Story o vraždě faráře převychovává zločince

  9:47aktualizováno  9:47
S knihou o zavražděném třebenickém faráři Ladislavu Kubíčkovi začali pracovat vězeňští pastoři v celé republice.

Vězení | foto: /CorbisProfimedia.cz

Kniha s názvem Až k prolití krve, kterou ze vzpomínek na kněze sestavila Kubíčkova dlouholetá spolupracovnice Marie Svatošová, se již dostala také do věznice ve Valdicích, kde si svůj trest odpykává jeden z farářových vrahů - šestadvacetiletý Rudolf Šamko.

Ladislava Kubíčka zavraždil Šamko se svým teprve patnáctiletým komplicem v třebenické faře 11. září 2004. Vražda způsobila velký rozruch jednak pro to, že obětí byl letitý a v městečku oblíbený a vážený člověk. Zabití bylo také neobyčejně brutální.

Mladíci kněze nejprve kopali, pak ho udeřili těžkým tupým předmětem do hlavy a bodli ho do krku. Nakonec se pokusili stopy zakrýt tím, že faru zapálili. Právě dnes by se Ladislav Kubíček dožil osmdesáti let.

Mnozí se ptají: Kdo to byl?
Kniha Až k prolití krve má čtenářům přiblížit Kubíčkovu výjimečnou osobnost. „Mnozí se o něm dozvěděli bohužel až po jeho tragické smrti a ptají se, kdo to vlastně byl. Věřím, že prostřednictvím této knihy, obsahující spoustu osobních svědectví, osobnost pátera Ladislava pochopí,“ uvedla Svatošová.

Do knihy přispělo téměř tři sta lidí. Řadu týdnů se držela v první desítce prodejnosti v kategorii beletrie Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

„V jednom týdnu byla dokonce na prvním místě. Za první tři měsíce se prodalo jedenáct tisíc výtisků. To ale není tak důležité, důležitější jsou reakce velkého množství jednotlivých čtenářů, kteří tvrdí, že jim páter Ladislav i po smrti - prostřednictvím knihy - pomáhá, tak jako pomáhal, dokud žil tady,“ říká Svatošová.

Začátkem prosince se autorka knihy rozhodla, že doručí po jednom výtisku i oběma farářovým vrahům.

„Protože jsem ale nevěděla, kde si trest odpykávají, zavolala jsem na Generální ředitelství vězeňské služby a požádala hlavního kaplana, aby mi s tím pomohl. O knihu projevil zájem i on, tak jsem se zeptala, kolik by jich využili,“ líčí Svatošová.

Druhý den po tomto telefonátu se zrovna všech pětatřicet vězeňských kaplanů z Česka sjelo na poradu do Prahy. Zavražděného kněze mnozí z nich dobře znali, protože i on pracoval jako vězeňský kaplan v litoměřické věznici. Svatošová jim svou knihu představila a každému věnovala jeden výtisk.

„Ujistili mě, že s knihou budou mezi vězni pracovat. Za svého života se páter Ladislav dostal pouze do litoměřické věznice a dnes působí prostřednictvím knihy v pětatřiceti. Dovedu si představit, jak se tím baví,“ řekla Svatošová.

Vrah Šamko knihu zatím nečetl
Rudolf Šamko se ale zatím do knihy o muži, kterého brutálně zavraždil, nepodíval.

„Zatím neprojevil zájem o jakoukoli spolupráci. Ale mám ho pořád na zřeteli. Podle informací, které jsem o něm získal, nedává najevo žádnou lítost,“ uvedl kaplan ve valdické věznici Josef Kordík.

Vrah je podle něj ve vězení zatím příliš krátkou dobu. „Ze zkušeností vím, že duševní tíha z dlouholetého trestu na člověka dopadne až za delší čas. Dnes by možná knihu o páteru Kubíčkovi vzteky roztrhal, za několik let už ale může věci vnímat úplně jinak,“ říká Kordík.

Šamko byl odsouzen k výjimečnému trestu sedmnácti let vězení. Jeho patnáctiletý komplic dostal trest o polovinu nižší a je umístěn v nápravném zařízení pro mládež.

Kaplanka: Jde o krásnou vzpomínku
Knihu vězeňští kaplanové oceňují. „Pro mě je kniha krásnou vzpomínkou na vzácného člověka, který žil plně svůj život v Bohu. Protože mě několik let duchovně doprovázel, mohu s knihou pracovat asi jinak, než moji kolegové, kteří ho neznali,“ říká kaplanka z Rýnovic Květoslava Jakubalová.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Z rodné země do Istanbulu. Mistr cestopisu Fermor vystačil s librou týdně

Největší úplněk od roku 1948 nad jednou z mešit v Istanbulu (14. listopadu...

Soubor novodobé anglické prózy přeložené do češtiny je zase o krok blíže dokonalosti. Na řadu totiž konečně přišel i...

Judith Hermannová se vrací ke kořenům. Lettipark navazuje na debut

Judith Hermannová, německá spisovatelka

Od zrodu literární senzace jménem Judith Hermannová uplynulo přes dvacet let. Její prvotiny nazvané „Letní dům,...

RECENZE: Přichází Žár. Román o tragédii spíše chladí

Sauna (ilustrační foto)

Lidská soutěživost a potřeba překonávat se nezná hranic. Důkazem toho bylo historicky poslední a tragické finále...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz