Things? Temný experiment odhaluje lidskou tvář zla

Záběr z třetí řady amerického seriálu Stranger Things

Svět seriálu Stranger Things se rozrůstá. Společně s třetí sérií tvůrci uvedli na trh videohru, komiksy a dvě knihy,...

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

Místo lékaře spisovatelem. Román o údělu člověka připomíná W. S. Maughama

Spisovatel William Somerset Maugham

Angličan William Somerset Maugham vystudoval medicínu, kariérního úspěchu se však dočkal hlavně jako dramatik a...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz