Story o vraždě faráře převychovává zločince

  9:47aktualizováno  9:47
S knihou o zavražděném třebenickém faráři Ladislavu Kubíčkovi začali pracovat vězeňští pastoři v celé republice.

Vězení | foto: /CorbisProfimedia.cz

Kniha s názvem Až k prolití krve, kterou ze vzpomínek na kněze sestavila Kubíčkova dlouholetá spolupracovnice Marie Svatošová, se již dostala také do věznice ve Valdicích, kde si svůj trest odpykává jeden z farářových vrahů - šestadvacetiletý Rudolf Šamko.

Ladislava Kubíčka zavraždil Šamko se svým teprve patnáctiletým komplicem v třebenické faře 11. září 2004. Vražda způsobila velký rozruch jednak pro to, že obětí byl letitý a v městečku oblíbený a vážený člověk. Zabití bylo také neobyčejně brutální.

Mladíci kněze nejprve kopali, pak ho udeřili těžkým tupým předmětem do hlavy a bodli ho do krku. Nakonec se pokusili stopy zakrýt tím, že faru zapálili. Právě dnes by se Ladislav Kubíček dožil osmdesáti let.

Mnozí se ptají: Kdo to byl?
Kniha Až k prolití krve má čtenářům přiblížit Kubíčkovu výjimečnou osobnost. „Mnozí se o něm dozvěděli bohužel až po jeho tragické smrti a ptají se, kdo to vlastně byl. Věřím, že prostřednictvím této knihy, obsahující spoustu osobních svědectví, osobnost pátera Ladislava pochopí,“ uvedla Svatošová.

Do knihy přispělo téměř tři sta lidí. Řadu týdnů se držela v první desítce prodejnosti v kategorii beletrie Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

„V jednom týdnu byla dokonce na prvním místě. Za první tři měsíce se prodalo jedenáct tisíc výtisků. To ale není tak důležité, důležitější jsou reakce velkého množství jednotlivých čtenářů, kteří tvrdí, že jim páter Ladislav i po smrti - prostřednictvím knihy - pomáhá, tak jako pomáhal, dokud žil tady,“ říká Svatošová.

Začátkem prosince se autorka knihy rozhodla, že doručí po jednom výtisku i oběma farářovým vrahům.

„Protože jsem ale nevěděla, kde si trest odpykávají, zavolala jsem na Generální ředitelství vězeňské služby a požádala hlavního kaplana, aby mi s tím pomohl. O knihu projevil zájem i on, tak jsem se zeptala, kolik by jich využili,“ líčí Svatošová.

Druhý den po tomto telefonátu se zrovna všech pětatřicet vězeňských kaplanů z Česka sjelo na poradu do Prahy. Zavražděného kněze mnozí z nich dobře znali, protože i on pracoval jako vězeňský kaplan v litoměřické věznici. Svatošová jim svou knihu představila a každému věnovala jeden výtisk.

„Ujistili mě, že s knihou budou mezi vězni pracovat. Za svého života se páter Ladislav dostal pouze do litoměřické věznice a dnes působí prostřednictvím knihy v pětatřiceti. Dovedu si představit, jak se tím baví,“ řekla Svatošová.

Vrah Šamko knihu zatím nečetl
Rudolf Šamko se ale zatím do knihy o muži, kterého brutálně zavraždil, nepodíval.

„Zatím neprojevil zájem o jakoukoli spolupráci. Ale mám ho pořád na zřeteli. Podle informací, které jsem o něm získal, nedává najevo žádnou lítost,“ uvedl kaplan ve valdické věznici Josef Kordík.

Vrah je podle něj ve vězení zatím příliš krátkou dobu. „Ze zkušeností vím, že duševní tíha z dlouholetého trestu na člověka dopadne až za delší čas. Dnes by možná knihu o páteru Kubíčkovi vzteky roztrhal, za několik let už ale může věci vnímat úplně jinak,“ říká Kordík.

Šamko byl odsouzen k výjimečnému trestu sedmnácti let vězení. Jeho patnáctiletý komplic dostal trest o polovinu nižší a je umístěn v nápravném zařízení pro mládež.

Kaplanka: Jde o krásnou vzpomínku
Knihu vězeňští kaplanové oceňují. „Pro mě je kniha krásnou vzpomínkou na vzácného člověka, který žil plně svůj život v Bohu. Protože mě několik let duchovně doprovázel, mohu s knihou pracovat asi jinak, než moji kolegové, kteří ho neznali,“ říká kaplanka z Rýnovic Květoslava Jakubalová.

Autoři:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Jo Nesbo slibuje, že Harry Hole si projde peklem. A nebude sám

Norský spisovatel Jo Nesbo

Nakladatelství Albatros Media i Argo představila lákadla nadcházející sezony. Čtenáři se mohou těšit na další případ...

Jak správně uchopit českou kulturní identitu? Vymýtit chytráčkovství

Denisa Šedivá, autorka publikace ABCZ aneb H jako Havel

Denise Šedivé se v cizině stýskalo, tak pro děti napsala unikátní knihu o Česku. Je v ní spousta poučení i zábavy a...

Pán pekla na pláži. Už i ten nejlepší Sandman je česky plně v barvě

Ukázka z barevného vydání Údobí mlh v českém překladu

Novou verzí komiksové knihy Údobí mlh definitivně dokončilo nakladatelství Crew vydávání Sandmana. Nyní jsou již...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz